Koala: Türkiye'nin İlk Evcil Hayvan Takip Künyesi

Arıkovanı kampanyamızın süresi bitmiştir! 

Bilgi ve sipariş için; http://www.koalasmart.com/tr/ web sitemizi ziyaret edin, sınırlı sayıdaki Koala'lara tanıtım fiyatı ile sahip olun.

Bizden haberler için Facebook sayfamızı takip edin.

 Facebook sayfamız "Koala Akıllı Tasma" =>> https://www.facebook.com/koalatakip/ 

Facebook sayfamız üzerinden özel mesaj yoluyla, [email protected] e-posta adresimize yazarak veya

WhatsApp destek& sipariş hattımız: 0546 533 41 72 

bize ulaşabilirsiniz.

 

"Can dostunuz kaybolmasın!" sloganıyla başladığımız projemizde evcil hayvanlarınızın güvende ve takibinizde olmasını sağlamak için Türkiye'nin ilk kitlesel GPS teknolojili akıllı evcil hayvan takip künyesini ve kayıp arama platformu uygulamasını geliştirdik. Hem de Türkiye'de.

Can dostunuz güvende olsun. Kaybolmasın

Koala evcil hayvan takip cihazı takılı beyaz, bol tüylü sevimli bir köpek ile sahibi kucaklaşıyor.

Peki Koala nedir? 

Koala, köpek ya da kedinizin tasmasına kolayca takılır şekilde tasarlanmış ince ve hafif bir cihaz ve mobil uygulamadan oluşan evcil hayvan takip sistemidir.

Koala cihazı sürekli olarak çevreye "Ben Burdayım" diye anlamlandırabileceğiniz Bluetooth sinyalleri yayar. Mobil uygulamamız bu sinyalleri belirli menzil içinde yakalar. Bu özellik sayesinde kayıp evcil hayvanınızı bulabilirsiniz.

Koala evcil hayvan takip sistemi takılı kısa boylu kısa tüylü pincher cins köpek görselin solunda ekrana bakıyor. Ekranın sağ tarafında ise mobil uygulamamızın ekran görüntüsü mevcut.

Koalasmart Mobil Uygulaması Demo Tanıtım

Evcil hayvanınızın bilgileri ve fotoğrafıyla profil oluşturup Koala cihazını uygulamaya ekleyerek cep telefonunuzdan minik dostunuzu takip edebilirsiniz. Mobil Uygulama demo tanıtım videolarımızın ilkini aşağıda paylaşıyoruz.

Koala sadece bir takip cihazı mı?

Koala, evcil hayvanınızı güvende tutmak için en kolay, en akıllı ve ekonomik çözüm. Aslında Koala bir takip cihazından çok daha ötesi.

Biz projemizle Türkiye'nin ilk ve en geniş kitlesel GPS teknolojili (Topluluk Temelli) Kayıp Evcil Hayvan Arama Platformunu oluşturmayı hedefliyoruz. 

Süper fikir! Peki bu Kitlesel GPS nedir? Nasıl Çalışır?

Kitlesel GPS, bilinen ve pahalı olan GPS takip sistemlerine alternatif olarak geliştirdiğimiz kitlesel bir takip sistemidir. Kaybolma durumunda mobil uygulamadan evcil hayvanınızı "Kayıp" olarak işaretlersiniz. Kayıp evcil hayvanınız çevresine sürekli olarak Koala cihazından sinyal yaymaya devam eder ve diğer mobil uygulama kullanıcılarımızın cep telefonları bu sinyalleri algılar. Diğer kullanıcının cep telefonu bu sinyalleri yakaladığı an, uygulama o kişiye yakınınızda kayıp evcil hayvan var diye bildirim atar ve uygulama o anki güncel GPS konumunu kaydederek sunucumuza gönderir. Sunucumuzda evcil hayvanını kaybeden kullanıcımıza minik dostunun güncel GPS konumunu gönderir. Böylelikle platformumuzdaki diğer Koala kullanıcılarının yardımıyla can dostunuza tekrardan kavuşabilirsiniz.

         Kitlesel GPS özelliğimizi anlatan bir görsel. Koala kullanıcılarının bulunduğu bir ağ ile kullanıcılar birbirlerinin kayıp köpeklerini uygulama üzerinden buluyor ve yakınlarında kayıp işaretlenmiş köpek var ise bildirim alıyor. 

