Nefesle Mesaj - ALS Hastalarının Sesi

Nasıl gelişti?

Bu projenin geliştirilmesinde ünlü fizikçi Stephen Hawking'den esinlenilmiştir. Onun çevresi ile iletişim kurabilmesi için, Intel'in geliştirdiği işini çok iyi yapan bir bilgisayar var ama bu cihazı herkesin alabilme ihtimali yok maalesef. Bu cihaz ihtiyacı olan insanlara benzer bir hizmeti çok daha düşük fiyatla sağlayabilmek için yapılmıştır.

Ne yapar?

Bu proje ile yapılması hedeflenen cihaz, ALS hastalarının ve felçli hastaların yakınlarıyla iletişim kurabilmesini, istek ve ihtiyaçlarını onlara iletebilmesini sağlayan nefesle çalışan bir haberleşme cihazıdır.

  

Bu cihazla, felçli hasta, sadece nefesini kullanarak istediği mesajı, hem el terminalinin ekranına, hem de el terminalinin USB aracılığıyla bağlandığı bir bilgisayarda açık olan Teraterm benzeri bir seri terminal programına yazdırabilir. Ücretsiz ve çok yaygın bir yazılım olan Teraterm programında, harf boyutu büyük olarak ayarlandığında, felçli hastanın yazdırdığı mesaj odanın ve evin uzak noktalarından da rahatlıkla görülmüş olur. Hasta, yanlış yazdığında son karakteri veya yazdırdığı metnin tamamını rahatlıkla sildirebilir.


Nasıl kullanılır?

Cihazı teknik olarak ele alırsak; cihaz hastanın nefes alıp verma şiddetini basınç sensörü ile ölçer ve iki eşik seviyesinden birini aşıp aşmadığını kontrol eder. Bu iki eşik seviyesi harfi seçip ekrana yazdırma eşik seviyesi ve ekrana yazdırılan harfleri silme eşik seviyesidir. Normal nefes alıp vermede bu seviyeler aşılmaz, dolayısıyla normal nefes alışverişi, ekrana yanlışlıkla bir şey yazdırılması gibi bir soruna sebep vermez.

Cihazın bağlantıları yapılıp çalıştırıldığında kullanıcı, menüye girerek kendine uygun eşik seviyelerini belirler. Nefes verme basınç sensörünün çıkışında artı (+) yönde bir genlik oluştururken, nefes alma ise basınç sensörünün çıkışında eksi (-) yönde bir genlik oluşturur.

Harfi yazdırma, artı (+) yöndeki eşik seviyesinin üstüne çıkacak seviyede bir nefes verme işlemi ile yapılır. Yazılanı silme, eksi (-) yöndeki eşik seviyesinin altına inecek seviyede bir nefes alma işlemi ile yapılır.

Ekran aydınlatması, buzzer sesi gibi isteğe bağlı ayarlar yapıldıktan sonra cihaz kullanıma hazır hale gelir. Ana ekrana geçildiğinde harfler sırayla ekranda dönmeye başlar. Cihazın ekranındaki harfler aynı anda, USB ile bağlanılan bilgisayardaki seri terminal programı (Teraterm gibi) ile bilgisayar ekranında da görülür.

Kullanıcı, ekrana yazdırmak istediği harfe sıra gelince, artı (+) yöndeki eşik seviyesinin üstüne çıkacak seviyede nefes verdiğinde o harf seçilecek, hem cihaz ekranına hem de bilgisayar ekranına yazdırılır. Cihaz ekranında harfler kaldığı sırayla dönmeye devam eder, seçilen harf ekrandaki metin kısmına yazılır. Bilgisayar ekranında ise harf ekrana yazılır, imleç bir sağa geçer ve harfler imlecin olduğu yerde sırasıyla dönmeye devam eder.

Eksi (-) yöndeki eşik seviyesinin altına inecek seviyede bir nefes alma işlemi ile de yazılan son harf, hem cihaz ekranından hem de bilgisayar ekranından silinir.


Gelecek geliştirmeler

Projenin ilk aşaması tamamlandıktan sonra ikinci aşama çalışmalarına başlanacak ve cihaza takılacak bir sim kart aracılığıyla mesajı SMS ile iletme fonksiyonu cihaza eklenecek.

Üçüncü aşamada ise lazer ışıkla çalıştırılabilen bir klavye yardımıyla mesaj yazmayı oldukça hızlandırmak hedefleniyor.


Ödüller;

25 TL – T-Shirt

Kesinlikle size layık olmayan rahat ve hatırası olan bir T-shirt

 

40 TL - Kupa

60 TL - USB Bellek

Birşeyler içerken yaptığınız desteği size hatırlatmak istedik.

Kişisel verilerinizi saklayabileceğiniz ve anahtarlık olarak da kullanabileceğiniz şık bir USB bellek.

 

80TL - Ofis Seti (Kupa + USB Bellek)

150TL - 2'li Ofis Seti (Kupa + USB Bellek)

Ofiste ihtiyacınız olan herşey bu sette :)

Ofis setinizi kıskanacak olan çalışma arkadaşlarınız için.

  

 

Riskler ve Zorluklar

İş fikrinden hemen sonra AR-GE çalışmalarına paralel prototip üretimi yaptığımız ve ardından iyileştirme çalışmaları yapılan projemiz, satılabilir ürün haline gelmek üzeredir. Seri üretim ve stok için gerekli olan finansman desteğini sağlamanın hemen ardından satışa çıkabilecek durumdadır. Dolayısı ile en düşük risk oranıyla desteklenebilir duruma gelmiştir.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Mustafa Özzaman

Uzman Gömülü Sistem Mühendisi

[email protected]

Kadıköy Anadolu Lisesi Dokuz Eylül Elektrik Elektronik Müh. Nesne Vestel başarısız bir girişimcilik denemesi Vestel bakalım kısmet :)

Destek Paketleri