Otsimo | Özel Eğitim Uygulaması

Otsimo Logo

 

Apple  Play
 

Otizm Nedir?

Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. The Autism Society‘nin verilerine göre dünya üzerinde otizmli sayısı toplam nüfusun %1,5 ine tekabül etmektedir. Otizmin neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu nedenle net bir ilaç tedavisi veya tıbbi çözümü yoktur. Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken ve yoğun eğitimdir. 

Dünyada ve Ülkemizde otizm tanısı olan çocuklar yeterli eğitim alamamaktadırlar. Bunun başlıca sebepleri;

  • Otizm eğitiminin çok pahalı olması
  • Devlet desteğinin ve otizm okullarının yetersiz kalması 
  • Özel eğitmen ve yetişmiş kişilerin (dil, davranış terapisti vb.) azlığıdır. 

MEB verilerine göre, Türkiye genelinde devlet okulları ve Otistik Çocuklar Eğitim Merkezlerinde (OÇEM) 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk içinden sadece %5’inin (21 bin 131) otizmli çocuğun eğitim aldığını görülmektedir. İngiltere'de otizme, kansere harcanan paranın yaklaşık 3 katı kadar kaynak ayırılmaktadır.

Eğitim alabilen otizmli çocuklarda görülen büyük sorun ise odak sürelerinin çok kısıtlı olması ve eğitime odaklanamamalarıdır.

Otsimo özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlar.


Otsimo nedir?

Özel eğitim materyallerini tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden mobil olarak vermektir. Otsimo otizm, down sendromu ve diğer gelişimsel durumlara sahip çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine veri analizine dayalı kontrol imkanı sunan mobil bir platformdur.

Otsimo, çocuklar ve aileleri için ayrılmış iki ayrı platformdan oluşur. Çocuk bölümü, çocuğunuzun yaşına ve eğitim durumuna göre belirli sırayla açılan çeşitli eğitici oyunların yanısıra konuşma zorlukları yaşayan çocuklar için Destekleyici ve Alternatif İletişim Sistemi (AAC) içerir. Çocuk bölümünde, reklamlar ve satın alma opsiyonları da dahil olmak üzere, dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmaz. Aile bölümünde ise, çocuğunuza ait gelişim raporlarını inceleyebilir, eğitim ayarlarını yapılandırabilir; otizm, down sendromu ve diğer özel ihtiyaçlarla ilgili bilgi alabileceğiniz yazılara ulaşabilirsiniz.

 

  • Çocuklar için ulaşılabilir eğitim. Otsimo sosyal etki yaratmayı amaçlayan bir girişimdir. Birçok cihazdan kolayca eğitim materyallerine erişilebilir.
  • Kendi kendine uygulanabilir. Çocuk uygulaması kendi kendine uygulanabilir olarak tasarlanmıştır. Çocuklar öğretmene ve başlarında biri durmasına gerek kalmadan eğitsel oyunları kendileri oynayıp öğrenebilir. Bu sayede otizm eğitim masrafları düşmektedir. Oluşturduğumuz oyunlar "Uygulamalı davranış analizi" (ABA: Applied Behavior Analysis) sisteminin tablete taşınmış halidir. 
  • Mobil. Bu sayede herhangi bir yerde fiziki şartlara (okula veya özel bir odaya) ihtiyaç duymadan eğitim sürdürülebilir kılınmıştır. Bu sayede eğitim maliyeti düşmektedir. 

Otsimo özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitimindeki en büyük problemlerinden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözer. Otizmli çocuklar eğitime ortalama 5-15 dakika arasında odaklanabilirken, tablet kullanırken bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabilmektedir. 

Otsimo hem Android hem de iOS cihazlar için mevcuttur. Uygulamayı aşağıdaki linkleri takip ederek ulaşabilirsiniz.

Otsimo Android: Google Play Store

Otsimo iOS: Apple App Store

Daha fazlası için websitemizi ziyaret edebilirsiniz: https://otsimo.com


Otsimo'yu neden yaptık?

Zafer ve Alper

 

Kardeşimin otizmli olmasından dolayı hep evde otizm eğitimiyle ilgili kitaplar okuyor, çözüm arıyordum. Birgün kardeşimin okuyamamasına rağmen, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakika ilgilendiğini görünce ona bir tablet almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olan oyunlar otizmlilere zor geliyordu. ODTÜ'den sınıf arkadaşım Sercan'la beraber otizm eğitimini herkese ulaştırmak ve otizm eğitimini herkes tarafından ulaşılabilir yapmak için Otsimo'yu kurduk.


