Evana Akıllı Radyatör Vanası

Evana olarak kaloriferle ısınan evlerde doğalgaz tasarrufunu ve konforu arttırmak için Evana Akıllı Radyatör Vanasını geliştirdik.

 

 

  

 

 

 •  Isınma için kalorifer kullanan insanların %75’i kullanmadıkları zaman kaloriferi kısmayı unutuyor.

 • Termostatik vanalar sıcaklığı hassas olarak kontrol edemiyor.

 • Sıcaklık ayarı yapabilmek için vanaları sürekli kapatıp açmak gerekiyor.

 • Termostatik vanalar sağlık bakanlığı tarafından önerilen konfor sıcaklığını odalarda sağlayamıyor.

 • Oda termostatları tüm odaların sıcaklığını ayrı ayrı ayarlayamıyor.

 


 

 

Evana ile bütün odalarınız için ayrı ayrı sıcaklık takvimi yapabilirsiniz. Evana bu saatlerde odayı istenilen sıcaklığa getirmek için yarım saat önce çalışmaya başlar. Böylelikle her zaman konforlu oda sıcaklığına sahip olursunuz ve fazla enerji tüketiminin önüne geçersiniz.

 

 

 

  

 

 

                      

 

 

 

 

 

 

  

Hassas sıcaklık kontrolü.. akıllı sıcaklık kontrol algoritmaları.. takvim özelliği.. Bütün bu özellikler Evana kullanılan dairelerde %45’e kadar doğalgaz faturasının düşmesine imkan verir.

Kullanımı ve kurulumu çok basit olan üzerindeki tuşlarla programlayabilir veya telefonuz ile kontrol edebilirsiniz. 2 seneye kadar pil ömrü olan Evana cihazları bakım gerektirmeden çalışmasına devam eder.

 

2 Adımda Çok Kolay Kurulum

Kurulum için hiçbir alete ihtiyacınız yoktur. Yalnızca eski vananızın bileziğini sol tarafa doğru döndürerek vanayı yerinden çıkartın. Ardından Evana'yı aynı şekilde bileziği sağa döndürerek yerine takın . Bu kadar.. Su akıntısı yok, usta yok. Yalnızca 15 sn sürer.

 

 

EVANA BENİM DAİREME UYUMLU MU ?

 

ŞU AN EVİNİZDE HANGİ TİP VANA VAR?

 

  

 

EVANA HANGİ KONUTLARA UYUMLUDUR ?

 

  

 

 

 

Ürünümüzün testleri İTÜ Makine Fakültesi Duscio Labaratuvarında EN 442 standartlarındaki test odasında gerçekleşti ve testimiz yaklaşık 2 hafta sürdü. Test sırasında yazılım, vana hareketinin azaltılması ve sensör hassasiyeti konularında optimizasyonlar yapıldı.Testte aynı koşullar altında termostatik vanalar ile verimlilik testi yapıldı ve Evana’nın normal termostatik vanalara göre %30 daha az enerji tüketerek istenilen sıcaklığı sağladığı görüldüBu verimlilik farkının en büyük nedeni termostatik vanaların odada istenilen sıcaklığı tam olarak sağlayamaması, istenilen sıcaklığın her zaman üstünde olması ve radyatörü hiçbir zaman tam olarak kapatıp vanaya su akışını engellememesi olarak tespit edildi.

 

 

Evana mobil uygulaması evinizin tüm oda sıcaklıklarını ayrı ayrı tek telefondan kontrol altına almanızı sağlar. iOS ve Android mobil uygulamalarla aşağıdaki fonksiyonlara imkan verir.

 

 • Her oda için sıcaklık takvimi oluşturma

 • Farklı saatler için alarm oluşturma

 • Uzaktan kontrol

 • Eko modu ile tüm oda sıcaklıklarını aniden düşürebilme

 • Konfor modu ile tüm odalarda sıcaklığı arttırabilme

 • Açık pencere fonksiyonu

 • 10'dan fazla Evana cihazını kontrol edebilme

 

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

  

 

Riskler ve Zorluklar

Evana olarak en büyük zorluğumuz elektronik üretim sırasında çok fazla fire vermeden üretim yapabilmek olacaktır. Yeni bir elektronik kart üretimine girildiği zaman, montajda çok fazla hatalar olmaktadır. Bu hataları minimize edip birim fiyatı arttırmamak için ekstra çaba sarfetmemiz gerekiyor.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

M. Emin Topkaya

Proje Yürütücüsü / Genel Müdür

[email protected]

İTÜ Makina Mühendisliği mezunuyum. Yaklaşık 2 senedir TUBİTAK desteğiyle geliştirdiğimiz EVANA projemizin başındayım.

Destek Paketleri

Evana nedir?

Evana kaloriferle ısınan evlerde doğalgaz ve ısı tasarrufu sağlamak, kullanım kolaylığını arttırmak için geliştirilen Akıllı Radyatör Vanasıdır. Evana ısınmak için kalorifer kullanan insanların, kullanmadıkları zaman kaloriferi kısmayı unutması sonucu ortaya çıkan ısı ve para kaybını ortadan kaldırmak için geliştirilen bir akıllı vana olarak da tanımlanabilir. Evana Akıllı Kalorifer Vanası kullanıldığı odanın sıcaklığını istediğiniz şekilde ayarlamanızı sağlayarak kullanım kolaylığı sunmaktadır. Ayrıca Evana ile sağlığa uygun sıcaklık oranı ayarlanarak, doğru sıcaklık ile insan sağlığı da koruma altına alınmış olur.

 

Evana nasıl kullanılır?

Evana kaloriferle ısınan evlerde doğalgaz tasarrufunu ve konforu arttırmak için kullanılıyor. Isınmak için kalorifer kullanan insanların %75’i kullanmadıkları zaman kaloriferi kısmayı unutuyor. Termostatik vanalar ise sıcaklığı hassas olarak kontrol edemiyor. İşte Evana bu sorunları ortadan kaldırarak ortam sıcaklığını ayarlama kolaylığını sunuyor. Evana akıllı vanayı eğer kaloriferinizde termostatik vana çıkartıp yerine Evanayı takarak kolaylıklı kullanabilirsiniz. Manuel vanaya sahip kaloriferlerde ise teknik ekip tarafından kurulum sağlanarak ortam sıcaklığı kolaylıkla kontrol edilmektedir.

 

Evana özellikleri ve avantajları nelerdir?

Evana ile bütün odalarınız için ayrı ayrı sıcaklık takvimi yapabilirsiniz. Evana bu saatlerde odayı istenilen sıcaklığa getirmek için yarım saat önce çalışmaya başlar. Böylelikle her zaman konforlu oda sıcaklığına sahip olursunuz ve fazla enerji tüketiminin önüne geçersiniz. Evana sayesinde hassas sıcaklık kontrolü yapabilir, hazırladığınız takvim ile oda sıcaklığınızın hangi günlerde ne kadar olacağını ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki uygulamayla kolayca kontrol sağlayabilir, açık cam algılama sistemiyle ısı kaybının önüne geçebilirsiniz. Evana sunduğu bu hizmetler sayesinde yüzde 45’e kadar doğalgaz faturalarında tasarruf sağlar.

 

 

Evana kimler tarafından kullanılabilir?

Evana kombi ile ısınan müstakil evler ve daireler, merkezi ısıtma ile ısıtılan binalarda kullanıma uygundur. Bu yerlerin haricinde evana ısıtma sistemi kullanılan ve petek ile ısıtma sağlayan hastane, okul ve özel ofislerde de kolaylıkla kullanılabilir. Evana kullanım kolaylığı ve sağladığı tasarruf sayesinde doğalgaz faturalarınıza müdahale etmenizi kolaylaştırmaktadır.