Tolkido | Akıllı Oyun Arkadaşım

 

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Can Yıldız

Bilgisayar Mühendisi

[email protected]

Otizmli kuzeni için bir çok proje geliştirmiş olan Can Yıldız, 2017 yılında Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Ürünler

Otizm nedir?

Otizm, sosyal iletişim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve davranışlara ortaya çıkan bir rahatsızlık olup, ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Otizm nedir? sorusunun sıklıkla rastlanan yanlış cevabı bir hastalık olmasıdır. Otizm hastalık değil rahatsızlıktır. Otizm, yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizm, son yıllarda çok fazla duymaya başladığımız bir gelişim bozukluğudur. Otizm, bireyin dış dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp kendine özgü bir iç dünya yaratmasıdır. Otizm nedir? sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler uygulayacakları rehabilitasyon programı ile rahatsızlığın etkilerini minimize edebilir. Otizm nedir sorusunun ardından en çok merak edilen bir diğer konu otizmin belirtileri olmaktadır.

Otizm Belirtileri

Otizmin belirtileri arasında en sık gözlemleneneler, çocuğun başkası ile göz teması kuramaması ve adı ile seslenildiğinde bakmamasıdır. Otizmin belirtileri arasında bir diğeri ise bazı sözleri tekrar tekrar alakasız ortamlarda söylemesi, parmağı ile bir şey gösterememesi, akranlarına göre konuşmada geri kalması ve rutin değişikliğine aşırı tepki vermesidir. Otizmin belirtileri gözlemlendiğinde otizm açısından değerlendirme için bir uzmana danışılması çok önemlidir. Araştırmalar, 14 aylıkken otizmin belirtilerinin gözlemlenebildiğini ve 2 yaşındayken otizmde erken tedavi yöntemlerinin uygulanabileceğini göstermektedir. Ebeveynler için otizmin belirtilerini gözlemlemek ve otizmi kabullenmek zor olsa da otizmde erken teşhis ve otizmde erken tedavi oldukça pozitif sonuçlar verebilmektedir.   


Otizmli çocuklar için eğitim

Otizmli çocuklar için eğitim, iyileşme ve toplumla entegrasyon sürecinde önemli bir unsurdur. Otizmli çocuklar için eğitim, her zaman terapi ve tedavi ile senkronize bir biçimde uygulanmalıdır. Otizmli çocuklar için bir çok otizmli çocuklar için özel olarak hazırlanmış eğitim programları uygulanmaktadır. Otizmli çocuklar için eğitimde ailenin rolü çok büyüktür. Ailenin otizmli çocuğun hoşlandığı etkinlikleri bulması gerekir. Gün içerisinde yapılan kısa kısa etkinlikler ile otizmli çocuğa beceri kazandırmak mümkün olacaktır. Aile dışında, otizmli çocuklar için eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı ve özel kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır.

Otizmli çocuklar için konuşturan kartlar

Otizmli çocuklarda iletişim problemi ve konuşmada zorluk yaygın bir şekilde görülür. Bu sorunu aşmak ya da daha aza indirgemek için otizmli çocuklar, teşhisten hemen sonra çeşitli otizmli çocuklar için eğitimler almaya başlarlar. Otizmli çocukların eğitiminde kullanılan yöntemlerden biri olan PECS’in amacı konuşamayan ya da kısıtlı kelimesi olan çocukların iletişimini başlatmak ve isteklerini resim kullanarak belirtmesini sağlayarak iletişim becerilerini arttırmaktadır. Tolkido, otizmli çocukların dil ve konuşma eğitimlerinde kullandıkları görsel eğitim kartlarını kişiselleştiren ve seslendirilebilir hale getiren bir sistemdir. Otizmli çocuklar için konuşturan kartlar, otizmli çocukların eğitiminde oldukça başarılı sonuçlar elde etmekte kilit rol oynayabilir. Otizmli çocuklar için konuşturan kartlar, oyuncağa yaklaştırıldığında, oyuncak kartların içerdiği ses kayıtlarını seslendirir. Kart üzerindeki kelime ve cümleler öğrenildiğinde Tolkido otizmli çocuklar için konuşturan kartlar defalarca değiştirilip kullanılabilir bu sayede aileler veya özel eğitim merkezleri yeni otizmli çocuklar için konuşturan kartlar satın almak zorunda kalmaz.