Kitlesel GPS özelliği kampanyamızda esnek hedef olarak belirlenmiştir. Projemizi ne kadar çok hayvansevere ulaştırırsak 50.000 TL' lik esnek hedefe ulaşmamız o kadar hızlı olacaktır. Bunu hep birlikte başarabileceğimize inanıyoruz.

En son görülen Konum ve Zaman

Eğer evcil hayvanınız kaybolursa, Koalasmart mobil uygulaması evcil hayvanınızın en son görüldüğü konumu ve zamanı uygulama harita ekranında gösterir. 

Kayıp köpeğinizi doğru yerde aramaya başlayarak zaman kazanın

   Koala akıllı tasmalı bir kısa boylu kısa tüylü pincher cins köpek ile cep telefonu uygulamamızın harita ekranı görüntüsü gösteriliyor.

Tek tuşla sosyal medyaya kayıp ilanı paylaşma

En son görülen konum ve zaman bilgileri ile birlikte köpeğinizin ya da kedinizin profil fotoğrafını içeren kayıp ilanını uygulama üzerinden "Paylaş" butonuna basarak Koala kayıp evcil hayvan facebook sayfasına otomatik olarak göndererek minik dostunuzun hemen bulunması için platformumuzdaki hayvanseverlerden yardım isteyebilirsiniz.

  Koala arama ağı ve facebook sayfası çağrılarını anlatan bir görsel. Koala kullanıcı ağ üzerinde köpeğini kayıp işaretliyor ve yardım talebinde bulunuyor.

 

Sanal Tasma Özelliği 

Köpeğinizi dışarda gezdirirken etrafındaki bir çok şey ilgisini çeker ve farkında olmadan sizden uzaklaşmasına sebep olabilir. Kediniz ise özelikle mart ayında evden kaçabilir :)  

Köpeklerin kaybolmasının en sık sebepleri uzun boylu kısa tüylü beyaz bir  köpeğin kafasının üstüne yazılmış olarak görselle anlatılıyor. Ekranın sağ tarafında ise mobil uygulamamızın kaçma özelliğinin ayarlandığı ekran görüntüsü mevcut.

Sanal tasma özelliği ile minik dostunuz güvenli mesafenin dışına çıkarsa cep telefonunuza sesli uyarı bildirimi gelir ve böylelikle hızlı müdahale imkanı sağlayarak kayıpların önüne geçilmesine yardımcı olur.

Köpeğiniz kediniz farkında olmadan sizden uzaklaşırsa  uyarı bildirimi alın

  Ekranın sol tarafında küçük sevimli gövdesi beyaz kafası kahverengi beyaz parçalı bir köpek zıplarken, sağ tarafta ise Koala mobil uygulaması yüklü bir cep telefonuna gelen “Köpeğiniz sizden çok uzakta!” bildirimi mevcut. 

Koala'nızı kişiselleştirin

Cihazın bir yüzüne lazer baskı ile evcil hayvanınızın adını ve cep telefonu numaranızı basıyoruz. Hayvanseverler için bundan daha güzel bir hediye olabilir mi? Dilerseniz kişiselleştirmeli ödülümüzü seçerek bu güzel hediyeye ilk siz sahip olabilirsiniz.

Koala evcil hayvan takip künyesi üzerine evcil hayvanınızın adını ve iletişim bilgilerinizin basıldığı Koala modelimizin fotoğrafı gösteriliyor.

Koala'nın avantajları nelerdir?

  • Koala, Bluetooth teknolojisini kullandığı için data hattına gerek olmadan çalışır. Bu yüzden aylık data hattı ödemesi gerektirmemektedir.
  • Koala, tekrar değiştirilebilir uzun ömürlü pile sahiptir. Pil ömrü kullanıma bağlı olarak 2 ile 3 ay arasında değişmektedir.
  • Koala hafif, ufak boyutlu ve her çeşit tasmaya takılabilir şekilde tasarlanmıştır.

Koala'yı neden geliştirdik?

