İnvidyo - Akıllı Bebek ve Bakıcı İzleme Servisi

İnvidyo nedir?

İnvidyo, yeni bebek sahibi olmuş aileler için özel olarak geliştiren akıllı bebek ve bakıcı izleme servisidir. Hiçbir teknik bilgi gerektirmeden kolayca kurulan kamerası ile bebeğinizi istediğiniz zaman cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan takip edebilmenizi sağlar.

 

 

İnvidyo diğer kameralardan daha mı akıllı?

Evet, çünkü İnvidyo kaydedilen görüntüler arasında önemli anları tespit edip size söyleyebilen bir teknolojiye sahip. Bütün günün kayıtları arasında önemli anları arayıp bulmak zorunda kalmazsınız. Invidyo onları sizin için bulur ve sizi haberdar eder. Ofiste de olsanız, toplantıda da, bebeğiniz güldüğünde ya da ağladığında, eve yeni bir kişi geldiğinde, ya da evdeki sıcaklık, nem, hava kalitesi gibi değerler değiştiğinde  anında haberdar olursunuz, gözünüz arkada kalmaz.  

İnvidyo sadece bir kamera mı?

Hayır. İnvidyo görüntüleri otomatik analiz eden ve önemli anları tespit edip bulutta güvenli olarak kayıt eden akıllı bir ev cihazı. İnvidyo ayrıca üzerinde bulunan sensörleri sayesinde çocuğunuzun odasının sıcaklık, nem ve hava kalitesini sürekli takip ederek sizi bilgilendiren bir yaşam kalitesi takibi sistemidir.

 

Nasıl çalışır?

İnvidyo kamerasını kurmak için yalnızca İnvidyo mobil uygulamasını indirmeniz ve uygulamaya kameranın hangi Wi-Fi ağına bağlanmasını istediğinizi ve o ağın şifresini söylemeniz yeterlidir. Daha sonra cep telefonunuzun ekranını kameraya gösterdiğinizde kurulum tamamlanır. İnvidyo kurulum sonrasında anında kayıt ve analiz işlemine başlar.


 

İnvidyo servisinin temel özelliklerini İnvidyo kamerasına sahip olmadan da deneyebilirsiniz. Bunun için İnvidyo Baby mobil uygulamasını kurmanız yeterli olacaktır.  Mobil uygulamayı kurduğunuz telefon veya tabletinizi bebeğinizin yanında fişe takılı olarak bıraktığınızda mobil cihazınız tıpkı İnvidyo kamerası gibi görüntüleri kayıt edecek ve önemli anları tespit ettikçe size haber verecektir.

 

İnvidyo’yu neden geliştirdik?

Ekibimizin çekirdeğini ortaokul yıllarından itibaren birlikte olan 3 arkadaş Özgür, Ekin ve Yağız oluşturuyor. Lise ve üniversiteyi de birlikte okuduktan sonra iş hayatında da birlikte olmaya karar verdik ve video işleme konularında Ar-Ge çalışmaları yaptığımız Mobilus şirketini kurduk.

Yıllar geçtikçe arkadaşlarımızın çoğu evlenip bebek sahibi oldu. Bebeklerini izleyebilmek için evlerine kamera çözümleri arıyorlar ama piyasada hiçbir kamera tam olarak ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Pahalı, karmaşık ayarlar ve tadilat gerektiren, akıllı olmayan sistemlerle karşılaştılar. İstedikleri gibi bir kamera bulamayan arkadaşlarımız bizden böyle bir kamera sistemi geliştirmemizi istediler. Onları kırsak tatlı bebeklerini kıramayacağımızı düşündüğümüz için kollarımızı sıvadık ve video analiz konularındaki tüm birikimimizi de kullanarak İnvidyo’yu geliştirmeye başladık. 

Geliştirme aşamalarımız

İnvidyo serüvenimiz 2013 yılında başladı. İlk olarak kameralardan gelen görüntüleri bulutta kayıt edebilen ve görüntüdeki hareketleri tespit edilen bir yazılım geliştirdik. Daha sonra kameraların yaygın olarak kullanılması önünde en önemli engelin kurulum zorluğu olduğunu görerek, herkesin kurulumu kolayca yapabilmesini sağlayacak kamera içi yazılımlar geliştirmeye başladık.

