Heximax Hareket ve Oyun Simulatörü


 

Not: Video eski prototipimize aittir. En kısa zamanda resimlerdeki seri üretim M3 videosu eklenecektir. Ayrıca video çekimi bize ait olduğu için senkronizasyon sorunları olabilir.

Neden ?

Heximax projesi, tamamen ihtiyaçtan doğmuş bir projedir. Herşey, hepimizin avm ve oyun salonlarında gördüğü sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanılan oyun simülatörlerinden almak istememizle başladı.

 

Tamam, alalım o zaman

Ancak bu konuda oldukça ciddi problemlerle karşılaştık. Bunlardan en önemlileri,

 • Çinden getirilen bu cihazların fiyatları 15.000 USD gibi bir fiyattan başlıyordu,
 • Yaklaşık 250 kg ağırlıktan başlıyordu ve eve / ofise kapıdan girmesi bile mümkün değildi (hatta binaya !) Eşim altını süpürmeyeceği için aslında almak hayaldi...
 • Elektrik altyapı gereksinimi (380v) ev / ofis (220v) için uygun değildi,
 • Enerji tüketimleri tam bir efsaneydi ! 3000w ve üzeri. Yani sürekli olarak ütü ve fırının çalıştığını düşünün!
 • Avm oyun salonu sahiplerinden öğrendiğimiz kadarıyla, yurtdışından geldiği için parça konusunda ciddi sıkıntı yaşanmaktaydı. Ayrıca hareket ettiği anda bile arıza verebilmekteydi.
 • Belki de en önemlisi, sadece belli bir oyunu oynayabiliyorduk. O da çinde yapılmış taklit simülasyonlardandı malesef. Aynı simülatörde araba, uçak, roller coaster ya da safari gezisi yapmak bir hayaldi.

Peki, ne yapıyoruz ?

Bunlar gibi bir çok ciddi sorun vardı aslında ve tam vazgeçmek üzereyken konuyu araştırmaya karar verdik ve süreç böylece başladı.

Cyberline (Firmamız), yaklaşık 20 yıllık yazılım geliştirme tecrübesine sahip personelleri olan, ayrıca elektronik ve mekanik konularında çeşitli argeler tamamlamış olan bir firmadır. Bu avantajları kullanarak, yukarıdaki sorunlara cevap verebilecek bir arge çalışması içine 2018 yılı sonunda girdik.

Tamam, nasıl ilerliyoruz ?

6 ay sonunda il prototipimizi çıkardık ve şu ana kadar 5 farklı prototip tamamladık. En son seri üretim namzetimiz olan M3 modelimiz resmi olarak da bir devlet destekli AR-GE projesi olarak kabul edildi.

Heximax markası altında ilk seri olarak üretilmesi plananan  modelimiz M3 modelidir.

İstediğimiz gibi oldu mu?


Bizce fazlası da oldu.M3 modelinin temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tamamen yerli üretim ve bileşenlerin büyük bölümü Türkiye'de üretilmektedir.
 • %100 yerli yönetim yazılımı.
 • %100 yerli elektronik ve gömülü yazılımı.
 • İnanılmaz derecede küçük! 80cm x 135 cm tüm kapladığı alandır.

 • 80+ oyunla entegre edilebilir. Evet, taklit tek oyun değil, Heximax M3 ile aynı anda araba yarışı, uçak / uzay simülatörü, roller coaster (tren) vb. gibi 80'e yakın oyun ve simülasyonu oynayabilirsiniz.
 • Örnek vermek gerekirse, Forza Horizon4, GTA V, Formula F1, Dirt Rally, Project Cars, No Limits2, Microsoft Flight Simulator, Asetto Corsa, DCS ...

 

 • 220v ev elektriği ile çalışır ve ortalama sadece 200w elektrik tüketir.
 • 7x24 çalışabilecek digital servo motorlar kullanır. Bu kalitede bir motor kullanan simülatör sayısı dünya da sadece birkaç tanedir.
 • 1000 hz hareket tazeleme hızı ! Yani simülasyon/oyun içerisindeyken tüm hareketler saniye de 1000 defa kontrol edilir ve yenilenir. Hareketleri gerçek hayattan ayırdetmeniz gerçekten çok zordur.

 

 

 • 0.001mm hassasiyet ! Evet, M3 bir cerrahtan daha hassas hareketler yapabilir ve bu inanılmaz bir gerçeklik sağlar.
 • Toplamda 30 derece'ye varan eğim ve 250mm/saniye' ye varan ivmelenme. Bunun anlamı, emniyet kemeri olmadan kullanmamalısınız!
 • Lider VR (Sanal Gerçeklik) gözlükleri ile entegre çalışır. Oculus, HTC, Samsung, Pimax, Microsoft vb.

