Bulut Board | Çocuklar için Kodlama Kiti

    

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlar günlük hayatımızın bir parçasıdır. Çocuklarımızda teknoloji ile küçük yaşlarda tanışmaya başladılar. Bu teknolojileri kullanarak onlara kendi kodlarını yazmayı nasıl yaptırabiliriz diye düşünürken, kolaylıkla kullanabilecekleri BulutBoard tasarımı ortaya çıktı.  

Bulut Board Nedir ?   
 
BulutBoard, üzerinde çocukların tüm duyularını etkileyen ışık, sıcaklık, mikrofon, mesafe, grafik ekran, bluetooth gibi birçok uygulama modülünü dahili olarak bulunduran, kodlama ve elektronik eğitim kitidir. Çocuklarımız, BulutBoa rd üzerinde bulunan modülleri kendi arasında etkileştirerek, birbirinden eğlenceli uygulamalar gerçekleşitrebilirler..
  
BulutBoard ÜZERİNDE HANGİ UYGULAMALAR VAR ?    

BulutBoard üzerinde dahili olarak 10 adet farklı uygulama modülü bulunmaktadır. Her biri ile bağımsız uygulamalar yapabileceğiniz gibi birbirleri ile tümleşik uygulamalar da yapılabilmektedir. Onlarca örnek sizleri bekliyor. Kendi yılan oyununuzu kodlamaya ne dersiniz ? 
   
  
  


  
KOLAYLIKLA TAŞINABİLİR
BulutBoard 16cm x 11,5cm ölçülerindedir.
Bu sayede, çocuklarımız BulutBoard'u dilediklere yere taşıyabilir ve kodlamalarına kaldıkları yerden devam edebilirler.  
  
  


KULLANILAN YAZILIMLAR
BulutBoard, açık kaynak platformdur. ARDUINO UNO arayüzü kullanılarak tasarlanmıştır. Bu sayede ARDUINO görsel programlama yazılımlarını kolaylıkla kullanılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kodlayıp BulutBoard'a yüklemek..

    

  

SIK SORULAN SORULAR

1.BulutBoard'u ARDUINO IDE yazılımı ile kullanabilirmiyim ?
Evet. BulutBoard üzerinde dahili olarak ARDUINO UNO bulunmaktadır. Bu sayede ARDUINO destekleyen tüm yazılımlar ile kolaylıkla kullanabilirsiniz.  Örneğin, Mblock, Scratch, S4A, Atmel Studio, Eclipse, Visual Studio...

2.BulutBoard'u Hangi işletim sisteminde kullanabilirim ?
BulutBoard'u  Windows, Ma OS ve LINUX işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

3. BulutBoard üzerinde hangi modüller opsiyonel ?
BulutBoard üzerinde Bluetooth Modülü ile SG90 Mini servo motor opsiyoneldir. 
Maker Kitinde bu modüller bulunurken, Başlangıç kitinde bu modüller bulunmamaktadır.  Diğer tüm özellikler her iki sette dahili olarak bulunmaktadır.

4. Bay ve Bayan BulutBoard'ların arasında fark var mı ?
Hayır. her iki boardun tüm özellikleri aynıdır.  İki fark bulunmaktadır. Birincisi , BulutBoard üzerindeki robot figürü bay ve bayan olarak tasarlanmıştır.  İkincisi ise, BulutBoard elektronik devresinin altında koruyucu olarak bulunan pleksiglas malzemenin renkleridir. Bay Bulut da renk mavi iken, Bayan Bulut da ise pembe olarak gönderilmektedir. 

5. BulutBoard'u nasıl enerjilendirebilirim ?
BulutBoard'u iki farklı şekilde enerjilendirip çalıştırabilirsiniz. Bunlar; USB ve harici adaptör veya pildir. BulutBoard bunlardan hangisi takılı ise otomatik olarak algılayacak ve enerjilendirmesine devam edecektir.  Adaptör ile enerjilendirme DC 7-12V  aralığındadır.  Taşınabilir hale getirmek için 9V pil ile de çalıştırılabilir.

