Geleceği Görenler | İnternet Girişimleri Kitabı

Türk İnternet Girişimcilerinin Çarpıcı Hikâyeleri

Hayatının tam merkezinde “internet” olan günümüz gençliğinin aksine, onlar Türkiye’de internetin ilk günlerine tanıklık eden ve sanal dünyaya bağlanmak için zaman zaman uzun kuyruklarda sıra bekleyip yokluk yıllarında geleceği gören bir grup çılgın girişimciydi. İçlerinden yükselen heyecanın peşine düşüp büyülü internet dünyasının kapısını araladılar ve 1990’ların ikinci yarısında “internet girişimi” kavramını Türkiye’de filizlendirdiler.

O dönemde internet bağlantısı çok zayıf ve ona erişebilen kişi sayısı çok azdı fakat tıpkı Silikon Vadisi’nde olduğu gibi Türkiye’de de bu dâhi gençler internet girişimciliğine soyunmaktan imtina etmemişti. Amazon, Google ve Yahoo!’nun dot-com patlamasından sağ çıkması gibi Türkiye’de de 2001 Ekonomik Krizi’nden sağ çıkan söz konusu girişimler ve onları takip edenler, .com girişimciliğinin ve internet ekonomisinin oluşmasında büyük rol oynadı.

Üretmeye başlamak için sahip olunması gereken tek şey bir bilgisayar, internet bağlantısı ve tecrübeyle desteklenen bir motivasyondu. Kimi aileden girişimciydi, kimi ailesine rağmen bu yola girdi ama hepsi de geleceğin ayak seslerini o günden duymuştu. Öyle büyük işler başardılar ki bugün bile etkileri sürüyor.

10 Farklı Girişim, 10 Farklı Hikâye

İşte teknolojinin dönüşümü, girişimcilik ve internet kültürü konularında uzmanlaşan Fırat Demirel’in kaleminden dünün girişimleri, bugünün başarılı girişimcilerinin hikâyeleri…

Mynet, Ekşi Sözlük, İtiraf.com, Pilli Network, Yemeksepeti, GittiGidiyor, Nokta Medya, Cember.net, Grou.ps, Webrazzi...

Henüz internetin yeni yeni kullanılmaya başladığı bir dönemde bazen dev bir şirketin yönetimini reddedip kendi işini kuran genç bir iş adamının hayatına, bazen gül gibi mesleğini bırakıp çok yeni bir alana odaklanan cesur mühendislerin dünyasına konuk olacaksınız.

Saatlerce bilgisayar başından kalkmayan azimli gençlerin neler yapabileceğini; kimi Almanya’dan kimi de Kıbrıs’tan dönen girişimcilerin kendi ülkelerine nasıl değer kattıklarını okuyacaksınız.

Ve belki de bu kitabı bitirdiğinizde daha fazla ses getirecek hikâyelerin çıkmasına -bir girişimci, bir uzman veya bir destekçi olarak siz vesile olacaksınız.

Tabii eğer mücadeleye hazırsanız...

Yazar Hakkında

Fırat Demirel 1985 yılında Kars’ta doğdu. Kars Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel kariyerinin ilk yıllarında mobil servis tasarımı ve sosyal ağ yönetimiyle ilgilendi. 2008’de teknoloji ve tasarım üzerine yazılar yazmaya başladı. 

2009’da Türkiye’nin en etkili girişimcilik medyası Webrazzi.com’a yazar olarak katıldı. Dokuz yıl boyunca teknoloji ve internet girişimciliği üzerine binlerce yazı kaleme alarak ekosistemin en çok içerik üreten ve tanınan isimlerinden biri oldu. Kitap ve kültür dergisi Arka Kapak’ta iki yıldan uzun süre yazar ve yayın kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Teknolojinin dönüşümü, girişimcilik ve internet kültürü konularına odaklanan yazar, içerik ve ürün geliştirme stratejileri ile girişim pazarlaması konularına yoğunlaşıyor. Türkiye’de internet girişimci- liğinin nitelikli gelişimini desteklemek için firatdemirel.com’da tecrübelerini paylaşıyor ve Türkiye girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını girisimler.net adresinde bir araya getirmeyi hedefliyor.