Projemizin hikayesi kurucu ortaklarımızdan Ömer'in Tarçın adlı köpeğini parkda gezdirirken anlık bir dalgınlıkla kaybetmesiyle başladı. Uzun arama ve ilkel uğraşların (kayıp ilanı vs.) sonucunda Tarçın'ı bir hayvanseverin yardımıyla bulduk. Bulduğumuzda Tarçın çok ürkmüş ve savunmasız gözüküyordu. O bir kaç gün arkadaşımız Ömer ise kaç yıllık can dostunun kaybolmasından dolayı çok üzüntülüydü.

Sokakta kayıp Golden tarçın rengi bir  köpek ve ekranın sağında cep telefonu uygulamamızın ekran menülerinden biri olan uyarılar menüsü gösteriliyor.

Daha sonra sosyal medyadaki yüzlerce kayıp ilanlarını görünce bu üzücü olayın sadece Ömer'in başına gelmediğini farkettik. Bu can sıkıcı problemi iyice analiz ettikten sonra girişimci mühendisler olarak kayıp köpek ve kedi problemine akıllı, kolay ve ekonomik bir çözüm getiren bir ürün geliştirmeye karar verdik. Belkide Tarçın'ın tasmasında Koala cihazı takılı olsaydı, arkadaşımız Ömer sanal tasma özelliği sayesinde parkda arkadaşıyla sohbet ederken Tarçın'ın güvenli mesafenin dışına çıktığı sesli bildirimini cep telefonundan alacak ve Tarçın'ın kaybolmasını hızlı müdahele ile engelleyebilecekti. Neyse ki artık Koala var :)

 

Geliştirme Süreci

Hayvanseverlerin minik dostlarının kaybolma problemini çözmek için en son teknoloji ile sade, şık, kompakt tasarımı birleştiren ürünümüz Koala'yı geliştirmeye İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde yaklaşık 6 ay önce başladık. Geliştirilen bir çok farklı prototiplerden ve uzun test sürecinden sonra ürünümüz şu anki tasarımına kavuştu. Gerekli elektriksel testleri de başarıyla geçmiştir.

Koalayı geliştirirken atelye çalışmalarımızdan oluşan bir fotoğraf kolajı sergileniyor. 

Şu anda prototip ürünlerimiz seri üretime geçmek için hazır durumdadır. Mobil yazılımları ise tamamlamak üzereyiz.

Neden size ihtiyacımız var?

"Can dostunuz kaybolmasın!" sloganıyla çıktığımız bu yolda minik dostlarınızın güvende ve kontrolünüz altında olmasını sağlamak için Koala'yı geliştirdik. Şimdi ise Koala'nın seri üretimine başlamak ve Türkiye'de geliştirilmiş ürün ve uygulamayı tüm hayvanseverlerin kullanımına sunabilmek için desteğinize ihtiyaç duyuyoruz.

Hadi gelin ödüllerden birini seçerek Koala ekibinin hayalinin gerçekleşmesine katkıda bulunun.

   Koala takip cihazının ne kadar küçük ve hafif olduğunu kullanıcılara göstermek için iki parmak arasında tutulurken çekilmiş bir ürün fotoğrafı gösteriliyor.

Takım ve Koalasmart 

Koalasmart şirketi, 2015 yılında Sanayi Bakanlığı Teknogirişim desteğiyle Antalya Teknokent bünyesinde kuruldu. Daha sonra İTÜ Çekirdek kuluçka merkezine kabul edildikten sonra girişimcilik maceramızı İstanbul'a taşıdık.

Giyilebilir teknolojiler üzerine hayatları kolaylaştıran ve güvende olmalarını sağlayan akıllı ürünler geliştirme misyonuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekibimize bakarsak; daha önce elektronik ve haberleşme sektörünün önemli şirketlerinde çalışma deneyimine sahip, girişimci mühendisler ve tasarımcılardan oluşan bir ekibe sahibiz. Ekibimize ayrıca bir uzman web developer arkadaşımız destek vermektedir. İTÜ Çekirdek sayesinde projemize çok değerli, iş dünyasının uzman mentorları mentorluk desteğinde bulunmaktadır. Buradan hepsine Koala'ya katkılarından dolayı bir kez daha teşekkür ederiz. Bunların haricinde en önemlisi startup şirketimizin adındanda anlaşılacağı gibi hayvanları çok seviyoruz ve onlar için faydalı teknolojik bir ürün geliştirmekten dolayı da çok mutluyuz :)

 Koala ekibini tanıtan bir görsel. Koala ekibi iki kurucu ortak, bir yazılımcı ve bir tasarımcıdan oluşuyor.Koala İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde geliştirildi. Bu görselde İTÜ Çekirdek'in logosu mevcut.

