Minis: Dünyanın En Küçük Osiloskobu

Minis: Mobil Tabanlı, Cep Boy Osiloskop Nedir?

Minis, Compocket adındaki genç Türk mühendis ekibi tarafından oluşturulan, Dünya'nın en küçük osiloskobudur. Osiloskopların çok pahalı ve ilkel olması problemlerinden yola çıkarak, elektronik ölçüm cihazlarını tamamen değiştirmeyi ve herkese ulaşabilir kılmayı hedeflemektedir.

   

  

PEKİ OSİLOSKOP NEDİR?

Osiloskop, elektrik gerilimindeki zamana bağlı olan değişimleri görebilmemizi sağlayan bir ölçüm cihazıdır.

Günümüzde elektronikle ilgilenenler tarafından sıklıkla kullanılan osiloskoplar görüntü olarak mikrodalga fırını ya da eski bir radyoyu anımsatmaktadır.

   

Laboratuvarlarda geniş alan kaplayan bu cihazlar yaklaşık 3 kilogram ağırlığında oldukları için kolayca taşınamamaktadır.

Oldukça pahalı olan bu cihazların üzerindeki ekran ve tuşların kullanımı karmaşık ve zordur.

 

MINIS'İN DİĞER OSİLOSKOPLARDAN FARKI NEDİR?

Minis; bu büyük, pahalı ve karmaşık cihazları Endüstri 4.0 teknolojisiyle cep boya ve mobil çalışabilir hale getirmektedir. Yani, artık bu eski cihazlara gerek kalmadan, Minis’inizi bağladığınız telefon, tablet ya da bilgisayarınızı kullanarak daha pratik bir şekilde ölçüm yapabilirsiniz.

 

 

Minis osiloskoplardaki karmaşıklığı ve öğrenme bariyerini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Osiloskopların üzerinde bulunan düğmeler işlevlerine göre parmak hareketlerine dönüştürülerek yeni bir arayüz tasarlanmıştır.

 

MINIS NASIL ÇALIŞIR?

  

Tek yapılması gereken MINIS uygulamasının indirildiği telefon, tablet veya bilgisayarı Minis'e temin edilen USB kablo ile bağlamaktır. 

 

 

Minis pratik kullanım prensibiyle, güç kaynağına bağlamayı, kalibrasyon ayarı yapmayı, düğmeler ve tuşlarla uğraşmayı gerektirmez.

 

 

Kullanıcı dostu uygulama arayüzü ile ölçümlerinizi parmaklarınızın ucunda gözlemleyebilir, dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz.

 

Kolay Arayüz

 

 

Osiloskoplarda bulunan düğmeler ve fonksiyonlar en iyi ölçüm deneyimini sunacak şekilde arayüze entegre edilmiştir. Çok sık kullanılan dikey ve yatay taşıma ve ölçekleme düğmeleri gibi düğmeler doğrudan parmak hareketlerine dönüştürülmüştür.

 

  

Elektronik Uzmanları: 

  

Bir doktor hassaslığıyla

 • kamera, televizyon, telefon gibi cihazların onarımını yaparken,
 • devre tasarım ve imalatı üzerine çalışırken,
 • ar-ge çalışmalarını gerçekleştirirken,

laboratuvarda veya atölyede büyük tozlu cihazların arasında, yalnız başınıza saatler harcamanıza gerek yok. 

 

Kendi oluşturduğunuz fonksiyonlar ile çalışmanın keyfini çıkarın!

 

İster zaman ister frekans domeninde çalışın!

 

Artık Minis’i cebinizde taşıyıp dilediğiniz yerde çalışabilir, pratik kullanımıyla çok daha rahat ve teknolojik bir ölçüm deneyimine kavuşabilirsiniz.  

 

Öğrenciler ve Makerlar:

  

Elektroniği temelinden anlamak ve okul dışında da gerçekten bir şeyler yapıp geleceğin projesini inşa etmek istiyorsun ama bütçen  pahalı cihazlara yetmiyor. 

  

 

Aynı problemi biz de yaşadık ve senin daha fazla yaşamanı istemiyoruz. 

Minis’e öğrenci kimliğinle indirimli bir şekilde kavuşabilir ve arkadaşlarınla evde, kantinde, kafede dilediğin yerde projelerin üzerinde rahatlıkla çalışabilirsin. 

 

 

Elektronikle ilgilenmiyorsan da geleceği inşa edecek gençlere destek olabilirsin!

Türkiye’de 3,500'den fazla meslek lisesi ve burada okuyan 2 milyona yakın öğrenci bulunmaktadır. Maalesef bu liselerdeki osiloskoplar çok eski ve sayısı yetersiz ya da hiç yok.

Ülkemizden geleceğin teknolojisini inşa edecek nice gençler çıkacağına bizim hiç şüphemiz yok. Tek ihtiyacımız, onlara uygun ortamı yaratmak. 

Sen de “Meslek Lisesi Destek Paketi” ile belirtilen ya da senin önereceğin meslek liselerine dilediğin sayıda Minis hediye ederek geleceğimize destek olabilirsin. 

 

 

Destek verilecek okullarımızdan bazıları:

 1. İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 2. Tuzla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 3. Pendik İto Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 4. Kartal Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 5. İSO Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 6. Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 7. Avcılar Haydar Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 8. Gaziantep Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 9. Altındağ İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 10. Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 11. Handan Hayrettin Yelki Kanat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 12. Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

Minis'in yetenekleri nelerdir? 

Minis daha hızlı ve verimli bir ölçüm deneyimi sunar!

 

Minis tek tıkla tüm ayarları kendi yapar ve sinyali anlamlı hale getirir!

