Zchool: Çocuklar için Artırılmış Gerçeklik Platformu

 

Zchool ile çocukların hayal dünyası dokunulacak kadar                                                gerçek!

               
 Zchool nedir ?

  Zchool, teknolojideki yeni trendlerden olan "artırılmış gerçeklik" altyapısı ile geliştirilmiş,  5-13 yaş arası çocuklara özel ücretsiz bir mobil uygulamadır. Zchool ile anlaşmalı yayınevlerinden aldığınız kitapları canlandırabilir bu sayede durağan basılı materyalleri dinamik hale getirebilirsiniz. 

  Belirli aralıklarla içeriği güncellenen ve izinsiz reklam içeriği sunulmayan uygulamamız, çocuk ve kitap dostluğunu pekiştirmeyi, ebeveynler ve çocukların kaliteli zaman geçirmesini hedeflemektedir. 

Öne Çıkan Özellikler:

 • Tek bir uygulama ile sistemdeki bütün kitapları canlandırır.

 • Artırılmış gerçeklik, görüntü tanıma, cloud (bulut) teknolojileri ile geliştirilmiştir.

 • Z kuşağının teknolojik ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanmıştır.

 • Her yaştan kullanıcı için kullanımı kolaydır. 

 • Kitap korsancılığına ve fotokopi ile çoğaltmalara karşı QR kod sistemi ile korunmaya alınmıştır. 

Bu görselde kitap kapağını açan çocugun, kitabı canlandıgını gördükten sonraki tepkileri betimlenmiştir. Çocuk kitaptaki hikaye kahramanlarının canlandığını görüp heyecanlanarak gülmektedir.

 

Z Kuşağı ve Zchool

   Günümüzde 2000 ve sonrası yıllarda doğan, teknolojiyi temel bir ihtiyaç olarak gören çocuklar için Z kuşağı tabiri kullanılmakta. Sıralayacak olursak Z kuşağı çocukları;

 • çabuk tüketen bir yapıya sahip,

 • birden fazla konu üzerinde rahatça odaklanabilen,

 • kendinden emin duruşları ve kendilerine ait disiplinleri olan,

 • kitap okumak yerine teknoloji ile iç içe olmayı tercih eden,

 • durağan, klasik ve eski eğitim materyallerini kullanmayı reddedebilen bireylerden oluşmaktadır.

   Tam bu noktada zamanının büyük bölümünü teknoloji ile iç içe geçiren çocuklar için bir takım problemler ortaya çıkmakta, aileler bu konuda çözümler ararken çareyi çocuklarını kısıtlayarak bulmaktadır. 

   Tüm bunların yanında ebeveynlerin bu durumdan rahatsız olup çocuklarını basılı materyallere yönlendirmesi, Z kuşağı çocuklarının sıkılmasına ve kitaplardan giderek uzaklaşmasına sebep oluyor. 

  Zchool'u geliştirirken ebeveynleri ve çocukları ortak bir noktada buluşturmak için yola çıktık. Zchool'da bulunan tüm ürünleri çocukların yaş gruplarına uyacak şekilde, oyun terapistleri ve uzman psikologlar eşliğinde animatif hale getirdik. Bu sayede; çocuklar için teknolojiyi, kitapların dünyasına açılan bir kapı yaptık. Z kuşağı bireyleri için basılı materyalleri interaktif, eğlenceli ve 3 boyutlu hale getiren Zchool, aynı zamanda zararlı içeriklerden ve izinsiz reklamlardan uzak, güvenli bir uygulamadır. 

Bu görsel, Z kuşağı bireylerinin teknolojik cihazlar ile zaman geçirdiğini örneklemek için konulmuştur. Z kuşağından diye tabir edilen çocuk tablet ile zaman geçirmektedir.

Zchool 'un Hikayesi

 Bu kartlar sihirli! Dünyadaki bütün kartlar böyle olsun! 

   Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile ilk çalışmaya başladığımızda kartlar ile mimari bir uygulama geliştirmiş ve uygulamayı evdeki akıllı cihazlar ile deniyorduk. Bu sırada kartlar, 5 yaşındaki kuzenimizin dikkatini çekti. Tableti kartların üstüne tutarak uygulamayı gösterdiğimizde harika bir tepki ile karşılaştık. Kartların hepsinin sihirli olduğunu söyleyen kuzenim, evdeki bütün kitap ve dergilere tableti tutarak hepsini canlandırmaya çalıştı.

   Biz de çocukların bu kadar ilgisini çeken ve onları heyecanlandıran bu teknolojiyi, çocuklar için hayata geçirmeye karar verdik.

   Zchool 'u, teknolojinin içine doğmuş Z kuşağı için geliştirmeye başladık. Çocuklara durağan ve klasik gelen basılı materyalleri 3 boyutlu, dinamik ve interaktif hale getirdik. Bu aşamada grubumuz sadece Bilgisayar mühendislerinden oluştuğu için, uygulamayı geliştirirken oyun terapistleri, anaokulu öğretmenleri ve çocuk psikologlarından danışmanlık aldık. Uygulamamızda; yaş grubuna göre okul öncesi eğitim ve ilköğretim müfredatlarına paralel olarak oyunlaştırdığımız içeriklere yer veriyoruz. Bunun yanı sıra ilerleyen dönemde farklı yayınevlerinin ve farklı yazarların ürünlerini de canlandırarak bu ürünlere Zchool 'da yer vermeyi planlıyoruz.

 

Bu görsel Zchool ürünlerini içerir. Sayıların üzerinde bulunduğu kartlar ve uzay içerikli görsellerin bulunduğu kartlar sergilenmektedir.  

