FlaX Filament Üretim Makinesi

Filament Üretim Makinesi FlaX

Sevgili destekçilerimiz;

Projemiz yeterli desteğe ulaşamasa da aldığımız yatırım sayesinde üretimlere başlıyoruz.

bizi www.flax3d.com adresinden de takip edebilirsiniz.

İnstagram sayfamız @flax_filament_extruder

Üretim tamamlandığında Arıkovanı Mağaza'da görüşmek üzere!

 

 

3 Boyutlu Yazıcı kullanıcıları başta olmak üzere üretim ile ilgilenen herkesin zevkle kullanabileceği geri dönüşüm odaklı tasarlanmış bir makinedir.

farklı renklerde filament resimleri

2017 yılında tasarımına başlanan FlaX, 1 yıl içerisinde bütün testlerini başarı ile tamamlayarak evlerde ve Maker atölyelerinde kullanılabilir duruma gelmiştir.

FlaX üretimi tek başına yapar ancak işlerinizi hızlandırmak ve daha organize çalışmak amacı ile  yardımcı olarak üretilen iki adet takım arkadaşı da bulunmakta.

NASIL ÇALIŞIR?

FlaX ;

Aslında sanayi tipi extrüzyon makinesinin küçültülmüş versiyonudur.

Bu makineler çalışma şekilleri ve üretim kapasiteleri nedeni ile 50 metrelik üretim hatlarına sahiptirler.

FlaX bu üretim hattını ev koşullarına uygun olacak şekilde küçülterek masanızın üzerinde üretim yapabilecek boyutlara getirmeyi başarmıştır.

Üretim Prosesi;

 • Makine içerisinde bulunan burgu huni içerisinden hammaddeyi alır. 
 • Rezistansın olduğu alana doğru sürükler.
 • Ergime oluşturduktan sonra nozzle dan filament akışını sağlar.
 • Soğutucu hava yatağı filamentin soğumasını sağlar ve aşağı yönde hareketi sırasında uzamasını engeller.
 • Hunide bulunan hammadde prosesi döngüye sokar.

Bütün bu döngü sırasında FlaX hassas sıcaklık ve hız ayarlarını sizin belirlediğiniz sınırlar içerisinde tutmak için sürekli hesaplama yaparak filamentin her üretimde aynı kalitede olmasını sağlar.

Neden FlaX ?

FlaX ile sahip olacağınız avantajlar projelerinizde size bir adım önde olma fırsatı yaratacak.

 • Evinizde ürettiğiniz filamentler sayesinde ürün renk ve kalite çeşitliliğinizi kendi isteklerinize göre dizayn edebileceksiniz.
 • Üretim maliyetleriniz düşerken sizde boyut gözetmeksizin bütün projelerinize rahatlıkla devam edebilirsiniz.
 • FlaX ile ürettiğiniz fazla filamentlerinizi gelir elde etmek amacı ile kullanmakta mümkün.
 • Hızlı üretim yapabilme özelliği sayesinde, ürettiğiniz filamentlerin fiyatını belirleyerek e-ticaret yöntemi ile satışını yapabilir ve böylece FlaX ile kazanç elde edebilirsiniz.

 

Kullanım Kolaylığı

FlaX kullanımı oldukça basittir. Tasarım aşamasında özellikle küçük yaştaki bireylerin bile rahatlıkla kullanabilmesine imkan sağlayan kolaylıklar düşünülmüştür.

 

Hammadde

FlaX çevrenizdeki her türlü hurda plastikten veya granül halde piyasada bulunabilen hammaddelerden filament üretebilir.

 

 

Renk Seçimi

FlaX ile çalışıyorsanız projelerinizdeki farklı renkte parçalar için kg bazında filament satın almanız gerekmez.

 •  İstediğiniz gramajda ve istediğiniz renkte filament üretmenize olanak verir.

 • Projelerinizde daha yaratıcı ve ekonomik olarak daha avantajlı olmanızı sağlar.