 

Minis'in gömülü yazılımını indirip, güncellemek bu kadar kolay!

 

Elde ettiğiniz ölçümleri anında tüm kanallardan paylaşın!

 

Teknik Özellikler

  

Her bir Minis ince işçilikle üretilmektedir!

 

 

  

 

 

 

 

Doğru yolda olduğumuzu destekleyen başarılarımız:

 • Betapitch Global Startup Yarışması Finali - Berlin: Alman menşeili Betapitch yarışmasının Türkiye'deki ayağında birinci seçilerek, ilk kez ülkemizi Berlin’deki global yarışmada temsil etme hakkı kazandık. 11 diğer ülkenin birincileriyle yarıştığımız global finalde de tekrar 1. seçilerek, ülkemize gururla döndük!
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri 4.0 Ve Dijital Dönüşüm Yarışması : Yıldız Teknopark tarafından düzenlenen yarışmada 1.lik ödülünü aldık. 
 • Starcamp Silikon Vadisi: Kosgeb ve 5 üniversitenin destekleriyle hayata geçirilen Starcamp programıyla birlikte Palo Alto, Silikon Vadisi'nde eğitimlere katıldık, yeni beta kullanıcılarına ulaştık, gördüğümüz büyük ilgi bizi çok sevindirdi. 
 • Kurucu ortaklarımızdan İlayda, Microsoft, Aydındoğan Vakfı ve KAGİDER tarafından düzenlenen Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması'nda Genç Teknoloji Yıldızı ödülünü aldı.
 • Danimarka Teknik Üniversitesi Science Park'ına bağlı donanım hızlandırma merkezi Futurebox, Kopenhag'dan kabul aldık, çalışmalarımızı Avrupa'da da büyütmeye başladık.
 • Big Bang 2017 sahnesinde finalde sunum yapan 20 girişimden biri olduk.

Sorularınız, görüşleriniz veya daha fazla bilgi için bize her zaman ulaşabilirsiniz: [email protected]

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Ürünler

Osiloskop nedir?

 

Osiloskop, elektrik gerilimindeki zamana bağlı olan değişimleri görebilmemizi sağlayan bir ölçüm cihazıdır. Salınım ölçer adıyla da bilinen osiloskop gerilim, frekans, akım gibi elektriksel değerleri ölçer ve bu değerleri ekranda gösterir. Osiloskop, işaretin dalga şeklinin görüntülenmesini, böylece frekans ve genliğinin aynı anda en kolay şekilde ölçülmesini sağlar. Osiloskop, son kullanıcı ürünü olmaktan daha çok teknik servislerde bulunan ve uzman kişiler tarafından kullanılması gereken bir ölçü aletidir.

 

Osiloskop kullanımı

 

Osiloskop bir elektrik devresine her zaman paralel bağlanır. Çok yüksek olan iç direnci nedeniyle seri bağlama halinde, ölçüm yapılmak istenen devreden akımı engeller. Akım dalga şekillerini incelemek için akımın aktığı devreye küçük değerli bir ölçüm direnci seri bağlanarak uçlarında düşen gerilimin dalga şekli incelenir. Bir omik dirençte içinden akan akım ve uçlarında düşen gerilimin dalga şekilleri ve fazlarının aynı oldukları göz önüne alınarak ve Ohm yasası gereği V=IR bağıntısı da göz önünde tutularak akım incelenir. Osiloskop kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan direncin değerinin devre akımını çok fazla sınırlamayacak kadar küçük seçilmesi ve gücünün bu akıma dayanabilecek kadar büyük olmasıdır.

 

Osiloskop ne işe yarar?

 

Elektriksel işaretlerin ölçülüp değerlendirilmesinde kullanılan aletler içinde en geniş ölçüm olanaklarına sahip olan osiloskop, işaretin dalga şeklinin, frekansının ve genliğinin aynı anda belirlenebilmesini sağlar. Dalga şeklini grafik olarak ekranda gösterir. Bir bakıma elektrik dalga sinyali çizer. Dalga sinyalinin, frekansını ve genliğini de öğrenmemizi sağlar. Osiloskop bir elektrik devresine her zaman paralel bağlanır. Çünkü iç direnci çok yüksektir.

 

Osiloskoplar elektrik sinyallerini gözle görülür hale getirdiğinden kamera, televizyon gibi elektronik cihazların onarım işini yapan deneyimli kimseler ile devre tasarım ve imalatçıları tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu tür elektronik cihazlar üreten firmalar bu aygıtlara ait devre şemaları oluşturur ve olması gereken sinyal şeklini burada gösterir.

 

Dijital osiloskop

 

Osiloskoplar dijital ve analog olmak üzere iki çeşittir. Analog osiloskoplar günümüzde tercih edilmese de, tıpkı eski tüplü televizyonlar gibi çalışırlar. Gelen sinyalin, katot ışın tüpünde oluşturulan elektron demetini saptırmada kullanılan bobinlere iletilmesi prensibi ile bir fosfor ekranda görüntü oluşması tekniği ile çalışırlar.

 

Dijital osiloskoplar ise yüksek hızlı mikroişlemciler sayesinde girişten gelen sinyalin örneklenmesi prensibi ile çalışırlar. Bunun avantajı ise sinyalin istenildiği zaman durdurulması, istenilen seviyede tetiklenmesi, kaydedilmesi ve tekrar oluşturulabilmesidir. Buna yanı sıra olarak analog osiloskoplarda teorik olarak herhangi bir frekans limiti bulunmamasına karşın, dijital osiloskoplarda ölçebileceğiniz sinyalin maksimum frekansını satın alacağınız cihazın örnekleme hızı belirleyecektir.