 

Nasıl Kullanılır ?

Zchool 'da yer alan herhangi bir ürünü aldığınızda,

 • Zchool uygulamasını indirin.

 • "Ürün Ekle" butonuna tıklayın.

 • Açılan ekrana, üründen çıkacak olan QR kodu okutun ya da Zchool kodu girin. (Kullanım kolaylığı açısından QR kod okutumu tercih edilmektedir.)

 • Ürününüze, bundan sonraki kullanımlarınızda sadece "Çantam" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Adım adım Zchool uygulamasının nasıl indirildiği anlatılmıştır. Uygulamayı AppStore ya da PlayStore'dan indirip Zchool ürününün içinden çıkan kodu uygulama ile taratın. Sonrasında ürününüz lisanslanacak ve uygulamadaki Çantam butonu ile ürününüze ulaşabileceksiniz.    

  

Kullanım Önerileri

Uygulamadan yüksek performans almak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

 • Uygulamayı aydınlık ortamda kullanın.

 • Basılı materyallere akıllı cihazınız ile bakarken ilk gösterimde, kameranın tüm görseli dik bir şekilde gördüğüne emin olun.

 • Uygulama görseli tanıdığında ve 3 boyutlu görüntüler yarattığında, basılı materyali kameranın görüntü alanından çıkartmadan istediğiniz açıda kullanabilirsiniz.

 

  

Ebeveynlere Özel

   Ebeveynler, çocukları kitap okusun, internet ve akıllı cihazların başında daha az vakit geçirsin isterken; çocuklar akıllı cihazlar ile daha çok vakit geçirmeyi tercih ediyorlar.

   Ebeveynleri ve çocukları ortak bir noktada buluşturmak adına Zchool 'u geliştirdik.

   Çocuklar artık kitap okumayı, basılı materyaller ile zaman geçirmeyi daha çok isteyecek! Çocuklar için gerçek dünyadan kopmadan, gerçek dünya üzerinde oluşturulan görüntüler ile etkileşime geçecekleri bir öğrenme ortamı yarattık.

Zchool, çocuğum için uygun mu ?

 • Zchool, psikolog, oyun terapisti ve okul öncesi öğretmeni danışmanlar eşliğinde geliştirilmiştir.

 • Zararlı içeriklere, izinsiz reklam ve sponsor gösterimlerine kapalıdır.

 • Güvenliği QR kod ile sağlanan sistemde, tamamen orjinal ve lisanslı içerikler kullanılmıştır.

 • Çocuğunuz tamamen sanal bir ortamda zamanını geçirmek yerine, gerçek dünya üzerinde etkileşimde bulunur. 

 

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ve Zchool

    Kameradan alınan gerçek ortamın görüntüsü Zchool tarafından kare kare görüntü olarak alınır. Her bir kare görüntü, ikilik sisteme dönüştürülür ve bu görüntüler yazılımımız tarafından taranır.

   Her hangi bir kare görüntü tespit edilirken görüntünün konumu hesaplanır. Kare görüntü alındıktan ve gerekli konum hesaplamaları yapıldıktan sonra yakalanan sembol ile bellekteki işaretleyici arasında karşılaştırma yapılır.

   Kamera tarafından yakalanan sembol bellekte bulunduğu takdirde sanal nesneler dönüşüm kullanılarak yerleştirilir. 3 boyutlu sanal nesneler kameradan alınan gerçek görüntü içinde uygun pozisyonda işlenir.

Girişim ve Takım

   Ekibimiz okul hayatı boyunca ve sonrasında aynı projelerde yer almış, toplamda 4 yıldır beraber çalışan ekip üyelerinden oluşmaktadır.

   Zchool bir proje olarak NKU Teknopark Kuluçka Merkezi'nde geliştirilmeye başlanmış, ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark'ta bulunan İTÜ Çekirdek programına kabul edilmiştir.Zchool 'u halen İTÜ ARI Teknokent'te geliştirilmeye devam eden ekip, Big Bang 2016 etkinliği için hazırlıklarına devam etmektedir.  

  

 

Danışmanlar:

Okul Öncesi Öğretmeni - Filiz Sumeli

Okul Öncesi Öğretmeni - Mine Yıldız

Destekleyenler

 

İletişim için sosyal medya hesaplarımız:

  

Web sitemiz : http://www.zchool.com.tr

Riskler ve Zorluklar

Projemizin geliştirme süreci operasyonel bir süreç olarak değerlendirilebilir. Bilgisayar ortamında 3D içeriklerin hazırlanması, bu 3D içeriklerin seslendirilmesi ve sonrasında tüm bu içeriklerin yazılım ile birleştirilmesi aşamalarından oluşan bir geliştirme sürecimiz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra basılı eğitim materyalleri için tasarım ve baskı süreçlerimiz vardır. Ürün prototipimiz şuan hazır olmakla beraber seri üretime geçildiğinde yazılım tarafında olmasa da baskı tarafında olacak aksamalar yaşanabilir. Aynı zamanda projemiz bir mobil uygulama olduğu için akıllı cihazların işletim sistemlerinden kaynaklı problemlerle karşılaşabilmekteyiz. Her türlü gecikme hakkında bilgi, Zchool'u sipariş eden müşterilerimizi madur etmemek açısından 1 hafta öncesinden haber verilecektir.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Şebnem Bingöl

[email protected]

İstanbul Üniversitesi- Biyoloji, NKU-Bilgisayar Mühendisliği, Adalet Bakanlığı-Stajyer, Sungur Bilişim Teknolojileri-UI/UX Designer

Destek Paketleri