Kaşif - İnsansız Sualtı Aracı

Kaşif için en büyük adımı attık!

Destekleriniz için minnettarız, Degz artık yerli ve yenilikçi sualtı aracı parçaları üretiyor. Tamamladığımız bazı ürünleri sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Türkiye'nin ilk ve tek patentli sualtı haznesi!

Uzun bir arge çalışmasının sonucu olarak üretilen sualtı haznesi zorlu deniz şartlarına tamamiyle dayanıklı anodize alüminyum malzemeden üretilmiştir. Sızdırmaz kap veya basınca dayanıklı kap olarak da bilinen bu sualtı haznesi, sualtı aracının tüm elektronik parçalarını izole ederek 200 metre derinliğe kadar ulaştırabiliyor. Patentli teknolojisiyle motorlar için gerekli tüm hatları barındıran hazne tamamiyle yerli hammaddeler kullanılarak üretiliyor.
Ürüne ulaşmak için linki kullanabilirsiniz

Sualtı İticisi

Küçük boyutlarına rağmen 30N dan fazla itme kuvveti oluşturabilen sualtı iticisi, hali hazırda seri üretime girmiş durumda. Denizin aşındırıcı etkilerine dayanıklı itici (thruster) mini sualtı araçları için vazgeçilemez bir tercih olarak satışa sunulmuştur. Su geçirmez motor, 24V gerilime kadar kullanılabilir.
Ürüne ulaşmak için linki kullanabilirsiniz

Dünya'nın İlk Sualtına Özgün Geliştirici Kartı - Octo

Uzun yıllarda edindiğimiz elektronik ve yazılım tecrübelerimizin bir eseri olan Octo kartı, elle kontrol edilen, otonom ve yarı otonom sualtı araçları için gerekli tüm altyapıyı oluşturuyor. 40 bin satırdan fazla kod ile geliştirilen Octo, iletişim, dengeleme, sensör verilerini okuma içermektedir. Çok yakında, tak çalıştır olarak kullanılabilecek olan Octo'yu ön sipariş ile satın alabilirsiniz.
Ürüne ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz!

Yardımcı Kartlar

İnsansız sualtı aracı üretebilmek çok zor bir iş. Bunu kolaylaştırmak için gerekli bir çok yardımcı kart ve yan parçayı hazırlamaya başladık bile. Bunların tamamına ulaşmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Linke tıklayabilirsiniz.

Ay ve Mars'ın tamamının haritalandırılmış olmasına rağmen okyanusların yalnız %5 lik bir kısmının haritalandırılmış olduğunu biliyor muydunuz? 

Kaşif Teknik Özellikler

 • Endüstriyel amaçlar için uygun 100 ms gecikmeli canlı görüntü aktarımı. 
 • 170 derece görüş açısı
 • 7 adet 300watt gücünde fırçasız motor
 • Canlı görüntüyü cep telefonunuza ve bilgisayarınıza aktarabileceğiniz kumanda paneli
 • 1080p 60fps'e kadar kayıt ve 10mp'e kadar Fotoğraf 
 • 30 metre aktarma kablosu(Artırılabilir)
 • 200 Metre Maksimum Derinlik
 • Dahili dengeleme sistemi
 • 2 saat batarya ömrü

Kaşif'in kendisi ve kumandası tamamen sadelik üzerine kurulu. Bu sayede her türlü zor şarta uygun bir sualtı robotu meydana getirildi.

Neler Yapabilir?

Fotoğraf, video kaydı, kayıp kişi/eşya arama, su canlılarını izleme, balık bulucu, dalgıç takibi

Endüstriyel amaçlı

Zemin analizi, tekne altı görüntüleme, balık ağlarının incelenmesi, balık kafeslerinin incelenmesi, sualtı güvenliğinin sağlanması  

Genişletilebilir donanım

Sualtındaki keşifleri bir sonraki boyuta taşımak için Kaşif'in bir yedek portu var. Bu porta tasarlanacak olan, tutucuları, kameraları, sualtı sensörlerini kablo taşıma ve sualtı örnekleme aparatlarını kolaylıkla takıp, Kaşif'in kabiliyetlerini genişletebileceksin. Hem kim böyle bir araçla yalnız fotoğraf çekebilmek isterdi ki?

