Türkiye'nin İnternet Girişimleri - I

 
Proje Sahibi Fırat Demirel
82
4

Serin bir sonbahar sabahına erken uyanmıştım. Eminönü-Kadıköy vapuruna bindiğimde saat yedi sularıydı. Uykulu gözlerle çantamdaki kitabı çıkarıp, Güney Afrikalı bir adamın biyografisini okumaya başladım. Okumaya devam ederken bir an durup kitabın kahramanı Elon Musk'ı düşündüm. Genç sayılabilecek bir yaşta (45) olmasına rağmen 400 küsür sayfalık bir biyografisi vardı. Kendi kendime şu soruyu sormadan edemedim;

"Biz neden kendi internet girişim(ci)lerimizin hikayelerini yazmıyoruz? "

Yaklaşık bir yıl önce sorduğum bu soru, aslında sizi bu sayfaya getiren şey. Çünkü Türkiye'deki girişimlerin hikayesini yazmayı bir çok kez düşünsem de resmen harekete geçmem o soruyla başladı. İlk önce Yemeksepeti'nin hikayesini yazmayı istedim fakat Türkiye'nin birinci nesil girişim internet girişimlerinin hikayelerini toplu olarak ele almaya karar verdim. Bu sayede hem çok bilinmeyen bir döneme ışık tutabileceğimi hem de Türkiye'de internet girişimciliğinin başlangıcını aydınlatabileceğimi gördüm. Arıkovanı'nın bu desteği de bu konudaki ilk engeli aşmamı sağladı. 

Neden yazıyorum?

İnternet girişimciliği ülkemizde son yıllarda popüler hale gelse de ilk yerli .com girişimleri 1990'ların sonunda sonunda çıkmaya başladı. Fakat yaklaşık 20 yıllık bu süre içinde internet girişimleri ve internet girişimciliği hakettiği itibarı kazanamadı. Bunun temel nedenlerinden biri bence yazılı kaynak (dijital/basılı) eksikliğimiz ve kendi hikayelerimizi yazamıyor oluşumuz. Webrazzi 2006'dan sonra yavaş yavaş bu boşluğu doldursa da 2006 öncesine dair kayıtlar oldukça az. Bu kitapta 1996-2006 yılları arasında çıkan ilk internet girişimlerinin hikayelerini ele alacağım ve bugüne kadar hiç anlatılmayan/bilinmeyen hikayelerin peşine düşeceğim.

Bu hikayeler neden önemli?

Bir askerin savaş tarihini, bir futbolcunun futbol tarihini bilmesi ne kadar önemliyse bir internet girişimcisinin kendi sektörünün tarihini bilmesi de o kadar önemli. Fakat bugüne kadar bu dönemi ele alan kapsamlı ve güncel bir kaynak yok. Bu ilk kitabımla hem bu boşluğu doldurmak hem de ilk internet girişimcilerimizin tecrübelerini yeni nesillere aktarmak istiyorum. 

Kitapta neler olacak?

Kitap Türkiye'ye internetin geliş hikayesiyle başlayacak. Ardından 2006 ve öncesinde kurulan internet girişimlerinin kişisel hikayelerinin peşine düşeceğim. (Yemeksepeti, Ebebek, Mynet, Pilli Network, Groups, Webrazzi vb...)

Zengin Görsel İçerikler

Arşivlik bir kitap olması için sadece yazınsal anlamda değil görsel anlamda da titiz bir çalışma ortaya koyacağım. Araştırmalarımı derinleştirirken kitabı görsellerle, infografiklerle ve illüstrasyonlarla destekleyeceğim ve girişimlerin ilk ofislerini bulmaya çalışacağım. Kitabı yazarken sizlerden gelecek paylaşımlara da açık olacak ve paylaşımlarınıza kulak vereceğim.  

Bu kitabın internet girişimciliğiyle ilgi duyan herkesin kütüphanesine girecek kalıcı bir eser olmasını istediğim için internet sektörümüzün bugününe dair kurumların (kuluçka merkezleri, hızlandırma merkezleri, yatırımcılar vs.) da listelerini paylaşacağım. Ayrıca girişimcilerin önünü aydınlatacak eklemeler yapacağım.

BİP Chatbot

Bu kitabın sizlere .epub, pdf gibi dijital formatlarda sunmanın yanında BİP platformu üzerinde yaşayan bir chatbot (sohbet botu) da sunacağız. Hem BİP kanalımda kitapla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşacağım hem de kitap içeriğine dair önemli bilgilere kitabınız yanınızda olmasa bile istediğiniz her yerden ulaşabileceksiniz.

Neden fon topluyorum?

Girişte de bahsettiğim gibi kalıcı bir eser ortaya koymak için bu işe özel zaman ayırmam yani mevcut tam zamanlı işimden fedakârlık yapmam gerekiyor. Toplanacak fon desteğiyle kitabın tasarım, matbaa ve kargolama maliyetlerini karşılayacak ve hayatımı idame etmek için gerekli finansal kaynağı sağlamış olacağım.

Kitap ve e-kitabın (+kargo) etiket fiyatının 38 TL olmasını öngörüyoruz. Kitlesel fonlama kampanyasıyla 20-25 TL arasında kitap paketini alabileceksiniz ve sizin de bu projeye unutulmaz bir katkınız olacak.

*Kapak Tasarımı: Zahid Yıldırım

Riskler ve Zorluklar

Bu kitabı özel kılacak olan şey girişim kurucularıyla yapacağım birebir görüşmeler. Bu tür paylaşımların gerçekleşmesi için en önemli şeyse zaman sıkıntısı. Serbest çalıştığım süre içinde kurucuların istediği an görüşmeye açık olacağım ve onları istedikleri zaman ve yerde ziyaret edebileceğim.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Fırat Demirel

Yazar, Araştırmacı, Mühendis

2007 yılında elekom sektöründe iş hayatına adım attı. Dokuz yıldır internet ve teknoloji sektörü üzerine profesyonel yazarlık yapıyor.

[email protected]

Destek Paketleri