"2 yıl yoğun olarak ABA eğitimi alan çocuklarının, 90%’ının devlet okullarına kabul için önemli gelişmeler kaydettiği kanıtlanmıştır. "

LOVAAS, O. I. (1987). Behavioral treatment and normal educational and intellectual functioning in young autistic children. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 55, 3-9. MMCEACHIN, J. J., SMITH, T. & LOVAAS, O.l. (1993) Long-term outcome for children with autism who received early intensive behavioral treatment. American Journal on Mental Retardation, 97 (4), 359-372.*

 

Tam da bu noktada gelin beraber Özgür'ün hikayesini hep beraber izleyelim!


 

Riskler ve Zorluklar

Geliştirme Riskleri Otsimo mobil, web ve sunucu tabanlı yazılım projesidir. Ekibimiz yazılım geliştiriciler ve gönüllü çalışanlardan oluşmaktadır. Bu projeden gelen fon bize Otsimo'yu androide çıkarmak için çok ihtiyaç duyulan hizmetleri satın almamıza veya kiralamamıza için izin verecek. Yine de bu yazılım geliştirme süreçleri belirli insan hataları yüzünden aksayabilir veya uzayabilir. Bu problemin oluşması durumda sizi bilgilendireceğiz. Kalite / Yazılım Hataları (Bugs) Otsimo'yu yayına aldıktan sonra, bazı yazılım hatalarıyla veya kalite sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bu her zaman herhangi bir yazılım / sistem projesinde olan bir risktir ancak ekibimiz yaptığı işte uzman mühendislerden oluşmaktadır. Herhangi bir kalite veya yazılım hatasını düzeltecek ve yamayacağız. Size en iyi sürümü ulaştıracağız.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Zafer Elcik

Co-Founder of Otsimo

[email protected]

Zafer mobil ve web geliştirme konusunda 3 yılı geçkin süredir çalışmaktadır. Ayrıca Zafer, otizmli bir kardeşe sahiptir.

Destek Paketleri

Otsimo nedir?

Otsimo özel eğitim gerektiren çocuklar için eğitim materyalleri sağlamaktadır. Otizm, down sendromu ve diğer gelişimsel durumlara sahip çocuklara ücretsiz eğitimsel oyunlar sunan bir mobil uygulama olarak da tanımlanabilir. Ayrıca ailelere veri analizleri sunarak onlara kontrol imkânı sunmaktadır. Özel eğitim gerektiren çocuklara ve ailelerine özel eğitim imkânları sunan Otsimo düşük maliyeti ile ailelerin eğitim masraflarında zorluk çekmemesini amaçlamaktadır.

 

Otsimo hangi soruna çözüm buluyor?

 

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitimlerinin yüksek maliyette olması her ailenin bu masrafları karşılayamamasına neden olmaktadır. Bu yüksek eğitim masraflarını karşılayamayan aileler çocuklarına kendi imkânlarıyla evde eğitim vermektedir. Otsimo yüksek maliyetli özel eğitimlerin aksine çocuklarına evde eğitim veren aileler için çeşitli eğitim materyalleri sunarak, ailelerin evde verdikleri eğitimlere destek olup, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar ve onların aileleri için imkânlar sunan mobil bir uygulamadır.

 

Otsimo’nun özellikleri ve avantajları nelerdir?

 

Otsimo mobil, sunucu ve web tabanlı bir yazılım projesi olup uzman ve gönüllü yazılım geliştiriciler tarafından oluşturulmaktadır. İşinde uzman yazılımcılar tarafından kodlanarak yazılan Otsimo, android ve ios yazılımlar için özel olarak geliştirilerek kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların herhangi bir yere gitmeden ve bir öğretmen gözetiminde olmadan kolayca eğitim görmelerini sağlayan uygulama, ailelerin de çocukların eğitim sürecine dâhil olmalarını sağlayarak onlara çeşitli raporlar sunmaktadır.

 

Otsimo kimler tarafından kullanılabilir?

 

Otsimo özel eğitime ihtiyaç duyan bütün çocuklar ve aileleri tarafından kullanılabilmektedir. Otizm, down sendromu ve diğer gelişimsel durumlara sahip her çocuk tarafından kolayca kullanılabilen uygulama, kullanıcı ailelere özel raporlar sunarak çocuklarının gelişimlerini takip edebilmelerine imkân vermektedir. Mobil uygulama üzerinden kullanılan otsimo özel bir eğitmene ihtiyaç duymaksızın özel eğitime ihtiyaç duyan bütün çocuklar ve aileleri tarafından özgürce kullanılabilmektedir.