Kodris: Kodlama Öğrenmenin Kolay Yolu!

Neden Çocuklar için Kodlama?

İnternet, tablet, laptop vs. artık hayatımızın bir parçası. Çocuklarımız bir şekilde bunlarla zaman geçiriyor. İnternette ödev araştırıyor, oyun oynuyor vs. Bu durumu fırsata çevirerek çocuklarımızın internette kaliteli ve verimli bir zaman geçirmesini sağlamakta bizim elimizde. Dünya'da erken yaşta kodlama eğitimi hızlıca yayılmakta. ABD, İngiltere, Fransa, Finlandiya, Almanya, Güney Kore, İsrail gibi ülkeler 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi ile bu becerileri kazandırmak amacıyla ilkokuldan itibaren eğitim müfredatlarına kodlama dersini eklemişlerdir. Gelişmiş bir çok ülke üretim odaklı gelecek planlaması yapmaktadır. 

Neden Kodris Game?

Hal böyleyken biz de Kodris olarak çocuklara diyoruz ki; Yeterince oyun oynadık, şimdi kendi oyunumuzu geliştirme vakti. Nasıl bir uygulama geliştirmek istediğimizi anlatmak için küçük prototip uygulama ekranı geliştirdik.

Kodris Game; ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin gerçek bir programlama dili öğrenmesi (Python) ve öğrendikleriyle platform bağımsız mobil oyunlar geliştirebileceği bir platform olacaktır. Online bir Cross Platform IDE gibi düşünülebilir. Blok ve metin tabanlı kodlama imkanı olacaktır.

Online Trainer modülü öğrencileri yönlendirerek oyun geliştirmelerine yardımcı olacak.

App modülü blok ve kod bölümlerinden oluşacak ve mobil cihazlara uygun tasarım ve Python dilinde kodlama yapılacak.

Geliştirilen oyunlar, geliştirilecek bir framework ile istenilen platforma (App Store, Google Play, Microsoft Store) çıktı verecek.

Çocuklarımız Kodris Game ile gerçek oyunlar geliştirirken hem özgüveni artacak hem de üreten bir nesil olma yolunda yep yeni bir adım atacağız.

Kodris Game projemizde de en iyi verimi almak için Ankara Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinden Profesör ve Doçent seviyesinde akademik destek alacağımızı belirtmek isteriz.  

kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama

Neden Kodris Developer?

Kodris Developer; ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin gerçek bir programlama dili öğrenmesi (Python) ve öğrendikleriyle platform bağımsız mobil uygulamalar geliştirebileceği bir platform olacaktır. Online bir Cross Platform IDE gibi düşünülebilir.                             

Online Trainer modülü öğrencileri yönlendirerek uygulama geliştirmelerine yardımcı olacak.

App modülü; tasarım ve kod bölümlerinden oluşacak ve mobil cihazlara uygun tasarım ve Python dilinde kodlama yapılacak.

Geliştirilen uygulamalar, geliştirilecek bir framework ile istenilen platforma (App Store, Google Play, Microsoft Store) çıktı verecek.

kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama

Neleri amaçlıyoruz

www.kodris.com üzerinden Kodris Studio ürünümüzle 8 – 16 yaş öğrencilere blok ve metin tabanlı Pyhton dilini ve algoritma kurma becerilerini kazandırmaktayız. Kodris Studio’da algoritma kurma ve Pyhton dili deneyimini kazanan öğrenciler Kodris Game  ile gerçek hayatta kullanılabilecek platform bağımsız mobil oyunlar geliştirmelerini, Kodris Developer ile de platform bağımsız mobil uygulamalar geliştirmelerini hedeflemekteyiz.

Kazanımlar

  • Algoritma kurma ve kurulan algoritmayı kodlama
  • Hesaplamalı düşünme temelinde analitik düşünebilme
  • Programlı ve değişkenleri dikkate alarak işlemler yapabilme
  • Problemler için en kısa yoldan çözüme ulaşma
  • Olaylara ve problemlere farklı bakış açılarıyla bakabilme
  • Sistemli ve yaratıcı düşünebilme
  • Gerçek bir programlama dilini öğrenme

Sonuç

Gelişmiş birçok ülkenin 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması amacıyla çocuklara erken yaşta kodlama eğitimini 1. sınıftan itibaren verdiğini görmekteyiz. 8-16 yaş arasındaki çocuklarımız Kodris Studio ile eğlenerek bu kazanımları temel seviyede elde edebilmektedirler. 