 • Satın alacağınız renk pigmentleri ile sonsuz renk kombinasyonları yaratabilir gökkuşağı filamentler ile rengarenk ürünler üretebilirsiniz.

 • Parçalı üretim tekniği ile kullanacağınız kadar renk üretebilir farklı renklerde ürünlerinizi yazıcılarınızda üretebilirsiniz.

Renk Pigmentleri ile renklerinizi siz belirleyebilirsiniz

 

 

filament üretim makinesi ile renkli filament imalatı yapılıyor.

Hız 

 

FlaX üretim yaparken çok hızlıdır, saatte 600 gr filament üretim kapasitesine sahiptir ve sizi kargo bekleme derdinden kurtararak projelerinize daha fazla zaman ayırarak işinizi zamanında bitirmenizi sağlar.

 

Projelerinize ara vermeden sorunsuzca filamentlerinizi üretebilirsiniz.

Üretim Kalitesi

FlaX üretimini yaparken düzen ve  hassasiyet için FlaX WraPPer kullanır, bu sayede filamentler +/- % 0.05mm hassasiyet ile üretilir ve ürettiğiniz filamentler orjinal FlaX kasnağa sarılarak bütün yazıcı markaları ile uyumlu hale gelir

 

.

Üretim Yapabildiği Hammaddeler;

 •   ABS Filament·    

 •   PLA Filament·     

 •   PVA Filament·    

 •   Naylon Filament·     

 •   ePC Filament·     

 •   PETG Filament·       

 

 

FlaX EKİPMANLARI

FlaX için özel üretilmiş üretim hattı kiti içerisinde FlaX WraPPer (sarıcı)ve FlaX ShreDDer (kırıcı) ile işlemlerinizi daha kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz.   

 • FlaX kullanımı sırasında WraPPer daha hassas ve daha organize bir ortam sağlar.
 •  

FlaX ShreDDer Kırımını yapmak istediğiniz plastik ürünlerinizi veya evinizde biriktirdiğiniz pet şişelerinizi birer hammadde haline dönüştürür.

Geri Dönüşüm için tasarlanmış olup ev içerisinde kullanıma uygun ,sessiz ve titreşimsiz çalışır.

Hangi Ürünleri Dönüştürebilirsiniz?

 • Evsel atıklar (pet şişe, plastik tabak,plastik oyuncaklar)
 • Hatalı üretim atıkları ( 3 boyutlu yazıcılarınızda üretim sırasında oluşan basım hatalı parçalar için PLA,ABS,PETG,NYLON vs.)

 

 

 

Kârlılık

FlaX size ürünleriniz için hammadde sağlarken ekonomik olarakta tasarruf yapmanızı sağlar.

Piyasadaki filament fiyatlarına baktığınızda her 1 kg'lık filament için en düşük 80TL ile 100TL arasında bir rakam ödemek zorunda kalırsınız, satın aldığınız filamentin markası ve kalitesi değiştikçe fiyatlar giderek yükselmeye devam eder.

Ancak FlaX ile ürettiğiniz filamentler tamamen sizin tercihinize bağlı olarak fiyatlanır.

 • Elinizde FlaX ShreDDer bulunduğu durumlarda kırım yaparak granül hammadde kullanabilirsiz ancak eğer elinizde ShreDDer bulunmuyor ise hazır granül hammadde ile de üretim yapılabilir.
 • Saatlik 200w elektrik tüketimi ile tasarruflu bir kullanış sunar.
 • Kullanım sırasında belirli aralıklar ile rezistanslarını kapatıp tekrar açması güç tüketimini düşük tutmasını sağlar.

    

 flax logo 

Garanti

Aryatech FlaX ürünleri için  5 yıl  boyunca tam kapsamlı garanti verir.