Kullanım kolaylığı

Çocukların kullanabileceği kadar basit, uzmanların ihtiyacını karşılayacak kadar dayanıklı. Şimdiye kadar yönlendirme algoritmalarımızı o kadar geliştirdik ki, kimse nasıl kullanacağını sormadı. 

Doğuştan Açık Kalpli 

Kaşif'i yerli gençler, yerli mühendisler kullanacağı için onu tasarlarken herkesin geliştirebileceği bir yapıda hazırlamak istedik. Bu yüzden tüm yapısını açık kaynak kodu üzerine kurduk. Bu sayede her birey ya da firma Kaşif'i şekillendirebilir.Cihazın altına eklediğimiz ek port ile programlamadan ve elektronikten anlayan herkes bir eklenti hazırlayabilecek. Tabi dökümantasyonu da sizlerle paylaşacağız.

 

Neden buradayız?

Kaşif'i ilk olarak Arıkovanında satışa sunmamızın iki temel sebebi var,

 • Burası, geleceğe yatırım yapmak için en uygun yer. Biz de hepimizi daha da güçlü yapacak bir araç tasarladık ve bu aracın ülkemizde yeni alanlar yaratması için çalışacağız.
 • Kaşif'in, onun gelişimini yönlendirecek insanların elinde olmasını ve bizleri de Kaşif'in gelişimi konusunda yönlendirmelerini bekliyoruz. Bir adım daha ileri gittiğimizde, Kaşif'in geliştirici yazılımlarına en erken ulaşan sizler olacaksınız.

Creatiny ile 2017'den beri sualtı robotları üzerine çalışıyoruz. Geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen Teknofest yarışmasında, tamamen yerli bir sualtı robotuyla rakiplerimize büyük fark atarak birinci olduk.

 

Teknofest - İnsansız Sualtı Sistemleri yarışması & MATE Sualtı Robotu Yarışması

 

Artık üretim vakti!

Katıldığımız yarışmaların tümünde, iyi sayılan yarışmacıların tümü yurtdışından getirtilen bazı iticileri kullanıyordu. İlk yarışma için hazırlanırken, aslında biraz parasızlıktan biz de bu iticileri satın alamamıştık, mecburen kendimiz ürettik, iyi ki paramız yokmuş! Katıldığımız teknofest yarışmada tanesini yaklaşık 1100 liraya sattıkları iticilerle hazırlanmış robotları, tanesini yaklaşık 35 liraya aldığımız motorları özelleştirerek kullandığımız robotumuzla yendik. 

Gördük ki o kadar da zor değilmiş.

Dünya genelinde sualtı araçlarına doğru güçlü bir yöneliş var. Biz de bu sektörde öncüler olmak için çalışıyoruz. Başından beri maliyet düşürme çabalarımızın karşılığı ancak halkın satın alabileceği bir sualtı robotu üretmekle ödüllendirilebilirdi. Kaşif'in, bu oyunda güçlü bir koz olmasını istiyoruz.

 

 

Riskler ve Zorluklar

Bir şeyler üretmek zor, farkındayız. Bu yüzden en iyi olduğumuz işi en temelden yapmaya karar verdik. Başından beri, tüm yarışmalarda ar-ge konusundaki bilgimizin artması için çalıştık. İlk iki prototipimiz hazır ve çalışır vaziyette, üretim için gerekli son prototipimizi hazırlama sürecindeyiz. Su geçirmezlik projenin kilit noktası, daha önce kimyasal dolgu yöntemleri ile sistemlerimizi sudan koruyorduk. Şimdi ise işi daha endüstriyel yöntemlere geçiş yapmak için çalışıyoruz. Bu da yüksek maliyetli olan basınç test çemberlerini proje için gerekli kılıyor. Bu test ortamlarını oluşturduğumuzda cihazın derinlik seviyesini yüksek doğrulukla test etme şansını elde edeceğiz. Daha iyi test ortamları demek, daha kaliteli ürünler demektir. Fırçasız motorlarımızın performansı çok yüksek, ancak onların da tuzlu suya karşı bir zaafı var. Tuzlu su, farklı metal alaşımları arasında elektron alışverişi sağladığı için daha hızlı yıpranmalarına sebep oluyor. Neyse ki daha önceki kimya bilgilerimizle birkaç prototipi hazırladık ve şuan bir tanesi su içinde çalışmaya devam ediyor. Başarıyla tamamlanınca haberini vereceğiz :)

