YemleBeni - Otomatik Mama Kabı

 
Proje Sahibi Zefir Elektronik
246
67

- "Bu toplantı bu gece bitmeyecek anlaşılan.. Kediler evde yine aç kaldılar."

- "Abi tatile gidiyorum, bizim balıklara yem verir misin? Unutma bak!"

Bu muhabbet böyle uzar ve çeşitli kişilerle devam eder gider..

YemleBeni, tüm testleri bitmiş, aktif olarak test kullanıcılarımız tarafından kullanılan, seri üretime hazır bir üründür. Test süresince cihaz, 15000'den fazla mama vermiş, 8 ay aktif olarak çalışmış ve hiç bir sorun gözlenmemiştir. Bugüne kadar elimizden  maddi-manevi  geleni yaptık ve sona geldiğimiz şu aşamada sadece Üretim Maliyetleri için sizlerden destek bekliyoruz. 

 

 

 

YemleBeni Hikayemiz..

YemleBeni, hayvansever iş arkadaşlarımızın yoğun ve değişen iş temposunda duydukları ihtiyaca çözüm bulması amacıyla ortaya çıkmıştır.

YemleBeni, evcil dostunuzun daha düzenli beslenmesine olanak sağlayan, günübirlik iş seyahatlerinde, geç saatlere kadar süren mesailerde sizin yerinize hayvanınızı besleyen bir cihazdır. Kesin bir dille şunu diyebiliriz ki, YemleBeni evcil hayvanınıza karşı olan sorumluluğunuzu azaltan bir cihaz değil, sadece size yardımcı olacak bir cihazdır.

 

Yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucunda, hem fonksiyonunu yerine getiren hem de evinizde göze hoş görünecek YemleBeni’yi geliştirdik. Şimdi ise seri üretime geçiş aşamasında sizlerin desteklerini bekliyoruz.

YemleBeni Nedir, Nasıl Çalışır?

YemleBeni, bir kere kur ve unut cihazıdır. Komutları network üzerinden alır ve güncellenir.

1- Evcil hayvanınıza uygun, yemleme planı cep telefonu, bilgisayar, tabletiniz üzerinde hazırlarsınız.

            Örn: Sabah 07:30'da 3 ölçek, öğlen 12:45'te 2 ölçek, akşam 19:15'te 1 ölçek

            *1 ölçek ~ yaklaşık 20-25 gr mama

2- Hazırladığınız planı kablosuz ağ üzerinden cihaza yüklersiniz.

3- Mama haznesi bitince (evcil hayvanınıza göre 10-20 gün yeterli mamayı alır) cihaza mama doldurursunuz. Bu arada bulaşık makinesinde mama haznesi ve tabağını yıkayabilirsiniz :)

Kullanım şekli ise oldukça basit olan cihaz, yüklediğiniz planı düzenli olarak gerçekleştirir.

*İhtiyaç olması durumunda, hem uygulama üzerinden, hem de cihaz üzerinden anlık mama verebilirsiniz.

Hayvan Severlerin İhtiyacına Göre Şekillenen YemleBeni

Çevremizde, sokakta gördüğümüz birçok hayvansevere cihazımızı anlattık ve fikirlerini sorduk. Her geri bildirim üzerinde detaylı düşündük ve uygulanabilir olanları cihazımıza ekledik.

- Hava Almayan, Mamayı Taze Tutan Mama Haznesi -

Mamaların taze kalması bir olmazsa olmazdı. Mama haznesi hayvanseverler tarafından kolay açılmalı, fakat hayvanlarımız tarafından açılamamalıydı. Özel tasarlanmış kapak tasarımı sayesinde kullanıcılarımız kapağı çok rahat açıp kapatabilirken, yaramaz dostlarımız bu kapağı açamayacak.

- Devrilmeyen Bir Robot -

Şimdi içinizden kediler, köpekler bu cihazı çok rahat devirir, hele benimki çok yaramaz diyorsunuz muhtemelen :)

Bunun için, 2 farklı çözüm sunuyoruz.

Cihazı arka kısmından duvara vidalayabilirsiniz. Bu sayede cihaz devrilmeyecektir.

Ben duvarı nasıl deleceğim, kiracıyım duvara zarar vermek istemiyorum derseniz de cihazınızı kutudan çıkacak olan çift yönlü bantlarla fayans üzerine sabitleyebileceksiniz. Cihazın altı bu bantlara uygun kalıpta yapılmıştır.

  

 

* Peki ya cihaz devrildi? Oldu da siz şehir dışındayken, bir şekilde cihaz devrildi. Hayvanım aç mı kalacak?

Özel tasarladığımız cihaz kapağı, cihaz devrildiği zaman dışarı atmaktadır. Bu sayede hayvanınız aç kalmayacaktır.

- Temizlik ve Hijyen - 

Bizi çok zorlayan bir konu oldu. Mamaya temas eden her parça temizlenebilmeliydi ve sadece ıslak bir bezle silerek olmazdı. Cihazın tüm birleşme mantığını etkileyen bu konu olduğundan cihazı sil baştan tasarlattı. Cihaz çok basit bir şekilde parçalara ayrılabilmeli temizlenebilmeliydi.

YemleBeni, çok zeki bir kilit mekanizmasıyla ana gövdesinden ayrılabilmekte ve kolayca da geri takılabilmektedir.

Mama haznesi, hazne kapağı, mama tabağı (cihazın şeffaf olan tüm parçaları) BULAŞIK MAKİNESİNDE yıkanmaya uygundur.

 

Şimdi aklınıza takılabilecek diğer sorulara bakalım:

1) Benim afacan kabloları kemiriyor, ya da oynayarak kabloyu yerinden çıkarıyor!!!

