Co Print : Çok Renkli ve Çok Malzemeli 3D Baskı

 

Üretim teknolojilerini kökünden değiştiren 3D Yazıcılar, son 10 yılda büyük gelişme gösterdi. Bu süreçte onlarca yeni firma tarafından birbirinden farklı 3D Yazıcılar piyasaya sürüldü. fakat bu 3D Yazıcıların yüzde 95’i tek baskı ucuna sahipti ve bu 3D Yazıcı teknolojisinin gerçek potansiyelini ortaya çıkaramadı.

Co Print, herhangi bir masaüstü (FDM) 3D Yazıcının yeteneklerini artıran bir 3D Yazıcı ekipmanıdır.

Co Print, 3D Yazıcılara giren filamenti otomatik olarak değiştirir ve bu sayede mevcut 3D Yazıcınıza tek baskıda çok renkli ve çok malzemeli modeller üretme imkanı verir. Piyasadaki bütün 3D Yazıcılar ile birlikte çalışabilen Co Print, 4 farklı renk ve özelliğe sahip filamentleri bir arada kullanıp, mevcut 3D Yazıcıların tek renkli, basit tasarımlar üretmenin ötesine geçmesini sağlar. 

 

Co Print'i 3D Yazıcınız ile kullanarak hayalinizdeki tasarımları 4 farklı renk seçeneğiyle üretin

Karmaşık nesneleri üretirken destek malzemesi olarak çözünebilir filament kullanın

3D Baskı için tek renk sınırını ortadan kaldırarak ürettiğiniz nesnelerin işlevselliğini arttırın

 

 

Geniş Baskı hacmine sahip 3D Yazıcınız ile endüstriyel boyutlarda üretim yapın

Co Print ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değildir. Farklı özelliklere sahip filamentleri de (çözünebilir, bakır, ahşap, karbon fiber katkılı filamentler vs.) bir arada kullanarak üretim yelpazenizi genişletin.

Standart 3D Yazıcıların tek renkli ve malzemeli 3D Baskıları

Standart 3D Yazıcı+Co Print ile Çok renkli ve çok malzemeli 3D Baskılar

Co Print’i tasarlarken 3D Yazıcı kullanabilen herkesin kullanabileceği bir ürün ortaya çıkarmayı hedefledik. Bunun için baskıya hazırlık aşamalarında ve baskı anında kolaylıkla baskı alabilmenizi sağlayacak özellikler geliştirdik.  Co Print 3D Baskıya Hazırlık Aşamaları

Fakat tek baskıda çok filamentli 3D Baskı göründüğü kadar basit değildir. Filament sıkışması ve filament değişim anını algılama gibi bazı problemler yaşanır. Biz bu problemleri aşmak ve bütün 3D Yazıcıların çok filamentli baskılar oluşturmasını sağlamak için bazı çözümler geliştirdik.

 

Özet olarak

Her filamentin tam olarak nerede, ne kadar kullanılması gerektiği yazılım tarafından belirlenir ve otomatik bir şekilde baskının ihtiyacına göre 3D Yazıcıya ilerletilir ve sıradaki renk gönderilmek üzere geri çekilir. Geri çektirilen filamentin ucundaki erime kalıntısı kesilir. Ardından sıradaki renk 3D Yazıcıya ilerletilir. Bu işlem baskı bitene kadar devam eder. Co print bu özellikler sayesinde 3D Yazıcının yüzlerce filament değişimi yaparken çok renkli ve malzemeli modelleri güvenilir bir şekilde üretmesini sağlar.

 

Co Print, Tek renkli baskıyı elle boyamak veya 2 Extruderli 3D Yazıcı gibi mevcut renkli baskı çözümlerinden en az 2 kat daha uygun fiyatlı ve daha zahmetsizdir. Ayrıca Co Print’i Masaüstü 3D Yazıcıların hepsi ile çalışabilecek şekilde tasarladık. Co Print herhangi bir donanım değişikliği ve modifikasyon gerektirmediği için farklı modeldeki 3D Yazıcılarla uyumludur.