  

2014 yılında Turkcell ile yaptığımız işbirliği sayesinde Turkcell Online Kamera ürününü geliştirdik ve kullanıcılara ulaştırdık.  Aldığımız geri bildirim ve talepler doğrultusunda kullanıcı deneyimini istediğimiz gibi iyileştirebilmek için kendi kameralarımızı üretmenin en doğru yöntem olduğuna karar verdik. 

Bu maliyetli ve ciddi yatırım gerektiren iş için Haziran 2015’te melek yatırımcı Selçuk Saraç’tan yatırım aldık. Böylelikle uzun zamandır hayalini kurduğumuz İnvidyo Bebek ve Bakıcı İzleme Servisi’ni geliştirme fırsatını yakalamış olduk. 

O tarihten beri tüm enerjimizle İnvidyo’yu geliştirmek için çalışıyoruz. Şu anda prototip ürünlerimiz hazır ve mobil yazılımları ise tamamlamak üzereyiz.

  

Neden desteğinizi istiyoruz?

Ortaya çok güzel bir ürün çıkardık ve şimdi ürünümüzün seri üretimine başlamak istiyoruz. Yeni bebek sahibi olmuş ailelere, tamamı Türkiye’de geliştirilmiş ve piyasadaki en iyi kullanıcı deneyimini sunan ürünümüzü ve servisimizi ulaştırmak için yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz. Ödüllerimizden birini seçerek Invidyo ekibinin bu hayalinin gerçekleşmesine katkıda bulunabilrsiniz.

    

 

Takım 

İnvidyo ekibinin çekirdeğini Ekin Dino, Özgür Deniz Önür ve Yağız Yaşaroğlu oluşturuyor. Üçümüz de ODTÜ Elektrik Elektronik bölümünden mezunuz. Özgür ve Yağız daha sonra yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yine aynı bölümde görüntü işleme algoritmaları konularında tamamladılar. Ekin ise endüstri ürünleri tasarımı bölümünde insan bilgisayar etkileşimi alanında yüksek lisans çalışmaları yaptı. Ayrıca Bora Erbaş ve E-Tohum A.Ş. de ortaklarımız arasında yer almakta. Yönetici ekibimize Haziran 2015 itibariyle melek yatırımcı Selçuk Saraç da dahil oldu.

Ekibimizde ayrıca ODTÜ Bilgisayar bölümünden mezun Mustafa İlhan ve Süleyman Yılmaz ve ODTÜ Elektronik bölümünden mezun Aytaç Kocaman  ve idari yardımcımız Ayşegül Yaşaroğlu da yer almaktadır.

 

Beklentiler ve plan

İnvidyo kameranın seri üretimine kampanyamız biter bitmez başlayacağız. İlk kameraları destekçilerine 2016 Mayıs ayında teslim etmeyi planlanlıyoruz. Bu tarihte tüm mobil uygulamalar ve internet sitesi de tamamlanmış olacak ve kullanıma hazır hale getirilecek. 

Sıkça sorulan sorular

İnvidyo sistemi güvenli mi?

Evet, İnvidyo var olan en yüksek güvenlik standartlarını uygulamaktadır. Kameralarınızdan alınan görüntüler banka seviyesinde şifreleme ile buluta gönderilir. Buluttan mobil cihazlarınıza giderken de aynı şekilde şifrelenir. Bu sayede görüntülerinizi sizden başka kimse izleyemez. 

İnvidyo projesini destekleyerek kazandığım avantajlar nelerdir?

İnvidyo, Türkiye'de tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilmektedir. İnvidyo projesini destekleyerek böyle bir ürünün Türkiye'de üretilmesine imkan sağlamış oluyorsunuz. 

Bunun yanında İnvidyo sistemini bu erken aşamada destekleyerek 499 TL'den satışa çıkartılması planlanan İnvidyo kamerasına çok uygun fiyatlarla sahip olacak, ayrıca ayda 19 TL'ye satışa çıkacak kayıt ve akıllı analiz aboneliğini de 1 yıl ücretsiz kullanabileceksiniz. Unutmayın siz bizim ilk destekçilerimizsiniz. Biz bu desteğinizi her zaman hatırlayacağız ve ürünü kullandığınız müddetçe her zaman doğrudan bize ulaşıp destek alabilmenizi sağlayacağız. 

