Plantone Akıllı Mini Bahçe

     

Plantone kullanıcılarının aynı anda 5 farklı bitki yetiştirmesine olanak veren akıllı aydınlatma ve otomatik sulama yapan kompakt boyutlu bir yetiştirme sistemidir.

Otomatik sulama ve akıllı ışık kulesi sayesinde bitkileriniz konusunda endişe etmenize gerek yok.  Gerçek zamanlı mobil uygulaması kullanıcıların yetiştirme ayarlarını istedikleri zaman değiştirmelerine olanak verir. 

 Her bitki için bağımsız ayarlanabilir otomatik sulama sistemi, yoğunluğu ayarlanabilir yüksek verimlikte akıllı aydınlatma, kompakt boyutlarda maksimum verim.  Otomatik sulama ve Akıllı Aydınlatma, beş bitki yetiştirebilen akıllı saksı

paylaşarak beğen butonu facebook  

görevi bitkilerini hayatta tutmak

Bitki yetiştirmek yeni bir şey değil, insanlık olarak binlerce yıldır tarım yapmaktayız. Bitki yetiştirmenin insanlık tarihinde ateşin keşfi kadar önemli bir yetenek olduğunu biliyoruz. Günümüz şehirlerinin avcılık-toplayıcılığın yerini tarıma bırakması ile temellendiği düşünülürse tarih boyunca bitkiler insanların hayatında var olmuş denebilir. Bazen yemek amacıyla, bazen deva veya ilaç olarak, bazense sadece süs için…
Şehirleri sayesinde kurabildiğimiz, binlerce yıldır birlikte hayatta kaldığımız bitkileri şimdi şehirlerde yetiştirmeye uygun alan bulamıyoruz.

Günümüz kentlerinde ise pek çoğumuzun bağı bahçesi yok, evlerde çiçek veya bitki yetiştiriyoruz. Ev bahçeleri konseptinin ve yenilikçi saksı tasarımlarının yükselişi ile yemeklerde kullanmak için çeşitli otları, hatta organik sebzeleri kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Ancak, bitki bakımı kolay iş değil. Plantone Diversity modeli ise bu konudaki en yaygın problemlere çözüm getirmek için tasarlandı.

 yemeklerinizde kullanabileceğiniz taze baharatları yetiştirmenize imkan veren akıllı saksı plantone

Araştırmalara göre kentsel mekanlarda 10 kişiden 9’u ev veya ofislerinde bitki yetiştiriyor. Ancak bitki yetiştirenlerin %82’si başarısız olduğunu belirtiyor. Bu sebeple dünya genelinde her yıl 35 milyar dolarlık ev bitkisi çöpe atılıyor. 


Yaptığımız anketlere göre evinde bitki yetiştirenlerin 3 ana problemle karşılaştıklarını gözlemledik.

  araştırmalar bitki yetiştirmede üç problem ile karşılaşıldığını ortaya koydu. Sulama miktarının doğru ayarlanamaması, yetersiz güneşlenme ve apartmanlarda kısıtlı alanlar 

Otomatik sulama akıllı saksı

Bitkileri sulamak vakit alan bir iş, sulamanın doğru ayarlanamaması veya unutulması ise bitki yetiştirenlerin en büyük problemi olarak karşımıza çıkıyor. Plantone bu problemleri ortadan kaldırarak bitkilerinizi otomatik olarak sular.

Ayrıca birçok bitkinin sulama ihtiyacı farklıdır. Plantone’nun Oto-Saksıları ile sulama yoğunluğunu ayarlayabilir ve tek ürün içerisinde beş farklı tür bitkiyi yetiştirebilirsiniz. 

 Alttan ayarlanabilir otomatik sulama sistemi

Otomatik saksılar yüzdürücü ünite üzerinde konumlandırılmıştır. Siz su tankını doldurdukça kaldırma kuvveti oluşur. Bu sayede su tankının doluluk seviyesinden bağımsız olarak her zaman ideal sulama gerçekleşir, eksik/aşırı sulama fiziksel olarak önlenir.