Kutu İçeriği

 

Fikirden son prototipe gelmemize katkı sağlayan bazı başarılarımız:

  • İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Kuluçka Ofis Desteği: İstanbul Ticaret Üniversitesi ‘’Yenilikçi Tasarım Yarışması’’nda İnovatif Ürün Tasarımı kategorisinde 1. olup 7500 ₺ nakit ve New York’ta 1 haftalık girişimcilik eğitimi almaya hak kazandık.
  • İstinye Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Kuluçka Ofis Desteği: İstinye Üniversitesi ‘’Proje Pazarı’’ nda 1.olarak Kişisel Bilgisayar ve Kuluçka Ofis Desteği almaya hak kazandık.
  • Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Ön Kuluçka Programı: Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Ön Kuluçka Programına kabul aldık. BTM Sahne XL’da yer aldık.
  • İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Kuluçka Ofis Desteği: İstanbul Ticaret Üniversitesi ‘’Teknoloji Girişimciliğinin Desteklenmesi’’ Programı kapsamında Kuluçka Ofis Desteği almaya hak kazandık.

Şu anda, ilk üretim turumuza başlamak için fon toplama konusunda yardımınıza ihtiyacımız var. Bu kampanyayla toplanan fonlar malzeme satın almak, takımı geliştirmek ve Co Print’in ilk üretim hattını oluşturmaya başlamak için kullanılacak.

1.Tasarım ve Prototipleme Süreçleri

Fikir doğrulamamızın ardından teknik tasarımımızı tamamladık. İlk prototipimizi oluşturduk ve elimizdeki iki farklı 3D Yazıcı ve farklı filament markaları ile ilk prototipimizi test ettik. Testlerin ardından optimizasyon ve değişiklikler ile tasarımı geliştirdik. Şu an seri üretime uygun, çalışır haldeki final prototipimiz hazır durumda.

2.Tedarik Zinciri Oluşturma Süreci

Co Print’in içerisindeki elektronik parçalar hariç bütün parçalar kendi tasarımımız. Bu parçaları 3D Yazıcıda üretilebilecek şekilde tasarladık. Onun harici elektronik ve dış tasarım parçalarının satınalmalarını ülkemizdeki yerli satıcılar üzerinden düzenli bir şekilde oluşturduk.

3.Üretim Hattı ve Montajlama Süreci

Montaj süreci için şu an çalıştığımız ofisten ayrı bir atölye kiralayacağız. Desteklerinizle fonlama sürecinin tamamlanmasının ardından, Üretim hattımızı oluşturup makinelerin bütün montajını orada gerçekleştireceğiz.

Ödüllerimizden size uygun olan ödülü seçerek İlk Co Print'lere sahip olabilir, diğer ödüller ile bize yardım edebilirsiniz.

Co Print’te ve yapmayı hedeflediğimiz diğer bütün 3D Yazıcı teknolojilerinde aynı büyük hedef için çalıştık çalışacağız ; Türkiye'deki 3D Yazıcı ekosistemini geliştirme ve Türkiye'den dünyaya teknoloji ihraç etme hedefi. Bu hedef sayesinde gelecekte Türkiye'yi 3D Yazıcı sektöründe dünyada söz sahibi bir ülke haline getirebiliriz.

Şimdi bu hedefimizi gerçekleştirmede bir sonraki adım için desteklerinize ihtiyacımız var. Bizi sosyal medya üzerinden takip ederek ve arkadaşlarınızla paylaşarak katkı sağlayabilirsiniz.

Sorularınız, görüşleriniz veya daha fazla bilgi için bize 7/24 ulaşabilirsiniz: [email protected]

 

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi TTO’ne, sürekli destekleri için teşekkür ederiz.

Tanıtım videomuzdaki destekleri için Deneyap Atölyeleri'ne çok teşekkür ederiz.

Fikrimizin bugünlere gelmesine değerli yorumlarıyla katkı sağlayan başta Mentörlerimiz olmak üzere herkese.

Son olarak, her adımda bizi destekleyen arkadaşlarımıza ve ailemize çok teşekkür ederiz.

Bu kampanyada kullandığımız tüm modelleri tasarlayan tasarımcılara özel bir teşekkür ederiz.

 

                                                 CO PRINT İNCELEME VİDEOSU

3D Yazıcılar Renkli basamıyor mu?

3D Yazıcıların yüzde 95’i tek baskı ucuna sahiptir bu yüzden sadece tek bir renk veya malzeme ile üretim yapabilirler. Bu yüzden tek renkli baskıları el ile boyama işlemi gerçekleştirerek renklendirebilir veya 2 baskı ucuna sahip 3D Yazıcılar ile maksimum 2 renkte baskılar oluşturabilirsiniz.

Çok renkli-malzemeli 3D Baskı ne anlama geliyor?

