Kodris: Kodlama Öğrenmenin Kolay Yolu!

 
Proje Sahibi Koray Uzel
214
99

Neden Çocuklar için Kodlama?

İnternet, tablet, laptop vs. artık hayatımızın bir parçası. Çocuklarımız bir şekilde bunlarla zaman geçiriyor. İnternette ödev araştırıyor, oyun oynuyor vs. Bu durumu fırsata çevirerek çocuklarımızın internette kaliteli ve verimli bir zaman geçirmesini sağlamakta bizim elimizde. Dünya'da erken yaşta kodlama eğitimi hızlıca yayılmakta. ABD, İngiltere, Fransa, Finlandiya, Almanya, Güney Kore, İsrail gibi ülkeler 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi ile bu becerileri kazandırmak amacıyla ilkokuldan itibaren eğitim müfredatlarına kodlama dersini eklemişlerdir. Gelişmiş bir çok ülke üretim odaklı gelecek planlaması yapmaktadır. 

Neden Kodris Game?

Hal böyleyken biz de Kodris olarak çocuklara diyoruz ki; Yeterince oyun oynadık, şimdi kendi oyunumuzu geliştirme vakti. Nasıl bir uygulama geliştirmek istediğimizi anlatmak için küçük prototip uygulama ekranı geliştirdik.

Kodris Game; ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin gerçek bir programlama dili öğrenmesi (Python) ve öğrendikleriyle platform bağımsız mobil oyunlar geliştirebileceği bir platform olacaktır. Online bir Cross Platform IDE gibi düşünülebilir. Blok ve metin tabanlı kodlama imkanı olacaktır.

Online Trainer modülü öğrencileri yönlendirerek oyun geliştirmelerine yardımcı olacak.

App modülü blok ve kod bölümlerinden oluşacak ve mobil cihazlara uygun tasarım ve Python dilinde kodlama yapılacak.

Geliştirilen oyunlar, geliştirilecek bir framework ile istenilen platforma (App Store, Google Play, Microsoft Store) çıktı verecek.

Çocuklarımız Kodris Game ile gerçek oyunlar geliştirirken hem özgüveni artacak hem de üreten bir nesil olma yolunda yep yeni bir adım atacağız.

Kodris Game projemizde de en iyi verimi almak için Ankara Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinden Profesör ve Doçent seviyesinde akademik destek alacağımızı belirtmek isteriz.  

kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama

Neden Kodris Developer?

Kodris Developer; ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin gerçek bir programlama dili öğrenmesi (Python) ve öğrendikleriyle platform bağımsız mobil uygulamalar geliştirebileceği bir platform olacaktır. Online bir Cross Platform IDE gibi düşünülebilir.                             

Online Trainer modülü öğrencileri yönlendirerek uygulama geliştirmelerine yardımcı olacak.

App modülü; tasarım ve kod bölümlerinden oluşacak ve mobil cihazlara uygun tasarım ve Python dilinde kodlama yapılacak.

Geliştirilen uygulamalar, geliştirilecek bir framework ile istenilen platforma (App Store, Google Play, Microsoft Store) çıktı verecek.

kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama

Neleri amaçlıyoruz

www.kodris.com üzerinden Kodris Studio ürünümüzle 8 – 16 yaş öğrencilere blok ve metin tabanlı Pyhton dilini ve algoritma kurma becerilerini kazandırmaktayız. Kodris Studio’da algoritma kurma ve Pyhton dili deneyimini kazanan öğrenciler Kodris Game  ile gerçek hayatta kullanılabilecek platform bağımsız mobil oyunlar geliştirmelerini, Kodris Developer ile de platform bağımsız mobil uygulamalar geliştirmelerini hedeflemekteyiz.

Kazanımlar

  • Algoritma kurma ve kurulan algoritmayı kodlama
  • Hesaplamalı düşünme temelinde analitik düşünebilme
  • Programlı ve değişkenleri dikkate alarak işlemler yapabilme
  • Problemler için en kısa yoldan çözüme ulaşma
  • Olaylara ve problemlere farklı bakış açılarıyla bakabilme
  • Sistemli ve yaratıcı düşünebilme
  • Gerçek bir programlama dilini öğrenme

Sonuç

Gelişmiş birçok ülkenin 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması amacıyla çocuklara erken yaşta kodlama eğitimini 1. sınıftan itibaren verdiğini görmekteyiz. 8-16 yaş arasındaki çocuklarımız Kodris Studio ile eğlenerek bu kazanımları temel seviyede elde edebilmektedirler. 

