Wattsu - Kombi Tasarruf Cihazı

Kombiniz varmı?

Kombide gün bazlı %57 tasarruf sağlayabilen bir buluşun yapıldığını söylesek...

Hem de bunu bir Türk bilim insanı başardı desek...

Bu bilim insanının hikâyesi okunmayı hakediyor.

Kombinizin yanında bir cihaz düşünün, sizin yapmanız gereken her şeyi, size ihtiyaç duymadan otomatik olarak yapan, bunları yaparken gün bazlı kombinize %16 ile %57 aralığında doğalgaz, %41 ile %68 aralığında elektrik tasarrufu sağlatan akıllı bir cihaz olsaydı ne yapardınız?

Türk bilim insanının başardığı ve insanlık için çok önemli bir buluşu bugün sizler ile paylaşıyoruz, umuyoruz ki bu proje çok büyük destekler alır ve ülke ekonomisine ciddi girdiler sağlar; Arıkovanı destekçilerinin de bu projeye büyük ölçüde destek olacağına tüm kalbimizle inanıyoruz.

Bu buluşu yapan hocamızın anlatımı ile onu dinliyoruz:

Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi, tüketicilerin çözüm arayışı, bizi bu konuda araştırma yapmaya yöneltti, 5 yıllık Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda, elde ettiğimiz teknik veriler doğrultusunda, sizlere sunduğumuz bu teknolojik ürünü geliştirdik.

Ar-Ge çalışmalarımız esnasında Beework bilişim Ar-Ge şirketi ihtiyacımız olan yazılımları geliştirdi, bu projede birçok akademik arkadaşımın emeği var onlara burdan teşekkür ediyorum.

Bu süreçte Kayseri’den Malatya’ya, İstanbul’dan Erzurum’a kadar birçok ilden verileri aldık, iklim koşuluna bağlı olarak kombilerin çalışma grafiklerini oluşturduk, bu süreçte kombilerde olması gereken yeni bir çalışma sistemini keşfettik, sonrasında bir program mantığı geliştirdik.

Bu bilimsel çalışmalar sonucunda, kombide doğalgaz ve elektrik tüketiminde verimlilik sağlayan, bir ana kart çalışma programı yaptık, akabinde bu buluşu mevcut kombilere entegre etmek adına, Wattsu cihazına ait tasarımı Yahya Mahmudoğlu beyle geliştirdik.

Sonuçta yazılımı ve tasarımı bize ait olan bu cihazın, prototipini Taiwan’lı firma ve onların 12 kişilik Ar-Ge ekibi ile birlikte ortaya çıkardık.

Wattsu WT1 cihazı sağlık ocağı gibi orta ölçekli merkezi ısıtmalara da uygundur, WT1 16 Amper akım kapasitesi ile yüksek kapasiteye sahip kombilerde de kullanılabilir.


Bu Ar-Ge çalışmaları sonucunda ekip olarak bildiğimiz bir gerçek var, artık tüm kombiler dış ortam sıcaklığına göre dur kalk sistemi ile çalışmalı.

 

Prototipi yapılan Wattsu cihazı sizlere şu özel hizmetleri sunacak

1) Wattsu iklimsel programı ile dış hava sıcaklığına bağlı olarak evinizin ihtiyacı olan enerji üretimini size ihtiyaç duymadan otomatik olarak gerçekleştirir, wattsu cihazı hava soğudukca kombinizi kademe kademe daha fazla çalıştırarak evinizi yaşanabilir bir sıcaklıkta tutar, örneğin gündüz hava ısındı siz evde yoksunuz  ama wattsu cihazı sizin yerinize kombiyi kısar gerekiyorsa kapatır, geceleyin saat 04:15 de evinizin soğuyacağını algılayarak kombinizi açar ve az bir enerji tüketimi ile evinizi ısıtır.

2) Gün bazlı size ciddi oranlarda  tasarruf sağlar, havanın soğuduğunu algılayarak otomatik olarak  kombinizi fazla çalıştırır veya havanın ısındığını algılayarak kombinizi daha az çalıştırır, özellikle ilkbaharın ilk günlerinde ve sonbaharın son günlerinde ısı termostatı olmayan bir kombiye göre %57 gibi ciddi oranlarda tasarruf sağlar.

3) Su sensörü takılı cihazlarda kombinizi yazlık veya kışlık ayarına almanıza gerek kalmadan wattsu cihazı kombinizi yaz - kış otomatik olarak yönetir.

4) Wattsu cihazında bulunan T1, T2, T3, T4 ve T5 programları ile evinize uygun programı atayarak en verimli enerji kullanımını sağlamış olacaksınız.

5) Bir evin ısı kaybını belirleyen sebep evinizin iç ortam sıcaklığı ile dış ortam sıcaklığı arasındaki farktır, bu fark arttıkça binanız daha hızlı ısı kaybeder, bu fark azaldıkca eviniz daha yavaş ısı kaybeder, Wattsu bu mantık ile çalışır ve ihtiyacınız olan enerjiyi en verimli şekilde kademe kademe üretir.