Co Print 4 farklı renk ve özelliğe sahip filamentleri bir arada kullanarak 3D Baskılar oluşturmanızı sağlar. Aynı şekilde daha farklı özelliklere sahip filamentleri de bir arada kullanabilirsiniz (çözünebilir filament, esnek filament vs.). Bu sayede oluşturduğunuz modeller Çok renkli-malzemeli baskılara dönüşür. Mevcut 3D yazıcılar birden fazla filamenti bir arada kullanmayı sağlayan filament değiştirme ünitelerine sahip değildir Bu yüzden Co Print’ in aslında 3D Yazıcınızın kapasitesini yükselten bir ekipman olduğunu belirtmek isteriz.

Co Print 3D Yazıcımla çalışabilir mi?

Co Print’i Masaüstü 3D Yazıcıların hepsi ile çalışabilecek şekilde tasarladık. Co Print herhangi bir donanım değişikliği ve modifikasyon gerektirmediği için farklı tip 3D Yazıcılarla uyumludur.

Mevcut 3D Yazıcımda ne gibi değişiklikler yapmam gerekecek?

Mevcut 3D Yazıcınızda Co Print'i kullanabilmek için yapmanız gereken şey çok basit ; Limit Switch’i 3D Yazıcının uygun bir yerine yerleştirmek. Ayrıca yazıcınızın Extruder Gear'ı filament değişim anlarında sıkışmaya neden olabilecek şekilde olursa Co Print ile kutuda göndereceğimiz Extruder Gear'ı kullanabilirsiniz.

Co Print 2.85 mm filament kullanan 3D Yazıcımda çalışır mı?

Co Print 2.85 mm filament kullanan 3D Yazıcılarla da uyumludur. Siparişinizin ardından size uygun Co Printi’i teslim edeceğiz.

Co Print ile hangi özelliğe sahip filamentleri kullanabilirim?

PLA, ABS, PETG, TPU, Çözünebilir, Fosforlu ve Katkılı diğer filamentleri (iletken, ahşap, karbonfiber, bakır vs.) tek baskıda kullanarak, çok malzemeli modeller üretebilirsiniz.

Co Print en iyi hangi filament markası ile kullanılır?

Co Print her türlü marka Filament ile çalışabilmektedir. Bunun testlerini birçok farklı filament markası kullanarak gerçekleştirdik ve hepsiyle iyi sonuçlar aldık. Aynı markadan filamentler kullanırken en iyi sonuçları elde ettik ancak Co Print ile farklı markalarda filamentleri bir arada kullandığımızda da gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra başarılı sonuçlar elde ettik.

Temizleme Kulesi ne işe yarar?

Şu anda, çok renkli ve çok malzemeli baskılar için .gcode dosyaları oluşturmak üzere popüler Prusa Slicer dilimleme yazılımını kullanıyoruz. Prusa Slicer, her bir filament değişiminde önceki filamenti temizlemek ve kusursuz renk geçişleri sağlamak için bir temizleme kulesi oluşturur.

Riskler ve Zorluklar

Co Print’i tasarlarken prototip aşamasında birçok üretim riskini tecrübe ettik ve final prototipimizi tedarik zinciri, kalite kontrol ve performans açısından riskler oluşturmayacak şekilde oluşturmaya çalıştık. Bunun için prototip aşamasında aynı ürünü birçok tedarikçiden temin edip testler gerçekleştirdik. Ürün tedariğinde sorun yaşamamak için yedek tedarikçiler ve üreticiler belirledik. Montaj aşamasında daha hızlı üretim yapabilmek ve siparişlerinizi zamanında gönderebilmek için seri üretime uygun bir tasarım ve üretim hattı oluşturmaya çalıştık. Kalite kontrol aşamasında, teslim edeceğimiz ürünlerde sorun yaşamamak için her ürünü birkaç kez test edeceğiz ve ürünümüzü size uzun süre problemsiz çalışabilecek şekilde göndereceğiz fakat her türlü problemde yanınızda olacağız. Bunun yanında stoklarımızı artırarak tedarik kısmında olası gecikmelerin önüne geçmeyi planlıyoruz. Ayrıca kurulum ve baskıya hazırlık kısmında eğitici videolar hazırladık ve sosyal medyada da düzenli olarak içerik üreterek size katkı sağlamaya çalışacağız. Sipariş sonrasında da her türlü güncellemeden sizi haberdar edeceğiz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Fatih Kazım Duymaz

Co-founder

[email protected]

Yarın gelecek olan teknoloji dün zaten buradaydı.

Destek Paketleri