Akıllı Böcek Robotik Eğitim Kiti

 

  

 

Robotik Kodlama ve Elektronik (Arduino) uygulamaları bir arada!

Etkinbot Akıllı Böcek Nedir?

Toplumumuzun geleceği çocuklarımızın, teknolojilerin sadece kulanıcısı değil aynı zamanda geliştiricisi olmalarını sağlamak için tasarlanmış, yerli üretim robotik eğitim kitidir.

 

  

 

Etkinbot, modern teknoloji çağının temelini oluşturan robotik, kodlama ve elektronik alanlarında, yaratıcılığın sınırsız olduğu eğitimleri, eğlenceli bir oyuna çevirmektedir. Bu sayede, çocuklarımızın eğitimlere olan ilgisini sürekli canlı tutarak, fiziksel çıktılarla elektronik, robotik ve kodlama öğrenmesini sağlamaktadır.

  

  

 

STEM eğitim programı kapsamında, özel okullar, devlet okulları, özel kurslar ve maker atölyelerinde verilen robotik, kodlama, elektronik ve Kendin Yap (Maker) eğitimlerinde kullanılmak üzere tasarlanan, yerli ürün Akıllı Böcek Eğitim Kiti, yerleşik olarak kullanıcı butonu, reset butonu, buzzer, USB girişi, RGB Led, uyarı Ledleri, çizgi izleme sensörleri ve geliştirme pin setleri özellikleri ile tasarlanmıştır.

 

  

Yerleşik özelliklerin yanında geliştirme pinleri aracılığıyla, robotik kodlama eğitimlerinde ihtiyaç duyulan tüm robotik sensörler Akıllı Böcek üzerinde kullanılabilmektedir.

  

  

 

Akıllı Böcek geliştirme pinleri aracılığıyla, harici bir elektronik geliştirme kartına ihityaç duymadan, tüm elektronik geliştirme uygulamaları yapılabilmektedir.

 

Okuma yazma bilen tüm çocuklar, yabancı dil engeli olmaksızın basit arayüzlü, eğitici kontrol programı ile senaryolar oluşturabilecek. Oyun havasında geçen eğitimlerde oluşturdukları senaryolar ile temel kodlama algoritmalarını ve sensörlerin çalışma mantığını öğrenecekler. Kendilerini geliştirdikçe kaynak kodlarını okumaya başlayacak ve ilerleyen süreçlerde kendi kodlarını yazabilecekler.

  

  

    

MART 2017 > Çocuklarımızın yabancı dil engeline takılmadan, global teknoloji geliştirme seviyelerine ulaşmanın temellerini atabilmesi için Türkçe arayüzlü robotik eğitim kiti yapmaya karar verdik.

NİSAN 2017> Elektronik geliştirme ortamında robotun sahip olacağı yerleşik özellikleri belirledik.

MAYIS 2017> Robotun Türkçe arayüzlü eğitim yazılımı eklentisini geliştirdik ve demo versiyonu kartını ürettik. Mekanik ve elektronik testlerini gerçekleştirdik.

HAZİRAN 2017> Testelerden aldığımız olumlu sonuçlarla robotumuza vereceğimiz karakteri belirledik. Devre kartı ve gövde tasarımı çalışmalarına başladık.

AĞUSTOS 2017> Tasarım çalışmalarımız tamamlayıp prototip devre kartı ve gövde üretimlerini yaptık.

EYLÜL 2017> Prototip üzerinde yaptığımız testlerinde başarılı sonuçlanmasının ardından Hacettepe Üniversitesinde gerçekleştirilen STEM & Makers Fest/Expo 2017 etkinliğinde Etkinbot Akıllı Böcek prototipleri ile projenin lansmanını gerçekleştirdik. 

EKİM 2017> Ankara'da aldığımız tebrikler, doğru ve başarılı bir proje gerçekleştirdiğimizi doğruladı. Projenin üretimi için detaylı maliyet ve pazar analizlerini yaptık, tedarikçiler ile anlaşmaları tamamladık ve KOSGEB Ar-Ge İnovasyon programına başvuru yaptık.

Geleceğimiz; çocuklarımız için gerçekleştirdiğimiz projemizi Arı Kovanı aracılığı ile, geleceğine yatırım yapan toplumumuza sunduk.

KASIM 2017> Projemiz KOSGEB, Pamukkale Teknokent ve Arı Kovanı tarafından kabul edildi. 

TEMMUZ 2018> Geliştirme ve üretim süreçleri sonlandı. İlk seri üretim robotlar destekleriniz ile Türkiye'nin tüm illerinde çocuklarımızla buluşmak üzere yola çıkacak.