 

 

 Arıkovanı kampanyamızdaki esnek hedefler bu görsellerde listeleniyor. Elli bin türk lirası ile ilk esnek hedefimiz Kitlesel GPS özelliğinin açılacak olması. Proje yol haritamızı anlatan bir görsel. Koala evcil hayvan takip künyesi ilk destekçilerine ağustos ayında kargolanmaya başlıyor. Sıkça Sorulan Sorular

1- Cihazın sinyal mesafesi ne kadardır?

Cihazın Bluetooth sinyal mesafesi 50 metredir ve çevre koşullarına göre değişebilmektedir. Sinyal mesafesi içerisinde, uygulamadaki harita üzerinden evcil hayvanın takibi yapılabilir. Sinyal mesafesi dışına çıkması durumunda son konum bilgisi harita üzerinden görüntülenebilir. Bu adımdan sonra devreye 2. aşama olan Küresel Arama Ağı Kitlesel GPS girer. Böylelikle en son görülen konum Kitlesel GPS özelliği sayesinde bir başka uygulama kullanıcısı tarafından otomatik olarak güncellenerek kayıp köpeğinizin güncel GPS konumununu harita ekranında görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle uygulama 2 aşamalı güvenlik sisteminden oluşmaktadır.

2- Neden sistemimizde Bluetooth Smart ve Beacon teknolojisini kullandık? GSM/ GPRS sistemlerine göre avantajları nelerdir?

Teknik olarak yeterli tecrübemizin olduğu GSM/GPRS teknolojili bir üründe geliştirebilirdik. Fakat bilindiği üzere bu sistemler pahalı sistemlerdir ve aylık sabit data hattı ödemesi gerektirir. Ek olarak cihazı gün aşırı şarj etmeniz gerekir. Bizde bu sisteme alternatif olarak her hayvansever alabilsin diye daha ekonomik ve yeterli kullanıcı ağı oluşturulursa sahada daha etkin bir teknoloji olan Bluetooth Smart ve Beacon teknolojisi üzerine bir ürün geliştirmeye karar verdik. Ek olarak cihazı gün aşırı kimse şarj etmek istemez. Bizim ürünümüz hiç şarj etmeden en az 2 ay kullanılabilmektedir. Bir sonraki modelde pil ömrünü en az 6 aya çıkarmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

3- Cihaz Sim Card ile mi çalışır?

Hayır. Bu sayede aylık daha hattı ücreti ödemeniz gerekmez. Koalasmart mobil uygulaması da ücretsizdir.

4- Koalasmart mobil uygulaması nasıl çalışır? 

İşlem sırası şu şekildedir:

1- Cihazın üzerinde gözüken ince jelatini çekin. Sonra cihaz aktif olur ve üzerindeki mavi LED bir kere yanar ve söner. Artık cihaz sürekli olarak sinyal yaymaya başladı demektir.

2- Cep telefonunuzun Bluetooth'unu açın. Koalasmart mobil uygulamasının konum servislerini kullanmasına her zaman izin verin. (Uygulamanın sorunsuz çalışması için tavsiye edilir.)

3- Koalasmart mobil uygulamasına e-mail adresiniz ile kayıt olun. (Kayıt olurken internete bağlı olduğunuzdan emin olun.) 

4- Koala cihazını uygulamaya eşleştirmek için ilgili ekranda "Cihazı cep telefonunuza temas edecek seviyede yaklaştırın"

5- Uygulama ekranında "eşleştirme başarılı oldu" uyarısını gördükten sonra cihaz eklenmiş olur ve uygulamayı kullanabilirsiniz.

6- Sesli uyarı bildirimleri ve kitlesel GPS bildirimleri için uygulamayı hep arka planda çalıştırın.

5- Mobil uygulamanın çalışabilmesi için cep telefonunun sistem gereksinimleri nelerdir?

  •  Bluetooth 4.0
  •  iOS 7.0 ve üzeri  (iPhone 4s ve üstü modeller)
  •  Android 4.3 ve üzeri 

6- Cihazın pil ömrü ne kadardır? Yuvarlak lityum pil nasıl değiştirilir?