Çocuklarımız Kodris Game ile gerçek oyunlar geliştirirken Kodris Developer ile de gerçek uygulamalar geliştirebilecekler. Böylece çocuklarımızın hem özgüveni artacak hem de üreten bir nesil olma yolunda yep yeni bir adım atacağız.

Neden Sizden Yardım İstiyoruz?

Kodris Studio ile kodlamanın temellerini öğrenen çocuklarımızın üreten bir nesil olması adına eğlenerek somut ürünler geliştirmesi için Kodris Game ve Kodris Developer ürünlerini geliştirmemiz gerekli. İşte burada desteklerinize çok ihtiyacımız var. Ödülleri seçerek bize yaptığınız destekleri çocuklarımızın gelişimine büyük katkısı olacak bir platforma dönüştürmek istiyoruz. 

Desteklerinizle birlikte takımızı büyütmek ve herkese ulaşan daha kaliteli eğitimi yaratmak istiyoruz.

 

1. Yılında Kodris

Kodris birinci yılında 8-16 yaş arasındaki öğrencilere algoritma kurma metodolojilerini ve metin tabanlı kodlamada pyhton dilini öğrencilerle tanıştırdı.Türkiye’nin en önemli vakıf  

okullarından 20 tanesinde şu an aktif olarak kullanılmakta.

Kodris yıl içerisinde farklı 30’un üzerinde il ve farklı okullarda çocuklarla birlikte kodlama etkinlikleri gerçekleştirdi. Bu sayede imkanı olmayan devlet okullarında çocuklarımız ilk kez kodlama ile tanıştırıldı.

Türkiye’de birçok bilişim ve teknoloji fuarlarında yer alındı ve çocuklar için programlama hakkında bilgi verildi.

Türkiye’nin önde gelen birçok kurumsal firma ile çalışanlarının çocukları için ücretsiz kodlama eğitim verilmesi için anlaşmalar yapıldı.

Yurt dışından gelen, maddi durumu olmayan ailelerin çocukları için sosyal sorumluluk kapsamında atölye çalışmaları yapıldı.

kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama

 

Kodris kodlama yarışması

4-15 Aralık tarihleri arasında dünya kodlama haftası kapsamında yapılan kodris kodlama yarışması büyük ilgi gördü.

Türkiye genelinde 1148 okuldan 20.000’in üzerinden öğrenci yarışmaya katıldı ve 772.351 satır kod yazdı.

Bu ikincisini düzenlemiş olduğumuz kodris kodlama yarışması olmasına rağmen rakamlar çocukların kodlamaya ne kadar ilgili olduğunu göstermekte. Pazarın yurt dışı rakamlarını da göz önünde bulundurduğumuz katlanarak büyümesini bekliyoruz.

 kodris, kod öğren, çocuklar için kodlama, robotik kodlama, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklar için programlama, çocuklar için oyun kodlama   

Riskler ve Zorluklar

Kodris Game ve Kodris Developer; mobil, web ve sunucu tabanlı yazılım projesidir. Ekibimiz yazılım geliştiricileri, eğitim teknoloğu, grafiker ve danışmanlardan oluşmaktadır. Bu projeden gelen fon bize Kodris Game ve Kodris Developer'ı geliştirmek için çok ihtiyaç duyulan hizmetleri satın almamıza veya kiralamamıza için izin verecek. Yine de bu yazılım geliştirme süreçleri belirli insan hataları yüzünden aksayabilir veya uzayabilir. Bu problemin oluşması durumda sizi bilgilendireceğiz. Kalite / Yazılım Hataları Kodris Game ve Kodris Developer yayına alındıktan sonra, bazı yazılım hatalarıyla veya kalite sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bu her zaman herhangi bir yazılım / sistem projesinde olan bir risktir ancak ekibimiz yaptığı işte uzman mühendislerden oluşmaktadır. Herhangi bir kalite veya yazılım hatasını düzeltecek ve yamayacağız. Her ne kadar riskler olsa da Kodris olarak riskler ve zorluklar konusunda en önemli deneyimimiz ve başarımız kullanılmakta olan Kodris Studio ürünümüzdür. Sıfırdan başladığımız projede şu an 40 binin üzerinde kullanıcımız bulunmakta. Ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira Kodris Studio hali hazırda binlerce okulda, binlerce öğretmenle, on binlerce öğrenci ile kullanılmakta. Oradaki deneyimimizi Kodris Game ve Kodris Developer'a da yansıtmak istiyoruz. Projenin zamanında tamamlanması için B ve C planlarımız da hazır. Projemiz için ihtiyaç olan iki unsur var. Biri insan diğeri maddi kaynak. İlki hazır. İkincisini de Arıkovanı ile tamamlayıp hızlıca projeyi geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Koray Uzel

Sales & Business Development Director

[email protected]

Sales & Business Development Director

Destek Paketleri

Kodlama Nedir? 