 

 

 • Geniş aksesuar desteği. İsterseniz sadece Heximax M3 temel paketi alıp, diğer aksesuarları sizde olanlardan kullanabilirsiniz. Örneğin, direksiyon, koltuk, joystick vb. gibi tüm aksesuarlar isteğe bağlıdır. M3 birçok marka ve model aksesuarı desteklemektedir.
 • Kasa bölümü yüksek alaşımlı karbon çeliğinden yapılmıştır. Bu sayede daha ince ve sağlam. Baz kasa sadece 60kg !!!(*)  Ayrıca AL7075 uzay mekiklerinde kullanılan hafif ve sağlam alaşımlı bir malzemedir ve M3 de kullanılmaktadır.

 

 

 • İsteğe göre sabit ayaklı ya da tekerli sistem. Sapından tutun ve kenara çekin. (Altı süpürülebilir !)
 • Yaklaşık 10dk içerisinde demonte edin ve Hatchback aracınıza yükleyin. Evet, biz sunumlarımıza  vw polo ile gidiyoruz...
 • Yapay zeka destekli sesli komut sistemi. Heximax simülatörleri, simülasyon / oyun içindeyken kolayca ve sadece sesle kontrol edilebilir.

 

 • Mobil yönetim sistemi ve tablet standı. İsteğe bağlı olarak panele entegre edilebilen tabletiniz ile simülatörünüzü dokunmatik olarak da kontrol edebilirsiniz.
 • İsteğe bağlı 55 inck büyüklüğe kadar destekleyen monitör standı ile, büyük ekran televizyonları monitör olarak kullanabilirsiniz.
 • Minimum servis ihtiyacı ve otomatik servis süresi hesaplama. Heximax kullanımınıza göre bakım tarihlerini size bildirir. Zamana göre değil, kullanıma göre servis hesaplanır. Ayrıca bakımların %80'ni sizin tarafınızdan yapılabilir. Sadece ağır bakımlar (Genel de yıl da 1) servis tarafından yapılır.

 

 

 • Uzaktan otomatik yazılım güncelleme ve uzaktan servis desteği sayesinde evinizde / ofisinizde sorunlar uzaktan çözülebilir.

Bunlar gibi daha bir çok özelliği sayabiliriz. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirisiniz.

Bazı desteklenen oyun ve simlasyonlar (80+)

Bu bilgiler değişiklik gösterebilir.

Güzel ama kargo, kurulum vs nasıl olacak?

Heximax M3 kargoyla değil, anlaşmalı lojistik firması ile size ulaştırılcaktır. Randevu ile sizin için de uygun bir zamanda ücretsiz olarak kapınıza kadar getirilecektir.

Korumalı ahşap kasası içerisinde güvenle size ulaştırılacaktır. Ahşap kasası yandan açılır ve tekerlekleriyle istediğiniz yere götürebilirsiniz.

Kurulum ise çok basit ve videolarmızdan rahatlıkla yapabilirsiniz. Sadece ayak ve direksiyon kısmını 4'er civata ile sabitleyeceksiniz. Gerisi koltuğu takmak ve direksiyonu/ joystick takmak.

Kurulum yaklaşık 15 - 30 dakika sürecektir.

Peki, bilgisayar konusunda ne gerekli, kurulum?

Oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarınız bizim için fazlasıyla yeterli. Ek bir bilgisayara ihtiyaç yok. İşletim sistemi olarak Windows 10 tavsiye ediyoruz.

Heximax yönetim programları, size verilen usb disk üzerinden otomatik olarak yüklenecek ve varsa güncellemelerini otomatik olarak yapacaktır.

Windows ve Mobil Yönetim Programları
 

 

Seri üretime hazırmısınız ?

Şu anda seri üretime geçiş için gerekli anlaşmalarımız yapıp, örnek seri üretim cihazlarımızı da başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Bu cihazlar prototip değil, seri üretilmiş cihazlardır. 

Riskler ve Zorluklar

Projenin riskli bölümü olan arge süreçleri hemen hemen tamamlandı ve bir çok üretim gerçekleştirildi. Bu yapılan üretimler sayesinde, seri üretim öncesi bir çok risk de gerçekleşti ve bunlar çözümler üretildi. Ayrıca üretilen prototiplerimiz oldukça zalim bir teste tabii tutuldular ve bu halen devam etkemekte. Bunların bize sağladığı tecrübe, riski minimuma indirmektedir. Ancak her zaman seri üretimde sıkıntılar çıkabilmektedir. Bu sıkıntılar bize özel olmayıp, büyük üreticiler de bile ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada bizim için küçük de olsa en önemli risk salgın dolayısıyla olabilecek tedarik zincirindeki aksamalardır. Buna karşı çözüm olarak gerekli tedarik anlaşmalarımızı önceden yapmayı hedefliyoruz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri