Akıllı Radyatör Vanası

  

Riskler ve Zorluklar

Üretim ve Planlamada karşılaşılabilecek problemler.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

M. Emin Topkaya

Proje Yürütücüsü / Genel Müdür

[email protected]

İTÜ Makina Mühendisliği mezunuyum. Yaklaşık 2 senedir TUBİTAK desteğiyle geliştirdiğimiz EVANA projemizin başındayım.

Destek Paketleri

Evana nedir?

Evana kaloriferle ısınan evlerde doğalgaz ve ısı tasarrufu sağlamak, kullanım kolaylığını arttırmak için geliştirilen Akıllı Radyatör Vanasıdır. Evana ısınmak için kalorifer kullanan insanların, kullanmadıkları zaman kaloriferi kısmayı unutması sonucu ortaya çıkan ısı ve para kaybını ortadan kaldırmak için geliştirilen bir akıllı vana olarak da tanımlanabilir. Evana Akıllı Kalorifer Vanası kullanıldığı odanın sıcaklığını istediğiniz şekilde ayarlamanızı sağlayarak kullanım kolaylığı sunmaktadır. Ayrıca Evana ile sağlığa uygun sıcaklık oranı ayarlanarak, doğru sıcaklık ile insan sağlığı da koruma altına alınmış olur.

 

Evana nasıl kullanılır?

Evana kaloriferle ısınan evlerde doğalgaz tasarrufunu ve konforu arttırmak için kullanılıyor. Isınmak için kalorifer kullanan insanların %75’i kullanmadıkları zaman kaloriferi kısmayı unutuyor. Termostatik vanalar ise sıcaklığı hassas olarak kontrol edemiyor. İşte Evana bu sorunları ortadan kaldırarak ortam sıcaklığını ayarlama kolaylığını sunuyor. Evana akıllı vanayı eğer kaloriferinizde termostatik vana çıkartıp yerine Evanayı takarak kolaylıklı kullanabilirsiniz. Manuel vanaya sahip kaloriferlerde ise teknik ekip tarafından kurulum sağlanarak ortam sıcaklığı kolaylıkla kontrol edilmektedir.

 

Evana özellikleri ve avantajları nelerdir?

Evana ile bütün odalarınız için ayrı ayrı sıcaklık takvimi yapabilirsiniz. Evana bu saatlerde odayı istenilen sıcaklığa getirmek için yarım saat önce çalışmaya başlar. Böylelikle her zaman konforlu oda sıcaklığına sahip olursunuz ve fazla enerji tüketiminin önüne geçersiniz. Evana sayesinde hassas sıcaklık kontrolü yapabilir, hazırladığınız takvim ile oda sıcaklığınızın hangi günlerde ne kadar olacağını ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki uygulamayla kolayca kontrol sağlayabilir, açık cam algılama sistemiyle ısı kaybının önüne geçebilirsiniz. Evana sunduğu bu hizmetler sayesinde yüzde 45’e kadar doğalgaz faturalarında tasarruf sağlar.

 

 

Evana kimler tarafından kullanılabilir?

Evana kombi ile ısınan müstakil evler ve daireler, merkezi ısıtma ile ısıtılan binalarda kullanıma uygundur. Bu yerlerin haricinde evana ısıtma sistemi kullanılan ve petek ile ısıtma sağlayan hastane, okul ve özel ofislerde de kolaylıkla kullanılabilir. Evana kullanım kolaylığı ve sağladığı tasarruf sayesinde doğalgaz faturalarınıza müdahale etmenizi kolaylaştırmaktadır.