 

GELİŞTİRME ve ÜRETİM SÜRECİ

1.Elektronik Aksam Geliştirme Süreci

Robot’un alt gövdesinide oluşturan ve tamamen bizim tarafımızdan geliştirilen elektronik devre kartının tasarım süreci, işlemcinin pin sayılarına bağlı olarak, yerleşik özelliklerin ve elektronik komponentlerinin belirlenmesi için, elektronik geliştirme ortamında başladı. Belirlenen kullanıcı butonu, reset butonu, açma kapatma anahtarı, USB girişi, RGB Led, çalışma ve uyarı ledleri, çizgi izleme sensörleri ve 3x6 geliştirme pinlerinden oluşan yerleşik özelliklerin, ilgili elektronik devre komponentlerinin ve bağlantılarının başarılı testlerinden sonra demo devre kartı çizimleri tamamlandı ve üretildi. Kullanılacak mekanik parçaların demo kart üzerindeki uyumluluk ve performans testlerinin ardından en verimli sonuçlar veren mekanik parçalar belirlendi. Belirlenen mekanik parçalara ve böcek karakteri verilmesine karar verilen üst gövdeye uyumlu prototip devre kartı, gövde tasarımı ile eş zamanlı olarak geliştirildi ve yeni çizimleri tamalanarak prototip devre kartları üretildi. Prototip devre kartları üzerinde son mekanik,elektronik ve performans testleri ile gerekli optimizasyon çalışmaları başarıyla tamamlanarak alt gövdeyi oluşturan özel kaplamalı elektronik devre kartı üretime hazır hale getirildi.

2.Yazılım Geliştirme Süreci

Robotik kodlama eğitimlerinde kabul görmüş, sürükle bırak mantığı ile çalışan Scratch ve Make Block üzerinde, robotun programlanmasını sağlayan Etkinbot eklentisini geliştirdik.  Etkinbot eklentisi, robotik kodlama eğitimlerinde Akıllı Böcek üzerindeki yerleşik özelliklerin ve geliştirme pinleri aracılığıyla kullanılabilen bir çok farklı robotik sensörün programlanabilmesi için geliştirildi. Geliştirme pinleri aracılığıyla çocuklarımız harici bir geliştime kartına ihtiyaç duymadan tüm elektronik geliştirme uygulamalarını da Arduino tabanlı herhangi bir program üzerinden kodlarla gerçekleştirebilmektedirler. Bu doğrultuda robotik sensörler ve elektronik geliştirme uygulamaları senaryolarını, ekran görüntülerini, gerekli malzeme listelerini ve programlama kodlarını, kaynak ve örnek teşkil etmesi amacıyla https://www.etkinbot.com/ sitesinde blog kısmında yayınlamaktayız. Çocuklarımızın sınırsız yaratıcılıklarını ortaya koyabilmesi adına, piyasadaki tüm robotik sensörleri kodlayarak yüzlerce farklı senaryo oluşturabilmesi, hayal ettikleri tüm elektronik geliştirme uygulamalarını gerçekleştirebilmesi için eklentimizi ve web sitemizi geliştirmeye devam ediyoruz. İlerleyen süreçte kendi arayüz programımız ve okul öncesi 5-8 yaş arasındaki miniklere özel Etkinbot'un farklı bir karakteri için yapılacak çalışmaların taslaklarını ve iş planlarını da hazırladık. 

3.Gövde Geliştirme Süreci

Etkinbot'un Akıllı Böcek versiyonunun tasarımı, çocuklarımıza başarının yanında şansda getirmesi için uğur böceği formu üzerinde yapılan iyileştirme ve uyum çalışmalarıyla geliştirildi. Devre kartı ve mekanik parçalar ile kompakt ve ergonomik bir yapıda tamamlanan gövdenin tasarım çalışmalarının ardından prototip gövdeler ofisimizdeki 3 boyutlu yazıcı ile üretildi. Devre kartı ve mekanik parçalarla uyumluluk testlerininde başarılı bir şekilde sonuçlandırılması ile endüstriyel gövde tasarımı da plastik enjeksiyon kalıbı için hazırlandı. 

4.Kalıp Üretim Süreci​

Plastik enjeksiyon yöntemi ile üretilecek Robot gövdesinin, çelik kalıp üretimi için hazırladığımız endüstriyel tasarım, Konya'da faaliyet gösteren anlaştığımız bir kalıp üreticisi ile detaylı olarak kontrol edildi ve onaylandı. Kalıp üretiminin ilk aşaması tamamlandı. Alınan örnek gövdelerin devre kartı ile uyumu kontrol edilecek. Gerekli olursa ince CNC işlemeler yapılarak gövdenin seri üretimine geçmeyi planlamaktayız. 

5.Gövde Üretim Süreci

Plastik Enjeksiyon kalıbının üretilmesinden sonraki gövde üretim aşaması için Denizli'de faaliyet gösteren plastik üreticisi bir firma ile anlaştık. Firma ile yaptığımız görüşmelerde, kullanılabilecek uygun hammaddeleri sağlık, güvenlik ve dayanıklılık açısından değerlendirdik ve üretim sürecini planladık. 