Akıllı saksı, ozmotik basınç ile sulama  

Bir süre etrafta olmayacaksanız bitkilerinize bakacak bir arkadaş bulmanız ya da yaratıcı çözümler üretmeniz gerekir. Yüzdürücü ünite altında konumlanan su tankı ile Plantone bitkilerinizin 60 güne kadar su ihtiyacını karşılar. Bitkilerin ihtiyacı nem oluşan Ozmotik basınç ile kök sistemine taşınır.

  30+30 gün toplam 60 gün boyunca otomatik sulama yapabilen inovatif saksı

akıllı aydınlatma sistemi

Kimi zaman Güneş günlerce bulutların ardında kalır ya da bulunduğunuz yer yeterli ışık alamaz. İşte bu durumda bitkilerimiz için hayati önem taşıyan fotosentez sağlıklı şekilde gerçekleşemez. Bitkiler enerji üretmek için ışığa ihtiyaç duymaktadır, karanlık birçok bitki türü için ölümcüldür.

Plantone’nun aydınlatma sistemi bitkilerinizin verimli ve sağlıklı bir şekilde büyümesini garantilemek amacıyla geniş dalga boyunda ışıklarla donatılmıştır. LED sistemi kırmızı ve mavi spektrum aralıklarında doğal güneş ışığını taklit ederek bitkilerinizin normalden daha hızlı gelişmesini sağlar. Yüksek CRI değerine sahip ışıklandırma sistemi gözlerinizi yormaz ve etrafında bulunan evcil hayvanlarımız için tamamen zararsızdır. 

 

Plantone bulunduğu ortamdaki ışık seviyesini ölçer, yeterli doğal ışığın olması halinde aydınlatma sistemini ayarlayarak gereksiz enerji tüketiminin önüne geçer. Teleskobik ışık kulesi saniyeler içerisinde ek bir parça saklamaya gerek olmadan kolayca bitkileriniz için gerekli yüksekliğe ayarlanabilir. Kule üzerinde bulunan tuş ile ışık yoğunluğunu ve aydınlatma sürelerini ayarlayabilirsiniz.  Aydınlatma süreleri önceden belirlenmiş üç moda arasında değiştirilebilir; Uzun-Gün (18 saat ışıklar açık & 6 saat ışıklar kapalı), Kısa-Gün (6 saat açık & 18 saat kapalı), Normal-Gün (12 saat açık & 12 saat kapalı)

 tasarruflu akıllı aydınlatma

teknik özellikleri: ağırlık 1.9 kilogram, çapı 29 santimetre, yükseklik 46 santimetre, 3 watt gücünde 5 adet led aydınlatma

gerçek zamanlı uygulama 

Kolay kullanılabilir mobil uygulaması dünyanın neresinde olursanız olun bitkilerinizin durumu hakkında bilgi almanıza ve istediğiniz anda aydınlatma ayarlarınızı değiştirmenize olanak verir. Plantone mobil uygulaması aracılığı ile ışık yoğunluğunu değiştirebilir, ayrıca kendi isteğinize uygun (17 saat ışıklar açık, 7 saat kapalı gibi) kişiye özel aydınlatma süreleri belirleyebilirsiniz. Elektrik kesintisi gibi durumlarda bile ayarlarınız Plantone’un hafızasında saklanır.

 ışıklandırma süresi ve şiddetini uygulama aracılığı ile kolayca kontrol edebilme

 

  çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız 

Çevresel farkındalık ve bitki yetiştiriciliğinin paralellik gösterdiğini, herkes tarafından, her yerde kullanılabilecek küçük ölçekli “tarımın sistemlerinin” daha büyük ve sürdürülebilir kentsel tarımın yolunu açacağına inanıyoruz. Plantone’da üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. Tasarım, üretim ve operasyonlarımızın çevre ile uyumlu şekilde sürdürülmesi ve aralıksız olarak çevrenin gelecek nesiller için yaşanabilecek bir yer olması amacı ile çevreye duyarlı süreçler geliştirmekteyiz.