Destek vereceğiniz bu teknoloji, Türk bilim insanı tarafından geliştirilmiş doğalgaz kombi ana kart yazılımı olacak düzeyde patentli bir kombi yazılımıdır, bu buluş patenti "kombilerde bulunan su pompası ile alevleme işleminin birlikte çalışıp birlikte durması ilkesini içermektedir", bu çalışma yöntemi mevcut kombilerde olmayan 5 önemli yeniliğin oluşmasına imkan tanımıştır.

1) Dönüş suyunun serin olmasından dolayı kombi baca sıcaklığı düşmekte ve yoğuşmalı kombilerde yüksek verimliliğin oluşmasına imkan tanımaktadır.

2) Bu çalışma sisteminde beton blok üzerinden oluşan ısı köprüsü ile atmosfere kaçan ısı enerji miktarı azalmakta, buda doğalgaz tüketiminde azalmaya imkan tanımaktadır.

3) Kombinin kapasitesini start/stop sistemi zamanlayıcı özelliği ile değiştirebilmesinden dolayı, kombi kapasitesi ayarlanabilmekte, buda kombinin ısıtacağı alanın büyüklüğüne uygun olarak kombiyi verimli kullanmayı sağlamaktadır.

4) Start/stop sistemi ile oluşturulmuş iklimsel programlama sayesinde,  iklim koşullarına bağlı olarak kombinizin verimli kullanımına imkan tanımaktadır.

5) Start/stop özelliği ile su pompası bir sonraki alevlemeye kadar bu sistemde durdurulduğu için, bu sistem %41 ile %68 bandı aralığında kombinin elektrik tüketiminde azalma sağlamaktadır.(2017 ocak ayı itibari ile 28 kW lık bir kombi 1 ayda vergiler dahil(44kuruş=1kw) 32TL -37TL  civarı elektrik tüketmektedir)

Yukarda saydığımız bu 5 yenilik mevcut kombilerde kullanılan oda içi sıcaklık termostatının veya atmosfer sıcaklık termostatının kullanımı ile oluşmayan özelliklerdir.

 

Özellikler

Teknik Çizim

Ekibimiz

Bu buluş; Dünya üzerinde olmayan ve inovasyon özelliği taşıyan bir buluştur, sonuçta dünyanın enerji kaynaklarını verimli kullanmaya yönelik geliştirilen her yenilik insanlık için değerlidir, yeni nesil kombilerin ana kartı olacak bu buluşun, yerli bir kombi markasına dönüşme sürecinde sizlerin desteğine ihtiyacı var.

Desteklerinizden dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

Patent Başvuru No: 2015/03906

Riskler ve Zorluklar

Türkiye'nin bazı bölgelerine ilk etapta anlaşmalı resmi servis ağının oluşturulamaması.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

HAMİT MEMUR

Proje Koordinatörü

[email protected]

TÜBİTAK bağımsız bir araştırma üyesiyim, uzmanlık alanım enerji ve enerji dönüşüm sistemleri. 41 Yaşındayım.

Destek Paketleri

Wattsu nedir?

Wattsu, kombide doğalgaz ve elektrik tüketiminde verimlilik sağlayan, bir ana kart çalışma programı. Ürün, mevcut kombilere entegre edilerek büyük oranda doğalgaz ve elektrik tasarrufu sağlıyor.

Wattsu nasıl kullanılır?

Wattsu kombi sektörüne yönelik geliştirdiği Start/Stop teknolojisi ile kombileri çalıştırır, bu teknoloji sayesinde kombiler dönüş suyu sıcaklığı ile çalışmaz, start/stop sistemi ile kombiler iklim koşullarına uygun çalışır ve bu teknoloji sayesinde kombi baca sıcaklığı düşer ayrıca su pompasının sürekli döngüsü engellenir, su pompası her alevlemeden bir sonraki alevlemeye kadar kapatılır, bu sayede ciddi oranlarda elektrik tüketiminde azalma sağlanır, su pompası Start/Stop sistemi ile çalışırsa beton zeminden kaçan ısıdan kullanıcı tasarruf sağlar. Ayrıca, ürün teknik bilgi gerektirmez. Ortalama 15 dakika içinde kurulum ve ayarlar bitirilebilir.

Wattsu özelllikleri ve avantajları

Wattsu sayesinde;

Kombinizi dış ortam sıcaklığına göre yöneterek hem elektrik hem de doğal gaz kullanımında tasarrufu sağlar.

Cihazın kurulumu ve ayarları çok kolaydır. Teknik bilgi gerektirmez. Ortalama 15 dakika içinde kurulumu ve ayarları bitirilebilir.

Dış ortam sıcaklık koşullarına uygun olarak kombinizi otomatik olarak yönetir.

Cihaz akıllı programlama özelliği ile tek tuşa basarak kombinizi otomatik çalıştırır.

LCD ekranı ise herkesin anlayacağı şekilde tasarlanmıştır, tüm bilgilere kolayca ulaşabilir.

En önemli avantajlarından biri de tüm iklimsel değişimleri algılar, kombinizi hava durumuna uygun olarak çalıştırır. Bu sayede enerji tasarrufu sağlarken bütçenizi de korur.

Wattsu kimler tarafından kullanılabilir

Wattsu; kombi kullanan, yüksek fatura ve küresel ısınmadan yakınan herkes tarafından kullanılabilir. Kolay kullanılabilir ara yüzü sayesinde kurulumu da oldukça kolaydır.

Wattsu ile sen de doğayı koru!