Cihazın pil ömrü kullanıma bağlı olarak 2 ile 3 ay arasında değişmektedir. Pil olarak CR2025 yuvarlak lityum pil kullanılmıştır. Cihazın üstündeki tırnak ince bir tornovida ucu yardımıyla açılarak cihazın pili yenisiyle kolayca değiştirilebilir. Tekrardan tırnaklar birbirine geçecek şekilde kapatılır ve LED 1 kere yanıp söner ise cihaz tekrardan aktif olmuş ve sinyal yaymaya başlamış demektir.

7- Koalasmart mobil uygulamasına en fazla kaç tane Koala cihazı eklenebilir? Başka telefondan kendi Koalasmart hesabımıza giriş yapabilir miyiz?

Maksimum 4 tane cihazı Koalasmart mobil uygulamasına ekleyebilirsiniz. Başka bir telefona indirilmiş Koalasmart mobil uygulamasından hesabınıza giriş yapıp köpeğinizi takip edebilirsiniz. Ya da güvendiğiniz arkadaşlarınızı da kendi hesabınız ile sisteme ekleyip köpeğinizin kaybolması durumunda hemen bulunabilmesi için kitlesel GPS kapsama alanını genişletmiş olursunuz.

8- Koala cihazı tamamen su geçirmez mi?

Koala cihazı tamamen su geçirmez değildir. Sağanak yağmur altında kullanılması ya da cihazın suyun içine tamamen sokulması tavsiye edilmez.

9- Koala cihazının boyutları ve ağırlığı ne kadardır?

Ø35 x 8.2 mm ve 7 gramdır.

10- Bir başkası köpeğimin konumunu takip edebilir mi? Sistem güvenli midir?

Sistemin gömülü ve mobil yazılımları en yüksek seviyede koruma için şifrelenmiştir. Bu sayede bir başkası cihaza bağlanıp köpeğinizi ya da kedinizi takip edemez.

11- Koala projesini destekleyerek kazandığım avantajlar nelerdir?

Koala, Türkiye'de girişimci Türk mühendisler tarafından geliştirilmektedir. Koala projesini destekleyerek hayvanseverlerin can dostlarının güvende olmasını sağlayacak böyle bir ürünün Türkiye'de üretilmesine katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Bunun yanısıra Koala ürününü erken aşamada destekleyerek 99 TL'den satışa çıkartılması planlanan ürünümüzü çok uygun fiyata, büyük indirimle satın almış olacaksınız. Sizler bizim ilk destekçilerimizsiniz. Bu anlamlı desteğinizi her zaman hatırlayacağız ve sizlere en iyi ürün ve müşteri deneyimini sunarak her zaman yanınızda olacağız.

Her türlü soru, yorum ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz:

[email protected] 

İletişimde kalalım. Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın :)

http://facebook.com/koalatakip

https://twitter.com/koalatakip

https://www.instagram.com/koalatakip/

Riskler ve Zorluklar

Ürünün prototipi tamamlanmış ve testleri yapılmış durumdadır. Koalasmart mobil uygulamasının yazılım test süreçleri ve buna paralel geliştirme süreçleri devam etmektedir. Yakın zamanda test süreçleri bitecek ve uygulama marketlerinde yerini alacaktır. Genel olarak ürünün kendisi ile ilgili önemli bir risk bulunmuyor. Sadece Bluetooth Smart Teknolojisi ile çalışan bu sistemin bluetooth teknolojisinin bazı kısıtlamalarından kaynaklı çevre koşullarından etkilendiğini ve kapsama alanın buna bağlı olarak değişebileceğini belirtmek isteriz. Android platform mobil uygulamamızın çalışma perfomansı kullandığınız Android cihazın içindeki Bluetooth alıcısının kalitesine göre değişmektedir. Bu analiz, Android mobil uygulamamızın farklı Android cihazlarda (Samsung,LG, Sony) test edilmesiyle elde edilmiştir. Stabilitenin en iyi şekilde olması için geliştirmelerimiz devam etmektedir.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Furkan Baskak

[email protected]

Koalasmart şirketinin kurucusu ve girişimci elektronik mühendisi. En büyük tutkusu dünya üzerindeki farklı coğrafyalara seyahat etmek

Destek Paketleri