Kodlama eğitimi son yıllarda ilköğretim müfredatlarında dahi yer almaya başladı. Yeni nesil için temel kodlama eğitimi olmazsa olmaz olarak görülüyor. Teknoloji ve bilişim çağında yaşadığımız bu günlerde herkesin bu işin temelini öğrenmesi şart gibi duruyor. Peki yeni eğitim trendi kodlama nedir, nasıl kodlama yapılır? Kodlama dilleri hangileridir?

Kodlama nedir kısaca bahsetmek gerekirse; kodlama ya da programlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Matematiksel işlemler bütünü olan programlamada bir metin, önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenir.

Kodlama bilgisayar yazılımları, web siteleri ve uygulamalar oluşturmanızı mümkün kılan şeydir. Bugün kullandığınız internet tarayıcısı, işletim sistemi, telefon uygulamaları, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları dahi kodlama yoluyla yapılır.

Çocuklar İçin Kodlama Dilleri

Kodlama dilleri veya programa dilleri seviyelerine göre ayrılır ve her biri kendi içinde farklı metotlar barındırır.

Çok yüksek seviyeli diller : VisualBasic, VB.NET, Acces, Foxpro

Yüksek seviyeli diller: Pascal ,Basic, Fortran

Orta seviyeli diller: C ,C++, C#, Java, ADA

Düşük seviyeli diller: Assembly

Makine dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0'lardan oluşur. 

Hangi dili öğrenirseniz öğrenin pratik yapmak olmazsa olmazdır. Programlama öğrenmek için sürekli pratik yapmak ve örnek çözmek gerekir. Çocuklar için geliştirilen uygulama ve programlar da bu konuda işe yarar. Çocuklara yönelik kodlama dillerini öğrenerek hem eğlenmiş hem de öğrenmiş olursunuz. 

Kodlama Eğitimi Neden Önemlidir? 

Kodlama öğrenmek web siteleri tasarlamak, kariyer olarak iş sahibi olmak ve bir teknoloji girişimi başlatmaya yarar. Bilişim sektöründe faaliyet göstermek ve gelişmiş teknolojilere imza atmanın yolu kodlama yapmaktan geçer.

Kariyer değişikliği yapmak isterseniz bilişim sektöründe kodlama yapabilirsiniz. Bilgisayar programcılığı ve geliştiricilik artık tüm dünyada ve ülkemizde en popüler mesleklerden birisi haline geldi. Her yıl bilgisayar programcılığına talep giderek artıyor. Bir yazılım ürünü ya da web sitesi fikriniz varsa bir startup projesi başlatmak için kodlama öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir mobil uygulama ya da oyun tasarımı yapmak için kodlama öğrenmeniz gerekir. Yeni yazılımlar üretip satmak, yeni uygulamalar, oyunlar ve programlar üretip satmak hedefiniz olabilir.

Kodlama Dersleri: Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Kodlama yapmak isteyen ve kodlamaya meraklı olan herkes kodlama öğrenebilir ve kodlama yapabilir. Bazı kişiler hobi olarak kodlama yaparlar. Bazı kişiler ise hayatları değiştirecek yazılımlara imza atar ve profesyonel olarak kodlama yaparlar. 

Bilgisayar alanında çok önemli isimlerin hepsinin ortak özelliği küçük yaşta programlama öğrenmiş olmalarıdır. Teknolojideki gelişmeler sistematik ve alternatif düşünme becerisini geliştiren, olaylar arasındaki bağlantıyı görmeyi sağlayan programlamayı hem eğlenceli hem de öğretici olarak çocuklara öğretebilmek artık mümkün hale gelmiştir. Programlama öğrenmek insana sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme yetenekleri kazandırır.

Kodlama dersleri için ücretsiz ders videoları içeren online kurs siteleri kodlamada konusunda size yardımcı olacaktır. Kodlama ve programlama dersleri veren online siteler arasında Codeacademy, Udacity, W3Schools, Google Developers, Code.org, edX, Coursera ve Udemy vardır.