 

 

Riskler ve Zorluklar

İlk etapta üretim kapasitesi aylık olarak 900 makine ile sınırlıdır.Üretilen her makine için devre kartlarının yurt dışından temin ediliyor olması ve stok yapılmayı zorlaştırması nedeni ile stoklar aylık bazda 900 ile sınırlı kalmıştır. ARYATECH FlaX'ın kendi kartlarının basımı sonrasında bu sorunu tamamen ortadan kaldırarak üretim kapasitesini arttıracaktır.Bahsi geçen stok rakamları üzerinde satış yapılması halinde bekleme süresi kişilere bildirilecektir.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Oğuz GÜLENÇ

ARYATECH 3 BOYUTLU YAZICI TEKNOLOJİLERİ

[email protected]

KURUCU ORTAK Makine Tasarımcısı Mazhar Zorlu Plastik Endüstri Meslek Lisesinde plastik teknolojileri üzerine eğitim aldı.

Destek Paketleri

Filament Nedir?

Üç boyutlu baskı (3D printing), sanal ortamda tasarlanan üç boyutlu nesnelerin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı (3D printer) denir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. 3D yazıcılar için gerekli hammaddenin genel adına ise filament denir.

Peki filament nedir? 

Filament Latince “filum” kelimesinden türemiştir. Filamentin farklı alanlarda farklı tanımları vardır. Ticarette fiber ya da iplik; elektrik alanında akkor telli lamba ya da elektrik ampulü; biyolojide ise proteinlerin alt birimleri protein filamentleri olarak anılmaktadır. Peki üç boyutlu yazıcılar için filament ne anlama gelir?

Filament, kelime anlamı olarak iplik, iplik şeklinde ince uzantı, lif biçimde uzun oluşum gibi anlamlar taşımaktadır. Filament 3D yazıcıların hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Üç boyutlu yazıcılarda iplik, kablo ya da lif şeklinde rulolara ya da makaralara sarılmış olan filamentler kullanılır.

PLA Filament

3 boyutlu yazıcılar filamenti eriterek ürünler basmaktadır. Günümüzde üç boyutlu yazıcıların kullandığı reçine gibi farklı hammaddeler de olsa en yaygın kullanılanları filamentlerdir. Bu filamentlerin farklı çeşitleri olmakla birlikte en fazla kullanılanların başında PLA gelir. PLA içeren filament çeşitleri mısır, şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilen nişasta ile üretilmektedir. Bunun yanında bronz filament, naylon filament, ahşap filament gibi bir çok filament çeşidi de bulunmaktadır. PLA kullanılarak üretilen ürünler akrilik boya ile doğrudan boyanabilir.

ABS Filament

ABS veya diğer adıyla Acrylonitrile Butadiene Styrene yaygın bir termoplastiktir. Genellikle endüstride enjeksiyon kalıplama için sıkça kullanılır ve legolar, aletler, spor malzemeleri vb. ekipmanlar da üretilmektedir. ABS, müthiş yüzey işleme seçeneklerine sahip güçlü ve ısıya dayanıklı bir filamenttir. ABS filament ana maddesinin fiziksel özellikleri, dayanıklı yapısı ve hafif olması sebebiyle termoplastik polimer olarak endüstride sıklıkla tercih edilmektedir.

Filament Fiyatları

Filament fiyatları malzeme özelliklerine göre değişse de genel olarak uygun bir fiyat aralığına sahiptir.  3 boyutlu baskı yapmaya filament satın alarak başlayabilirsiniz. Filament satın alırken dikkat etmeniz gereken birtakım önemli unsurlar vardır. Nasıl bir baskı kalitesine sahip olmak istediğinizi ve elde etmek istediğiniz baskıyı nerede kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca baskıyı yapacak kişinin kimyasal maddelere ve kokuya olan duyarlılığı da önemli bir unsurdur. Baskı sırasında ihtiyaç duyulan ısı miktarı, gerekli tabla sıcaklıkları da önemlidir. Filament erime sıcaklıkları PLA için 210-220 derece, ABS için 250-260 derece aralığındadır.