Türkiye girişim ekosistemi için nitelikli bir içerik platformu olan Girisimler.net'i hayata geçiren Fırat Demirel, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim Tarihi ve Felsefesi Bölümü’nde Teknoloji Tarihi konulu tez çalışmasını sürdürüyor.

Kronik Kitap

Yayıncılık dünyasına yeni bir soluk getirmek için 2016 sonbaharında yayın hayatına başlayan Kronik Kitap, içerik, tasarım, baskı ve iletişimde en yüksek standartları benimseyerek, Türkiye’de yayıncılığın çıtasını yükseltmek üzere yola çıktı.

Türkiye’de tarihi geniş kitlelere sevdiren İlber Ortaylı ve dünyanın en önemli tarihçilerinden Halil İnalcık’ın eserleriyle güçlü ve yetkin bir tarih kitaplığı oluşturmaya başlayan Kronik Kitap, sosyal bilimlerden edebiyata, iş kitaplığından popüler bilime okurun ilgi ve merak gösterdiği pek çok alanda kitapseverlere bilginin kapılarını aralıyor.

Saygın yazarların telif ve çeviri eserlerini okurla buluşturan Kronik Kitap, yazın ve yayın dünyasının tanınmış yazarlarını bünyesine katmanın yanı sıra, yeni ve parlak isimlere de kitaplığında yer vermeye devam ediyor.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Fırat Demirel

Yazar, Araştırmacı, Mühendis

[email protected]

2007 yılında elekom sektöründe iş hayatına adım attı. Dokuz yıldır internet ve teknoloji sektörü üzerine profesyonel yazarlık yapıyor.

Ürünler

İnternet Girişimi

Girişimcilik, ekonomik büyümede ve gelişmiş ekonomi olmak yolunda en önemli kavramlardan biri. Hızla artan nüfusla birlikte işsizlik ortaya çıkıyor ve girişimcilik istihdam yaratarak bu soruna çözüm olabiliyor. Türkiye’de girişimcilik sosyal medyanın yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte belirginleşmeye başladı ve girişimcilik hikayeleri sık sık duyulmaya başladı. Çeşitli özel ve kamu kuruluşları girişimcilere destek olarak bunun önemine vurgu yapıyor. Üstelik bu alanda yaş engel değil!

İnternet kavramı günümüzde hayatımızın tam merkezinde yer alırken, internet girişimleri de paralel olarak hızla artıyor. Ancak bu kavram aklınıza karmaşık şeyleri getirmesin. Bugün internet ortamında kullandığımız her türlü uygulama, web sitesi geçmişte birer internet girişiminden ibaretti. Ticaretin de büyük günümüzde büyük oranda internetten yapıldığını hesaba katarsak internet girişimleri hızla çoğalmaya devam edecek gibi duruyor.

Genel olarak hepsi aynı kapıya çıksa da farklı girişimcilik türleri mevcut ve bu kavramının yaygınlaşmasıyla birlikte yeni türleri ortaya çıkabilir. Günümüzde yaygınca kullanılan girişimcilik türlerine değinecek olursak bunlar, ticari, kamu, sosyal ve iç girişimcilik olarak kategorize edilebilir. Bu türler hakkında biraz detaya inecek olursak, ticari girişimcilik, sermaye şahsa ait olan ve amacı kar etmek olan türüdür. Kamu girişimciliği, sermayesi kamuya ait olan ve devletin kendi eliyle ürettiği türüdür. Sosyal girişimcilik, toplumsal sorunlara çözüm üretmek amacı güden türüdür. İç girişimcilik, bir firma adı altındaki bireylerin firma adına ürettiği türüdür.

İnternet girişimleri deyince oldukça fazla sayıda Türk girişimci karşımıza çıkıyor. Başarılı Türkler dünya çapında adından söz ettirebiliyor. Günümüzde de çok fazla Türk girişimci fikirlerini hayata geçirmek için çalışıyor ve en başarılı olduğu alanlardan biri internet girişimleri.  Türklerin yaptıkları başta olmak üzere, dünyanın her noktasında işe yaramış olan başarılı girişimcilik örnekleri size de ilham verebilir. Başarılı girişimcilik örnekleri hakkında bilgi sahibi olmak size yol gösterici ve ilham verici olabilir.