6.Elektronik Devre Kartı Üretim Süreci

Temelde "Yerli Üretim Eğitim Robotu" fikri ile başlayan projemizin, üretime hazırlanan elektronik devre kartı baskı ve dizgi işleri, İstanbul'da faaliyet gösteren anlaştığımız firmalar tarafından yapılmaktadır. Mart ayı sonunda devre kartlarının baskısı tamamlanacak. Nisan ayı içerisinde de dizgi işlemleri tamamlanacak.

7.Montaj Süreci

Etkinbot Akıllı Böcek kutu içeriği: pil yuvası, pil yuvası tutacağı, 2x mikro DC Motor, 2x motor tutacağı, 2x hafif tekerlek, sarhoş teker, elektronik devre kartı (alt gövde), üst gövde, sensör tutacağı, USB kablosu, vida-somun seti ve mini tornavida olmak üzere toplam 15 parçadan oluşmaktadır. Akıllı Böcek, çocuklarımızın mekanik el becerilerini geliştirebilmesine katkıda bulunmak için detaylı kurulum şeması ile birlikte demonte şekilde kutulanıp gönderilecektir. 

8.Kargo Süreci

Kargolama sürecinde ve takibinde karışıklık olmaması için, Türkiye'de hizmet kalitesini ispatlamış olan kargo şirketlerinden kurumsal anlaşmamızın olduğu sadece bir firma üzerinden kargolama yapmayı planlıyoruz. 

Riskler ve Zorluklar

Etkinbot Akıllı Böcek prototiplerini ürettik ve testlerini gerçekleştirdik. Geldiğimiz aşamada tüm üreticilerle anlaşmalarımızı yaptık ve üretime hazırız. Eğitim kitlerimizi çocuklara ulaştırabilmek için, kalıp üretimi, seri üretime yönelik elektronik komponentlerin temini, elektronik devre kartlarının basılması, dizgi işlemlerinin yapılması ve kutu üretimleri başlıklarında sizin desteklerinize ihtiyacımız var.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri

Akıllı Böcek Robotik Eğitim Kiti

 

Etkinbot Akıllı Böcek Nedir?

 

Çocuklar toplumumuzun geleceğidir. Onları sadece teknoloji kullanıcısı olarak yetiştirmek yerine teknoloji geliştiricisi olmaları noktasında da teşvik etmeliyiz. Akıllı Böcek, bu doğrultuda tasarlanmış bir yerli üretim robotik eğitim kitidir. Bu eğitim kiti sayesinde çocuğunuzu modern teknoloji çağının temelini oluşturan robotik, kodlama ve elektronik alanlarına yönlendirebilirsiniz. Akıllı Böcek, çocuklarımızın eğitimlere olan ilgisini sürekli canlı tutmayı da hedefliyor.

 

Etkinbot Akıllı Böcek Nasıl Kullanılır?

 

Akıllı Böcek, oldukça kolay bir kullanıma sahip. Robotik kodlama eğitimlerinde ihtiyaç duyulan tüm robotik sensörler, Akıllı Böcek üzerinde kullanılabiliyor. Ayrıca tüm bunlar için harici bir elektronik geliştirme kartına da ihtiyaç duyulmuyor. Bunlara gerek duyulmadan tüm elektronik geliştirme uygulamaları yapılabiliyor. Eğitimler oyun havasında geçiyor. Bu eğitimler sayesinde çocuklar, temel kodlama algoritmalarını ve sensörlerin çalışma mantığını öğreniyorlar.

 

Etkinbot Akıllı Böcek’in özellikleri ve avantajları nelerdir?

 

Akıllı Böcek Eğitim Kiti, STEM eğitim programı kapsamında hazırlanmıştır. Özel okullar, devlet okulları, özel kurslar ve maker atölyelerinde verilen robotik, kodlama, elektronik ve Kendin Yap (Maker) eğitimlerinde kullanılmak üzere tasarlanan, yerli ürün Akıllı Böcek Eğitim Kiti, tasarım özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Bu eğitim kiti, yerleşik olarak kullanıcı butonu, reset butonu, buzzer, USB girişi, RGB Led, uyarı Ledleri, çizgi izleme sensörleri ve geliştirme pin setleri özellikleri ile tasarlanmıştır. Tüm bunlar için çocuğunuzun yabancı dil bilmesine gerek yok. Çünkü bu eğitim kiti, Türkçe arayüzlü bir şekilde tasarlandı.

 

 

Etkinbot Akıllı Böcek kimler tarafından kullanılabilir?

 

Akıllı Böcek, okuma yazma bilen tüm çocuklar tarafından rahatça kullanılabilir. Üstelik kullanıcılar için yabancı dil engeli de bulunmamaktadır. Basit bir arayüze sahip olan Akıllı Böcek, eğitici kontrol programı ile çocuklara senaryolar oluşturabilme imkanı tanıyor.

 

Akıllı Böcek, çocuklarımızı geleceğe hazırlıyor!