Soundcam - Ultrasonik Fotoğraf Makinesi

SoundCam Nedir?

SoundCam çocuk bekleyen ailelerin, bebeklerini anne karnındayken görebilmelerini sağlayan ultrasonik bir fotoğraf makinesidir. Bilindiği gibi anne adayları hamilelik sürecinde belirli periyotlarla kontrole giderler. Doktorlar, ultrason cihazlarından faydalanarak, bebeği görüntüler ve gelişimini gözlerler. Ekip olarak, annelerin bebeklerini ilk kez gördükleri bu anın eşsiz olduğunu düşündük ve mobil bir ultrason cihazı üreterek annelerin bu keyif dolu anı evlerindeyken de yaşayabilmelerini sağlamak istedik. SoundCam fikri işte böyle doğdu. 

SoundCam Nasıl Çalışır?

1-) SoundCam, aslında bir ultrason cihazıdır. Bilinen ultrason cihazlarından farkı görüntülemenin Android/IOS cep telefonları üzerinden yapılıyor olmasıdır.

2-) SoundCam ses dalgaları yayarak çalışır, topladığı ses dalgalarından görüntü oluşturur. 

3-) SoundCam, görüntüleri cep telefonunuza bluetooth üzerinden gönderir. 

4-) SoundCam kesinlikle tıbbi tanı amacıyla kullanılamaz.

5-) SoundCam diğer ultrason cihazları gibi sadece ses dalgası yaydığından bebek veya anneye kesinlikle zarar vermez.

( Ultrason cihazlarının MR, tomografi vb. tıbbı görüntüleme cihazlarından farkı yalnızca ses dalgası yaymasıdır. Diğer cihazlar x ışını gibi radyoaktif dalgalar yaydıklarından hastanelerde bu tip cihazların bulunduğu odalarda ''Hamileler Giremez'' uyarıları yer alır. Ultrason ise zararsız ses dalgaları yaydığı için özellikle hamilelikte kullanılır. ) 

Üretim Planı

Ekibimiz, yaptıkları akademik çalışmalar sonucunda, SoundCam'in çalışan durumda bir laboratuvar prototipini yapmış, teknik zorluklar ve üretim maliyetleri hesaplanmıştır. Üretim maliyetlerini düşürebilmek için belirli bir sayıda ön siparişe ulaşmamız gerekmekte. Hedeflediğimiz adette ön sipariş gerçekleştiğinde bir üretim tesisi ile anlaşarak seri üretime geçmek istiyoruz. Seri üretime geçmemiz halinde söz konusu siparişleri belirlenen tarihten önce yapmamız da mümkün olacaktır. 

Arıkovanında yer almak istememizin bir diğer önemli sebebi de müşterilerimizin, SoundCam üretim sürecindeyken ürün hakkında geri bildirimler yapmasını sağlayarak, doğru bir ürünle piyasa çıkmak istememizdir. Teknik anlamda medikal ürün teknolojisiyle çalışan bir ürün yaptığımız için, müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını, ilk aşamada tespit etmenin, paha biçilmez bir değerinin olduğunu düşünüyoruz.

 

Ödüllerimiz:

Bu projenin hayata geçmesini sağlayan siz destekçilerimiz için, özel ödüller hazırladık. SoundCam'i desteklediğiniz için yüzlerce annenin yüzü güldü, yüzlerce ebeveyn hasretini biraz olsun giderebildi. Bunu sizin sayenizde başardık ve size bunu ömür boyu hatırlatacak şeyler hediye etmek istedik. 

 

  

 

Teknik Özellikler ve Ekip:

  

Riskler ve Zorluklar

Projeyi tamamlarken önümüze çıkabilecek en önemli engel ultrason cihazında kullandığımız elektronik devre, transdüser gibi parçaların yurt dışından ithalatı sebebiyle maliyetinin artması olacaktır. Ekibimizde yer alan arkadaşlarımız uzun yıllardır ultrason sistemleri ile ilgili çalışmaktadır ve uluslararası yayınlarda yayınlanmış akademik çalışmaları bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz sorunları, ekibimizin medikal görüntüleme yazılımları konusundaki uzmanlığı ve aldığımız akademik danışmanlıklar sayesinde aşacağız.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Burhan Eyüboğlu

Bilgisayar Mühendisi

[email protected]

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk mezunuyum.

Destek Paketleri