kapalı tasarımı ile normal saksılara oranla %85 daha az su harcar

Dünya Gıda ve Tarım örgütü verilerine göre tarım için kullanılan suyun %60 süreç içerisinde boşa harcanıyor.  Plantone kapalı Tasarımı sayesinde istenmeyen buharlaşmanın önüne geçerek, normal saksılara oranla %85 daha az su tüketmektedir.Haznesine eklenen suyun bir damlasını bile boşa harcamadan tamamını bitkilerininiz için kullanacak şekilde tasarlanmıştır.

geri dönüştürülmüş hammaddeler kullanıldı

Plantone elektronik bileşenleri haricinde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiştir. Her Plantone için yaklaşık 2 kilogram atık yeniden kullanıma kazandırılır.Tüm süreçlerimizde kaynakların verimli kullanımı ve çevreye saygılı olma ilkelerimizle hareket edilmektedir. Gelecek nesli sürdürülebilir sistemler hakkında bilinçlendirmenin görevimiz olduğuna düşünüyoruz. 

Kaynakların doğru kullanımının yanı sıra yangın, zararlı biyolojik etkiler, kuraklık gibi doğal veya yanlış uygulamalar sebebiyle insan eliyle bozulan doğal orman alanlarının ve ulaşılması zor alanların yeniden ağaçlandırılması amacı ile çevreye duyarlı çözümler sunan yerli sosyal girişimimiz ECORDING ile birlikte çalışmaktayız.

 

TÜM PROJE DESTEKÇİLERİMİZ ADINA;

Orman Genel Müdürlüğü ve yerel orman müdürlükleri tarafından ekime ihtiyacı olduğu belirlenen alanlar insansız hava aracı ecoDrone ile tohum topu atışları gerçekleştirilerek sizin adınıza ağaçlandırılacaktır. ECORDING ve ecoDrone hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.  

  

 medyada öne çıkanlar, interesting engineering, geeky gadgets, this is why i am broke, trendhunter eco, yahoo, bigumiguPlantone sosyal medya 

 

 

 

 

 

 

 

      

  

Plantone akıllı saksı

medya kiti tuşu

 

   

Daha fazlası

Piyasadaki tüm çözümleri denedik neyin çalışıp çalışmadığını biliyoruz. Ödevimizi yaptık ve tüm senaryoları kontrol edip test ettik. Kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda Plantone’unuzun ömrünü uzatan ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik özelliklerde ekledik.

Gövde destekleri Plantone: Diversity için tasarlanmıştır. Paket içinde 2 farklı boyutta gelir. Gür veya meyveli üst kısmı ağır bitkileri desteklemenin harika bir yoludur. 

Plantone Akıllı saksı Gövde desteği

 LED'ler doğası gereği ısı yayarlar ve çok ısınırlarsa, bozulabilirler. Gürültü yüzünden soğutma fanları eklemek istemedik. Sıcaklığı optimum seviyede tutan ve ısıyı verimli bir şekilde atan pasif soğutma sistemi tasarladık. Plantone'unuzu yıllar boyu çalışmasını garantilemek için ışık kulesinin içinde küçük bir sıcaklık sensörü ekledik. Bu sayede Plantone aydınlatma sisteminin optimum sıcaklıkların üzerine çıkmasını ve arızalanmasını önler. Akıllı aydınlatma sisteminizin 50.000 saatten fazla çalışacağı ve altı yıldan daha uzun bir ömre sahip olacağı anlamına gelir.

  

Bitki bakımı deneyiminizi eğlenceli ve kolay hale getirmeye çalıştık. Plantone’un yanı sıra ev ve ofislerinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz çeşitli tohumları da size sunmayı amaçlıyoruz. Mutfak paketi, yemeklerinize ekstra lezzet katmak için taze baharat olarak kullanabileceğiniz yeşil bitkiler içerir.

Sağlık paketi, Anadolu topraklarında binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılan bitkileri ve çiçekleri içerir.

“Diversity” paketi, Plantone mobil uygulamasını kullanarak sağladığınız bir fotoğrafın renk profilini eşleştirerek dekoratif ihtiyaçlarınızı karşılayan, fotoğrafınızla aynı renk paletine sahip beş farklı tür bitki sunar.

