MikKo control - Akıllı Oda Termostatı

 
Proje Sahibi Yavuzer Karakuş
355
208

  

 

MikKo control nedir?

MikKo control yaşam alanınızda her odanın sıcaklığını bağımsız olarak 7/24 programlayabileceğiniz bir iklimlendirme kontrol sistemidir. Standart oda termostatlarının sunduğu %30lara varan tasarruf oranlarını, oda bazlı programlama özelliği sayesinde %60’lara kadar çıkarabilmektedir.

  

 

Özellikleri

MikKo control modüler bir sistemdir. Ana modül ve kombi kontrol modülü (on-off ya da modülasyonlu) standarttır. Kombi kontrol modülü 9 adet vana modülünü de kontrol etme kapasitesine sahiptir. Kontrol etmek istediğiniz oda sayısına ve şekline göre oda modülleri ve vana modülleri ekleyerek sistemi geliştirebilirsiniz. Oda modülü sıcaklığı 7/24 programlama imkanı sağlar. Örnek olarak yatak odalarınızın sıcaklıklarını programlamak isteyebilirsiniz. Bu durumda her oda için oda modülü ve vana modülü gerekecektir. Ancak çalışma odanızın ne zaman ısıtılıp ne zaman ısıtılmayacağını programlayabilmek yeterli olabilir. Bu durumda aç-kapa programlama için sadece vana modülü yeterlidir. Ana modül üzerinde bulunan sıcaklık sensörü genel bir sıcaklık limiti programlamaya olanak tanıyacaktır.

Vana modülleri kombi altındaki kollektöre* bağlanır böylece tesisata müdahale minimumda tutulur. Ev içinde sadece kombi ve kollektör dolabı içinde kombi modülü ve vana modülü takılması işlemi yapılacaktır, diğer ekipmanlar tak çalıştır şeklinde tasarlanmıştır.

 

Avantajları

  • Konfor: Evinizde sıcaklık dağılımını dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Dengesiz ısınma durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden kullanıcı tanımlayıp, evdeki her kişinin kendi yaşam alanının sıcaklığını programlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Tasarruf: Standart oda termostatlarının %30 civarı tasarruf potansiyeli olduğu belirtilmektedir. Oda bazlı programlama sayesinde normal oda termostatları gibi tüm evi ısıtmak yerine sadece kullanımda olan odaları ısıtabilir böylece %60’lara kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.**
  • Kolaylık: Değişen hava şartlarında ısıtma sisteminizde herhangi bir ayar yapmanız gerekmez. Programınızdaki değişiklikleri anında uygulama üzerinden sisteme uygulayabilirsiniz.
  •  

Ana modül seçenekleri

-         Android ve IOS uygulaması üzerinden internet erişimi ile kontrol edilen

-        Dokunmatik ekranlı 

  

 

Durum

MikKo control prototip aşamasında bir sistemdir. İlk tasarım tamamlanmış, ilk uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Müşteri isterleri üzerine tasarım güncellenecektir. Üretim hazırlıklarının tasarımın tamamlanması ile birlikte 2 ay içinde tamamlanması beklenmektedir.

Ekip

Proje takımı İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde devam etmekte olan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projeyi başarı ile tamamlamıştır. MikKo control yeni projemizdir.

Notlar

* Kollektör görüntüsü aşağıdadır. Kombinizin altında ya da kollektör dolabında böyle bir eleman yoksa, her odanız için ayrı ayrı vana montajı yapılması gerekecektir. Böyle bir durumda bizimle iletişime geçiniz.

     

 

** Tasarruf miktarı bir çok parametreye bağlıdır (örn. Yalıtım, binanın konumu, evin bina içindeki yalıtımı, evin odalarının kullanım dağılımı vb.) Tasarruf hesaplarımız oda alanları ve kullanım süreleri ile ilgili bazı kabuller yapılarak hesaplanmıştır, dolayısı ile sizin eviniz için geçerli olmayabilir. Uygulamamız içinde sizin tasarruf oranınız ile ilgili bir hesaplayıcı bulunması planlanmaktadır.

Riskler ve Zorluklar

MikKo control sisteminin yazılımı bizim tarafımızdan yazılacaktır. Elektronik tasarım ise üreticinin tecrübesi ışığında proje takımı tarafından yapılacaktır. Hazır bileşenler ile üretilmekte olan test aşamasına yakın bir prototipimiz bulunmaktadır. Kutu tasarımı ve üretimi için yaklaşımımız da benzer olacaktır. Tecrübelerimize dayanarak bugüne kadar karşılaştığımız en önemli sorunlar üretim, satış sonrası destek ve parasal sorunlardı. Çözümler üzerine tecrübe sahibi olduğumuz söylenebilir. Satış sonrası destek dağıtım kanalları güçlü bir distributor ile anlaşılarak yapılacaktır. İlk aşamada mümkün olmasa da hedefimiz satış sonrası kanalları güçlü tutarak sorunları hızlıca çözebilmektir. Müşteri açısından da önemli bir nokta olduğunu düşünüyoruz ve bu konuda hassasiyetimiz olduğunu bilmenizi isteriz. En kötü durumda kendi anlaşmalarımız ile gerekli altyapıyı oluşturacağız.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Yavuzer Karakuş

Araştırma Görevlisi

İTÜ Uçak Mühendisliği mezunuyum. 4 yıldır aktif girişimciyim. İTÜ Çekirdek bünyesinde ve TÜBİTAK destekli bir projenin yürütücüsüyüm.

[email protected]

Destek Paketleri