Çocuklarımız Kodris Game ile gerçek oyunlar geliştirirken Kodris Developer ile de gerçek uygulamalar geliştirebilecekler. Böylece çocuklarımızın hem özgüveni artacak hem de üreten bir nesil olma yolunda yep yeni bir adım atacağız.

Neden Sizden Yardım İstiyoruz?

Kodris Studio ile kodlamanın temellerini öğrenen çocuklarımızın üreten bir nesil olması adına eğlenerek somut ürünler geliştirmesi için Kodris Game ve Kodris Developer ürünlerini geliştirmemiz gerekli. İşte burada desteklerinize çok ihtiyacımız var. Ödülleri seçerek bize yaptığınız destekleri çocuklarımızın gelişimine büyük katkısı olacak bir platforma dönüştürmek istiyoruz. 

Desteklerinizle birlikte takımızı büyütmek ve herkese ulaşan daha kaliteli eğitimi yaratmak istiyoruz.

 

1. Yılında Kodris

Kodris birinci yılında 8-16 yaş arasındaki öğrencilere algoritma kurma metodolojilerini ve metin tabanlı kodlamada pyhton dilini öğrencilerle tanıştırdı.Türkiye’nin en önemli vakıf  

okullarından 20 tanesinde şu an aktif olarak kullanılmakta.

Kodris yıl içerisinde farklı 30’un üzerinde il ve farklı okullarda çocuklarla birlikte kodlama etkinlikleri gerçekleştirdi. Bu sayede imkanı olmayan devlet okullarında çocuklarımız ilk kez kodlama ile tanıştırıldı.

Türkiye’de birçok bilişim ve teknoloji fuarlarında yer alındı ve çocuklar için programlama hakkında bilgi verildi.

Türkiye’nin önde gelen birçok kurumsal firma ile çalışanlarının çocukları için ücretsiz kodlama eğitim verilmesi için anlaşmalar yapıldı.

Yurt dışından gelen, maddi durumu olmayan ailelerin çocukları için sosyal sorumluluk kapsamında atölye çalışmaları yapıldı.

kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama

 

Kodris kodlama yarışması

4-15 Aralık tarihleri arasında dünya kodlama haftası kapsamında yapılan kodris kodlama yarışması büyük ilgi gördü.

Türkiye genelinde 1148 okuldan 20.000’in üzerinden öğrenci yarışmaya katıldı ve 772.351 satır kod yazdı.

Bu ikincisini düzenlemiş olduğumuz kodris kodlama yarışması olmasına rağmen rakamlar çocukların kodlamaya ne kadar ilgili olduğunu göstermekte. Pazarın yurt dışı rakamlarını da göz önünde bulundurduğumuz katlanarak büyümesini bekliyoruz.

 kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama   

Riskler ve Zorluklar

Kodris Game ve Kodris Developer; mobil, web ve sunucu tabanlı yazılım projesidir. Ekibimiz yazılım geliştiricileri, eğitim teknoloğu, grafiker ve danışmanlardan oluşmaktadır. Bu projeden gelen fon bize Kodris Game ve Kodris Developer'ı geliştirmek için çok ihtiyaç duyulan hizmetleri satın almamıza veya kiralamamıza için izin verecek. Yine de bu yazılım geliştirme süreçleri belirli insan hataları yüzünden aksayabilir veya uzayabilir. Bu problemin oluşması durumda sizi bilgilendireceğiz. Kalite / Yazılım Hataları Kodris Game ve Kodris Developer yayına alındıktan sonra, bazı yazılım hatalarıyla veya kalite sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bu her zaman herhangi bir yazılım / sistem projesinde olan bir risktir ancak ekibimiz yaptığı işte uzman mühendislerden oluşmaktadır. Herhangi bir kalite veya yazılım hatasını düzeltecek ve yamayacağız. Her ne kadar riskler olsa da Kodris olarak riskler ve zorluklar konusunda en önemli deneyimimiz ve başarımız kullanılmakta olan Kodris Studio ürünümüzdür. Sıfırdan başladığımız projede şu an 40 binin üzerinde kullanıcımız bulunmakta. Ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira Kodris Studio hali hazırda binlerce okulda, binlerce öğretmenle, on binlerce öğrenci ile kullanılmakta. Oradaki deneyimimizi Kodris Game ve Kodris Developer'a da yansıtmak istiyoruz. Projenin zamanında tamamlanması için B ve C planlarımız da hazır. Projemiz için ihtiyaç olan iki unsur var. Biri insan diğeri maddi kaynak. İlki hazır. İkincisini de Arıkovanı ile tamamlayıp hızlıca projeyi geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Koray Uzel

Sales & Business Development Director

Sales & Business Development Director

[email protected]

Destek Paketleri