 

Neden Arıkovanı?

Arıkovanı bizim için mükemmel çünkü bu sayede fikrimiz hakkında ne düşündüğünüzü öğreniyor ve Plantone’u daha iyi bir ürün yapabilmek için sizinle bağ kurabiliyoruz. 

Arıkovanı sizin için mükemmel çünkü Plantone Akıllı bahçenizi herkesten önce kullanma ve hikayesinin bir parçası olma şansını yakalayabiliyorsunuz. Lütfen projemizi çevreniz ile paylaşın, destekleriniz Plantone’u size en kısa sürede ulaştırmamızı sağlayacaktır. 

  

 Sıkça sorulan sorular 

Oto-Saksılar tek kullanımlık mı?

Oto-Saksılar tek kullanımlık değildir. Tohum veya fide ekimi için oto-saksılarınızı sorunsuzca defalarca kullanabilirsiniz.

Tabletimi PLANTONE’a bağlanmak için kullanabilir miyim?

Evet, PLANTONE evinize veya ofisinize Wi-Fi ile bağlanır, böylece PLANTONE’u her yerden yönetebilirsiniz. Aynı zamanda ilk bağlantıyı ve kurulumu çok daha kolay hale getiren Bluetooth özelliği de vardır.

Gelecekte pahalı bitki kartuşları almam gerekir mi?

Hayır. PLANTONE’da kendi tohumlarınızı ve toprağınızı kullanabilirsiniz. 

Oto-Saksılarımda kil topu gibi yetiştirme aracıları kullanabilir miyim?

Yetiştirme aracılarının çoğunu, yeterli su tutma kapasitesine sahip oldukları sürece kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, iç mekan bitkilerinin ekilmesi için kullanılan standart yüksek kaliteli toprak kullanmanızı tavsiye ederiz.

PLANTONE’umun herhangi bir bakıma ihtiyacı olacak mı?

PLANTONE uzun yıllar bakım gerektirmeden çalışacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Sadece arada bir su ekleyin.

Mini bahçemi nasıl temizleyebilirim?

Yüksek sıcaklıklar nedeniyle bulaşık makineleri önerilmemektedir.

PLANTONE'unuzu fişten çıkardıktan sonra ıslak bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Garanti durumu nedir?

Tüm PLANTONE ürünleri için teslimat tarihinden itibaren iki yıl garanti veriyoruz. Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

http://www.getplantone.com/warranty/

Aydınlatma sisteminin çalışma ömrü nedir?

50.000+ saat.

Aydınlatma sisteminin özellikleri nedir?

Aydınlatma sistemimiz bitkileriniz için geniş bir ışık spektrumu sağlar. Bu sayede bitkileriniz daha verimli büyür. 

Ayrıca PLANTONE'u gözlerinize zevkli hale getirmek için Yüksek CRI dereceli LED çipleri kullanıyoruz.Evet, ışık kaynaklarının gözlerimize ne kadar rahat geldiğine dair bir ölçüm var ve buna 'CRI' The Rendering Index deniyor.

CRI nedir?

Daha basit bir ifadeyle, CRI, nesnelerin doğal renklerinin, güneş ışığında görünecekleri gibi farklı aydınlatma türlerinde nasıl görüneceğini belirler. Bu standart, insan izleyicinin tüm renk tonlarını doğru bir şekilde tanımlamasını sağlar.Örneğin, sokak aydınlatması 20-40 CRI değerine sahipken, genellikle evlerimizde kullandığımız akkor lambalar 60 veya daha fazla bir CRI değerine sahiptir.

CRI 50'nin altına düşen tüm değerlerin altında çalışılması zor ve nesneleri gerçek renklerinde gösteremeyen olarak kabul edilir. Hem evde hem de işte PLANTONE kullanacağınızı göz önünde bulundurarak, aydınlatma sistemimizin CRI 85 veya daha fazla olacağını garanti ediyoruz.

