MAKEY 2.0 | Modüler Elektronik Yapboz

MAKEY NEDİR?

   

Hayatın teknoloji etrafında şekillendiği günleri yaşıyoruz ve etrafımızı saran bu teknolojiyi anlayabilmek, şekillendirebilmek ve kendi projelerimizde kullanabilmek en büyük ihtiyaçlardan biri. Karınca Lab olarak 2014 yılında herkes elektroniği ve yazılımı basitçe kullanabilsin, projeler ve oyunlar geliştirebilsin diye Makey projesini hayata geçirdik ve binlerce insana ulaştırdık. http://www.makey.com.tr 

   Makey eğitiminden bir kare   Şu anda da satın alabileceğiniz kutularımız!

MAKEY Nedir?


    Makey v2.0

Makey, birbirine mıknatıslar ile bağlanan ve her biri belirli bir elektronik işlevi yerine getiren yapı bloğu kütüphanesidir. Kütüphanede altı farklı kategori yani altı farklı renk altında toplanmış 95+ modül bulunur. Yapmak istediğiniz proje doğrultusunda farklı blokları birleştirerek farklı işlevlere sahip robotlar, araçlar ve projeler geliştirebilirsiniz.

Örneğin güç, ışık sensörü ve motor modülü ile saniyeler içerisinde aydınlıkta giden ve karanlıkta duran bir araba yapabilirsiniz. Evde bulabileceğiniz karton, makas, plastik şişe vb. malzemeleri kullanarak projenize hayat ve anlam yükleyebilirsiniz. Işık sensörü yerine Makey Blue modülünü kullanarak robotunuzu akıllı cihazlardan kontrol edebilirsiniz.

Makey v2

Sizlerin deneyimlemeleri sonucu edindiğimiz izlenimlerle Makey'nin daha iyi ve gelişmiş bir versiyonunu üretiyoruz.

Makey 2.0 ile tanışın!


  

Makey 2.0'da sizlerin de deneyimlediğiniz üzere eksikliğini çektiğimiz taban platformunu bütün Makey'leri Lego uyumlu hale getirerek aştık. Makeyleri herhangi bir Lego bloğu gibi diğer Legolar ile kolayca birleştirebilirsiniz. Artık daha gelişmiş sist emleri daha stabil ve kolay bir şekilde yapabileceksiniz.  

  

Makey Oz+


Kodlama becerisinin temel bir ihtiyaç haline gelmesi ile yeni bir makeyi daha kütüphanemize eklemeye karar verdik: Makey Oz+. Arduino tabanlı olan bu makeyi bilgisayarınıza bağlayarak gerçek dünyayı kodlayabilirsiniz. Aynı zamanda üzerinde entegre bulunan bluetooth ile akıllı cihazlardan da kodlayabilir ve kontrol edebilirsiniz. Önceki versiyonda yer alan Makey Oz ve Makey Blue modüllerinin birleşimi olan bu blok ile kod yazmak artık daha eğlenceli olacak. 

 

        

Ödüller  


  

TAKIM


İstanbul Teknik Üniversitesi'nden çıkan ve İTÜ'yü çok seven bir ekibiz. Neler yaptığımızı görmek isterseniz sitemizden bizi takip edin http://www.karincalab.com


 

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Şahin İncik

Kurucu

[email protected]

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu, Karınca Lab Kurucu, İTÜ Çekirdek 1.si.

Ürünler

Yapboz Oyunları;

Yapboz oyunları, parçalardan oluşan resim veya fotoğrafların bir araya getirilerek birleştirilmesi amaçlanan bir oyuncaktır. Yapboz oyunlarının genel bir şekli olmamakla beraber, yapboz oyunlarının zorluğu büyüklüğüne ve parça sayısına göre değişebilir. Yapboz oyunlarının tarihi 18. Yüzyıla kadar dayanır. İngiliz haritacı John Spilsburry, çizdiği haritadaki ülkeleri sınırlarına göre kesip sonra tekrar birleştirmeye çalışmıştır böylelikle ilk yapboz oyunu ortaya çıkmıştır. Yapboz oyunlarının motor becerileri geliştirmesi ve yapboz oyunlarının konsantrasyonu arttırması gibi faydaları bilinmektedir. 

Elektronik Yapboz;

Günümüzde teknolojinin dünyamızı değiştirmesi birlikte yapboz oyunları 18. Yüzyılda ortaya çıktığı halinden farklı bir hal almaya başladı.  Birbirine mıknatıslar ile bağlanan ve elektronik bir işlevi yerine getirerek bir yapı bloğu oluşturan elektronik yapboz, bu değişimi en güzel açıklayan örneklerden biri. Öyle ki elektronik yapboz parçaları olan ışık sensörü ve motor modülü ile aydınlıkta giden karanlıkta duran bir araba yapabilirsiniz. Diğer bir örneğimiz ise elektronik yapboz ile bilgisayara bağlanarak blok ile çocuklar kodlama yapabilir ve elektronik yapboz ile eğlenceli bir şekilde algoritma kurmakta kendilerini geliştirebilirler.

Modüler Yapboz;

Yapbozlar artık parçaları bir araya getirip bir resim ortaya çıkarmaktan fazlası bir hale dönüşüyor. Elektronik modülleri bir araya getirerek elektronik sistemler ortaya çıkmasını sağlayan modüler yapbozlar sizi de heyecanlandırıyor olmalı. Modüler yapboz, çocukların kodlama ve algoritma yapısını eğlenerek öğrenmesini sağlıyor. Fakat modüler yapboz elbette ki sadece çocuklar için değil. Modüler yapboz, yetişkinler için de çok eğlenceli ve öğretici. Kendine üretmeyi seven yetişkinler için altyapı ve aracı sağlayan modüler yapboz, çok eğlenceli bir hobiye dönüşebiliyor.