İnvidyo kamerası ne zaman bana ulaşacak?

Projenin hedeflenen destek tutarına ulaşması durumunda kameraları 15 Mayıs tarihinde size ulaştıracağız. Hedeflediğimiz tutara ulaşamadığımız durumda ise projeye verdiğiniz tüm destekler size iade edilecektir.

İnvidyo kameramı internet'e nasıl bağlayabilirim?

Invidyo kameranızı evinizde kullandığınız internet'e Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak veya ethernet kablosu ile kablolu olarak bağlayabilirsiniz. Invidyo kamerası herhangi bir cep telefonu hattı veya GSM operatörü üyeliği gerektirmemektedir.

1 yıllık kayıt ve akıllı raporlama hizmeti aboneliğim bitince kamerayı kullanmaya devam edebilecek miyim?

Evet. Kameranızı her zaman canlı izleyebilecek, hareket ve ses alarmları gibi temel uyarıları ve sensör verilerini alabileceksiniz. Aboneliğiniz görüntülerinizin kayıtlarının tutulması ve görüntülerdeki önemli anların otomatik olarak tespit edilmesini kapsar. Eğer 1 yıl sonunda bu hizmeti kullanmaya devam etmek isterseniz, aboneliğinizi siz ilk destekçilerimize özel olarak sunulacak uygun koşullarda yenileyebileceksiniz.

Riskler ve Zorluklar

Ürünün prototipi tamamlanmış ve testleri yapılmış olduğundan ürünün kendisi ile ilgili önemli bir risk bulunmuyor.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri

İnvidyo nedir?

Günümüzde çalışan anne ve babaların sayısının artması ile birlikte bakıcı mesleğine olan ihtiyaçta da belli bir artış yaşanmıştır. Fakat bulduğunuz ve çocuğunuzu emanet ettiğiniz bakıcılar ne kadar güvenli? İşte bu soruna çözüm bulacak bir sistem olan invidyo, siz dışardayken veya çalışıyorken istediğiniz anda çocuğunuzu izleme fırsatı sunmaktadır. Akıllı bebek ve bakıcı izleme servisi olan invidyo, kullanıcılarına sadece o anlık görüntüleri değil, özel kayıt özelliğiyle gün içinde istenilen saate dönme imkânı da sunan akıllı kamera sistemidir.

 

 

İnvidyo nasıl kullanılır?

 

Akıllı kamera sistem, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Hiçbir özel kuruluma ve teknik bilgiye gerek olmadan kolayca kurulabilen bir sistem olan invidyo, yalnızca mobil uygulamanın indirilmesi ve kameranın wifiye bağlanması sonucunda kullanıma hazırdır. Ardından invidyo ile telefonunuzu eşleştirmeniz ile kurulum tamamlanmış olur. Bu aşamaları tamamladıktan sonra akıllı kamera sistemi kayıt ve analiz işlemine başlayacaktır.

 

İnvidyo’nun özellikleri ve avantajları nelerdir?

 

Akıllı kamera sistemi olan invidyo, kullanan ailelere sadece kamera hizmeti sunmamakla kalmıyor. Kamera hizmetiyle birlikte gün içindeki önemli anları belirleyen invidyo, bu anları size sunarak her durumdan haberdar olmanızı sağlıyor. Ayrıca üzerinde bulunan özel sensörleri sayesinde çocuğunuzun kaldığı odadaki sıcaklık, nem ve hava kalitesini ölçümleyerek sizi bilgilendiren, yaşam kalitesi takip sistemi görevi de görmektedir.

 

İnvidyo kimler tarafından kullanılabilir?

 

İnvidyo çocuğu olan, çocuğunu başka insanların bakımına bırakmış bütün ailelerin kullanabileceği bir video takip sistemidir. Çocuğunun bakımını, gün içindeki durumunu kontrol altında tutmak ve izlemek isteyen her anne babanın kullanmak isteyeceği akıllı bebek ve bakıcı izleme servisidir. İnvidyo özellikleri ve avantajları sayesinde ebeveynlere oldukça önemli avantajlar sunmaktadır.

 

İnvidyo ile çocuğunuz her an gözünüzün önünde!