6. BulutBoard ile hangi uygulamaları çalıştırabilirim ?
BulutBoard için tasarlanmış onlarca uygulama sizleri bekliyor. Ödülünüz size ulaştığında dilerseniz içerikteki CD'den dilerseniz ürün web sayfamızdan bu uygulamalara erişebilmektesiniz. 
Ayrıca, BulutBoard dahili ARDUINO barındırdığından dolayı, ARDUINO ile yapılmış tüm uygulamaları çalıştırabilmeniz mümkün..

7. BulutBoard'u hangi yaş gurupları kullanabilir ?
Kodlama eğitimi 6.sınıftan itibaren başlamaktadır. Bu çerçevede tasarlanan BulutBoard bu yaş gruplarından itibaren kullanıma uygundur. Bir eğitmen eşliğinde veya evinde bilgisayarı ile kolaylıkla kodlama dümnyasına giriş yapabilir. 
Bu yaş grubundan itibaren, lise, üniversite veya daha iler yaş grubunda olup kodlama dünyasına eğlenceli bir giriş yapmak isteyen herkes kullanabilir.

8. BulutBoard'u kullanırken önceden elektronik bilgim olması gerekir mi ?
Hayır, BulutBoard kullanıcının elektronik bilgisi olmadan kodlama yapabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanım kılavuzu ile kolaylıkla uygulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

SET İÇERİĞİ : 

  

TAKIM
  

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Mekatronik Lab

MekatronikLAB

[email protected]

MekatronikLAB ailesi olarak 2010 yılından bu yana, Türkiye'de yerli eğitim materyalleri tasarlayıp kullanıcılarımıza sunmaktayız

Mekatronik LAB

MekatronikLAB

[email protected]

MekatronikLAB ailesi olarak 2010 yılından bu yana, Türkiye'de yerli eğitim materyalleri tasarlayıp kullanıcılarımıza sunmaktayız

Ürünler

Bulut Board çocuklar için kodlama kiti

Çocuklar çok küçük yaşta tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlar ile tanışmaya başladı. Bu teknolojileri kullanırken onlara çocuklar için kodlama kiti ile kendi kodlarını yazmayı öğretmek mümkün. Bunun için geliştirdiğimiz Bulut Board ile çocuklar erken yaşlarda kendi kodlarını yazmayı öğrenebilirler. Üzerinde ışık, sıcaklık, mikrofon, mesafe, grafik ekran gibi bir çok uygulama modülü bulunduran çocuklar için kodlama kiti ile çocuklar birbirinden eğlenceli uygulamalar geliştirebilir.


Çocuk yaşta yazılım öğrenmenin faydaları;

Çocuklar günümüzde teknolojiyle içiçe büyüyorlar. Bu teknolojilerin nasıl çalıştığını bilmek onların en doğal hakkı. Geleceğin en önemli alanlarından biri olarak görülen yazılım, çocuk yaşta öğrenildiğinde çok daha verimli olabiliyor. Çocuk yaşta yazılım öğrenmenin faydalarında biri, özellikle çocukların hızla gelişen dünyada çağa ayak uydurmasını sağlamak. Bunun yanında analitik düşünme yapısını geliştirmesi de ekstra faydası.Erken yaşta yazılım ile içiçe büyüyen çocukların, ilerki yaşlarda çocuk yaşta yazılım öğrenmenin faydalarını hissedeceğini bilmek oldukça önemli.

Arduino ile proje yapımı ve kodlama;

Bir fiziksel programlama platformu olan Arduino ile kolaylıkla programlama yapılabiliyor. Ve çocuklar proje yapımı ve kodlama dünyasına çok daha hızlı bir giriş yapabiliyor. Özellikle kodlamaya yeni başlayan ve çocuklar, Arduino ile proje yapımı ve kodlamanın yanısıra, yaratıcı ve analitik düşünme konularında da kendinizi geliştirebiliyor. Teknoloji ile iç içe büyüyen çocuklar için oldukça iyi bir başlangıç.