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Kaan Öztürk

Sistem Tasarımcısı

[email protected]

Memleketimizdeki herkesin teknolojik imkanlara ulaşabilmesi için çalışıyoruz. Hiçbir yere sığmayan hevesimiz de bundan dolayıdır :)

Destek Paketleri

 

Kaşif nedir?

 

Kaşif yerli yazılıma ve donanıma sahip herkese hitap edebilecek bir insansız sualtı aracıdır. Tamamıyla yerli geliştiriciler tarafından geliştirilen Kaşif sualtı robotu, sualtı tutkunları, tekne sahipleri, balıkçılar ve sualtında arama yapmak isteyen kullanıcılara sunulan ödüllü bir projedir. Kaşif insansız sualtı aracı Teknofest birincisi Creatiny ekibi tarafından tasarlanmış ve üretime geçirilmiştir.

 

Kaşif nasıl kullanılır?

 

İnsansız sualtı aracı olan Kaşif, kullanım kolaylığıyla ön plana çıkıyor. Bir çocuk tarafından bile kolayca kontrol edilebilen Kaşif, sualtını gün yüzüne çıkarmanıza yardımcı olmak için tasarlandı. Sualtında fotoğraf çekimi ve video kaydı yapmayı sağlayan sualtı aracı yönlendirme algoritmalarının gelişmişliği nedeniyle kullanıma hazır. Kullanım kolaylığının yanı sıra dayanıklılığı ile de ön plana çıkan Kaşif, profesyonel kullanıcıların yapacağı donanım eklemelerine uygun olarak geliştirildi.

 

 

 

Kaşif özellikleri ve avantajları?

 

Endüstriyel amaçlar için uygun 100 ms gecikmeli canlı görüntü aktarımı yapabilen Kaşif, 170 derece görüş açısına sahip. Dört adet fırçasız motoruyla sualtında rahatlıkla gitmenizi sağlayan Kaşif, canlı görüntüyü cep telefonunuza ve bilgisayarınıza aktarabileceğiniz bir kumanda paneline de sahip. 720p kayıt ve resim çekme özelliğine sahip olan Kaşif sualtı aracı bu özelliklerinin yanı sıra 50 metre derinliğe sahip. 30 metre ve üzeri aktarma kablosu kullanılabilen araçta dâhili dengeleme sistemi bulunuyor. Derinlik ve kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan Kaşif, 2 saatlik bataryası ile profesyoneller tarafından kullanılabiliyor. Kendisi ve kumandası sadelik ve kullanım kolaylığı üzerine kurulan Kaşif, bu sayede zor şartlarda kullanılabilen bir sualtı robotu haline geliyor.

 

 

 

Kaşif kimler tarafından kullanılabilir?

 

Sualtında zemin analizi, tekne altı görüntülenme, balıkçılar için balık ağlarının incelenmesi, balık kafeslerinin incelenmesi, sualtı tarama gibi alanlarda kullanılabilir. Bu alanlar dışında fotoğraf, video kaydı, kayıp arama, su habitatını inceleme ve dalgıç takibi gibi özel alanlarda da kullanılabilmektedir. Sualtı fotoğrafçılarının, balık meraklılarının, balıkçıların, dalgıçların vazgeçilmezi olacak olan Kaşif, bilim insanlarının bilimsel araştırmalarına yardımcı olacak her türlü donanıma da sahip.