İlk duyduğumuzda bizi şaşırtan bir problemdi. Öyle bir tasarım olmalıydı ki, dostlarımız kabloyu çıkaramasın; hatta kabloyu kemirse bile kablo basit bir şekilde değiştirilebilsin. Bu problemi çözmek için tasarımımız yine değişti :) Kablo patilerle ya da çekiştirmeyle çıkarılamayacak, kemirilme durumunda ise basit bir mini usb (şarj aleti kablosu) kablosu takılarak cihazınız tekrar kullanılabilecek.

2) Elektrik giderse ne olacak?

Bir şey olmayacak! Cihazın elektrik kesilip geldikten sonra elektrik kesintisini anlayan bir mekanizması vardır. Elektrik gelince cihaz kaçırdığı yemleme planlarını uygular, saatini günceller ve çalışmasına sorunsuzca devam eder.

3) İyi de ben networkten cihaza nasıl program yükleyeceğim, benim evimde internet yok? Ya da internet giderse ne olacak? İlk kurulum nasıl olacak?

Bunları biz sizin yerinize düşündük ve çözdük. Cihazı aldınız prize taktınız:

1- Sistem otomatik olarak kayıtlı kullanıcı adı ve şifresiyle internete bağlanmaya çalışır.

2- Cihaz internete bağlanamazsa, kendisini Erişim Noktasına çevirir. Bilgisayar ya da mobil cihazınızın İnternet Bağlantılarında "YemleBeni" adıyla gözükür.

3- Bu internet bağlantısına bağlanır, yönlendirmelere göre ilk ayarları yaparsınız ve yüklersiniz.

4- Gerisi artık onun işidir. Çalışma modları arasında kendisi otomatik geçiş yapar.

 

4) Tek bir renk mi olacak?

Birden fazla renk seçeneği sunmayı planlıyoruz. Ama piyasaya ilk çıkışımız tek renkle olacak.

5) Mama haznem/tabağım kırıldı, eskidi ya da değiştirmek istiyorum.

Şeffaf olan parçaları daha sonradan satın alıp değiştirebilirsiniz. Farklı bir renk isterseniz yine istediğiniz rengi satın alıp değiştirebilirsiniz. Hatta mama haznesinin büyük boyunu da ayrıca temin edebileceksiniz.

6) Cihazımı başka bir uygulama kullanarak başkası kontrol edebilir mi?

Hayır, her cihazın kendi adı ve kendi şifresi vardır. İlk kullanımdan sonra kullanıcı bunları değiştirebilecektir. Bu şifreye sahip olmayan kimse cihazınızı kontrol edemez.

7) Cihaz şifresini unuttum, ne olacak?

Cihaz üzerindeki sıfırlama/reset düğmesi ile cihazı sıfırlayabilir ilk ayarlarına geri dönebilirsiniz.

8) YemleBeni' yi hangi cihazlardan kontrol edebileceğim?

Android, iOS, Windows ve Linux cihazlardan YemleBeni'yi kontrol edebileceksiniz.

9) Cihaz üzerindeki düğme ne işe yarıyor?

Düğme iki fonksiyona sahip. Basarak manuel yemleme yapabilirsiniz. Uzun süreli bastığınızda (yaklaşık 5 sn) cihaz kendisini sıfırlar ve fabrika ayarlarına döner. Ayrıca yazılım üzerinden düğmenize çocuk kilidi tanımlayabilirsiniz. Bu sayede küçük çocuklarınızın düğmeye basarak ekstra mama vermesini engelleyebilirsiniz.

 

Riskler ve Zorluklar

YemleBeni'nin en büyük avantajı sadece bir prototip değil seri üretime hazır bir ürün haline gelmişken karşınıza çıkması olacaktır. Bu aşamaya gelirken elbette zorluklar yaşadık, başa döndük, ama hedeflediğimiz üründen vazgeçmedik. Mesela ekip olarak bizi güçlü ve hatta farklı kılan, 10 seneyi aşkın süredir hem akademide hem de özel sektörde kazandığımız proje yönetimi başta olmak üzere deneyimlerimizdi. Sorunları tespit etmede, doğru soruları doğru zamanda sormakta ve bunları neyle çözebileceğimizi bulmada bu deneyimlerimizden yararlandık. Bu da bize zaman kazanımı sağladı. Sırlarımızdan biri de prototip geliştirmeye başlamadan önce, yurt dışında üretilip ülkemizde de satılan onlarca ürünü incelemiş olmamız. Bu ürünler hakkında 1000'i aşkın kullanıcı yorumunu inceledik. Şikayetleri, sık karşılaşılan problemleri ve bunların sebeplerini belirleyip çözüm dokümanımızı hazırladık. Deneyimlerimizin sesine kulak verip kalite ve test süreçlerini çok sıkı uyguladık. O kadar ki, ürünümüze parça değişim ve ürün değişim garantileri bile vereceğiz. Özetle, 56 kod iterasyonu, 15 farklı mekanik tasarım çözümü, 6 anakart tasarımı ve 6 ayı aşkın test süreci neticesinde en pratik ve yerli sisteme sahip otomatik yemleme makinesi artık seri üretime hazır. Bütün bu aşamaları başarıyla tamamladık, sırada seri üretim var. Hedeflediğimiz gibi ürünümüzü ithal ürünlerden daha kaliteli üretip tüm hayvanseverlerin düşünmeden alabileceği bir fiyat aralığında piyasaya sunmak için desteklerinizi bekliyoruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Zefir Elektronik

zefir elektronik

Bilkent Üniversitesi, sırasıyla 2006, 2007, 2009 mezunu 3 arkadaş Bilkent Cyberpark'ta bu proje için 1 Nisan 2016'da bir araya geldik.

[email protected]

Destek Paketleri