 

Riskler ve Zorluklar

Müşteri ile ürün geliştirme sürecine nasıl hazırlanacağımızı ve her aşamada ortaya çıkabilecek problemlerle nasıl başa çıkacağımızı çok iyi biliyoruz. İş planımızı buna göre yaptık. Tasarım, prototip ve test aşamaları nihayet sona erdi. Ancak, yenilikçi bir ürün geliştirmek, üretim aşamasında her zaman öngörülemeyebilecek riskler taşır. Bu yüzden, başından sonuna kadar, mümkün olduğu kadar çok riski ortadan kaldırmak için Plantone'u kullanıcılarla test ettik. Çok çalıştık ve titizlikle çalıştık. Amacımız Turkcell Arıkovanı destekçilerimize teslim tarihinde Plantone sunmakla kalmayıp, gördüğünüzden daha iyi bir şekilde teslim etmektir. Plantone ailesini herkes için daha yenilikçi ürünlerle büyütmeyi hedefliyoruz. Plantone Diversity temel ürünümüz olduğundan, mükemmel olmalı ve % 100 memnuniyet vermelidir. Şeffaflığa inanıyoruz, bu süreçte sizi daima güncel tutacağımıza ve tüm sorularınızı zamanında cevaplamaya çalışacağımıza söz veriyoruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Plantone Diversity

Createall Tasarım Limited Şirketi

[email protected]

Gezegeni koruyan ve destekleyen çevre dostu uygulamalarla ilgili bireylere ilham vermenin görevimiz olduğuna inanıyoruz.

Destek Paketleri

Plantone nedir?

Akıllı Saksı Plantone, bitki bakımını uzaktan kontrol edilebilmesine imkan tanıyan bir uygulama olarak göze çarpıyor. Akıllı ışık sensörü ile eşleştirilmiş bir su deposu sayesinde sulama konusundaki sorunlar sona eriyor. Plantone, 5 farklı türü yetiştirme şansı sunan aydınlatma, sulama ve ekim sistemi olarak da tanımlanabilir. Bitkilerle dolu bir yaşam ortamı oluşturmak isteyenler bu uygulamayı keyif alarak kullanabilir.

 

Plantone nasıl kullanılır?

Plantone, akıllı telefonunuz yardımıyla çalışıyor. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulama her şeyi kontrol etmenize imkan tanıyor. Çeşitli sebeplerle evinizden uzak kalmak zorunda kaldığınız durumlarda bile uygulama yardımıyla bitkilerinize gerektiği değeri gösterebiliyorsunuz. Ayrıca her bitki türüne uygun otomatik sulama planlaması da harika bir özellik olarak uygulama dahilinde sunuluyor.

 

Plantone özellikleri ve avantajları nelerdir?

Plantone, bitki yetiştirmekten hoşlananlara pek çok avantaj sağlayan bir uygulama. Mobile uygulama sayesinde bitkilerinizden uzakta kaldığınız durumlarda bile bitki bakımınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Plantone’nin bir diğer avantajı ise gerçek zamanlı müdahale imkanı sunmasıdır. Ayrıca uygulama sayesinde bitki yetiştirme ayarlarını değiştirebilir ve bu sayede bitkilerinizi sağlıklı ve mutlu bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Uygulama ile bitkilerin yetiştirilmesi son derece kolay bir hale geliyor ve sürdürülebilir ve hızlı bir büyümenin de önü açılmış oluyor. Bitkilerin hayatımıza kattığı güzellikler de düşünüldüğünde bu uygulamanın değeri daha da anlaşılıyor.

 

Plantone kimler tarafından kullanılabilir?

Plantone bitki yetiştirmekten büyük keyif alan ve bunu kendine hobi edinmiş kişiler için harika bir seçenek olacak. Bu uygulama sayesinde iç mekanlarda botanik deneyimi yaşama fırsatına da sahip olacaksınız. Bitki yetiştirmeyi bir tutkuya dönüştürmüş kişiler, bitki yetiştirme ayarlarını değiştirebilir ve bu sayede bitkilerine sağlıklı ve mutlu bir şekilde bakabilirler.

 

Plantone ile bitki yetiştirmek artık çok kolay!