Wing - Smart Safety Ring

 
Proje Sahibi Burcu Coşkun
292
13

 

Wing - Smart Security Ring is a ring shaped panic button designed against the possibility of being attacked. When a user presses the button on Wing in any danger, he or she will send an SMS and / or a notification to the phones that the user has preset via the Wing mobile application so that they can call for help.

     

To send a signal, the button below the ring should be pressed for 3 seconds. Wing gives feedback to the user that he / she is transmitting the help call with vibration.

The Wing Mobile App will be available for free download from the App Store and Google Play. Users can pair mobile phones with Wing via bluetooth and create lists of people to be reached in an emergency. By responding to incoming emergency alarms, they can follow the user in real time on the map.

Our aim is that every woman who walks on the streets can feel as safe as at least men. For this reason, we have chosen a special design that can be used with many clothes in everyday life, which is very difficult to distinguish from any jewelry. At this point, women will carry an unnoticed panic button on their own.

 

Wing is charged via USB from its specially designed box. Average battery life is 2 weeks. The measures are designed as a cocktail ring.

Wing Smart Security Ring on long journeys, when you go home late at night, you will be with you every time you feel uneasy. You can use it easily in your daily life.

    

Risks and Difficulties

Kuixo Bilişim Teknolojileri A.Ş., Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'nın Teknogirişim Sermayesi Desteği ile 2015 yılında üniversiteden beri arkadaş olan iki girişimci tarafından kurulmuştur. Ekip olarak "Görme Engelliler için Ses Oyunları" projemiz Teknogirişim danışmanları tarafından başarı ile sonuçlandı belgesi alarak tamamladık. Yeni projemiz olan Wing Akıllı Güvenlik Yüzüğü, daha şirket olmaya karar vermeden önce aklımızda olan ancak hayata geçiremediğimiz bir proje idi. 2015 yılından itibaren kazandığımız tecrübe ve projemize olan inancımızdan dolayı bu sene hayata geçirmeyi kafamıza koyduk. Her projede riskler olur. Bizimkiler en basitinden ürünün üretilmesi için gereken parçaların siparişlerinin gecikmesi ve üretim sürecinin yavaşlaması olabilir. Bu sebeple sizlere verilen teslimat tarihlerinde bu gecikme ihtimali hesaplanarak sizlere ürününüzü göndereceğimiz tarihi söz verdik. Yani önceden düşündük :)

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Burcu Coşkun

CEO

Bilkent Bilgisayar Mühendisliği

[email protected]

Doğukan Şengül

CEO

[email protected]

AĞACAN Süleymanoğlu

CEO

[email protected]

Lala Guluzade

CEO

[email protected]

Lala Guluzade

CEO

[email protected]

Ödüller