BabyAcademy Çocuk Gelişimi Destek Mobil Uygulaması

 
Proje Sahibi Ayfer TUFEKCI
236
141

Toplumsal cinsiyet algısının okul öncesi dönemde oluştuğunu biliyor musunuz?

Araştırmalara göre insan beyin hücrelerinin %90'ı ilk 4 yaşta oluşmaktadır. Bu yıllarda, saniyede 1 milyon adet yeni sinir hücresi oluşur ve bu hız, insan hayatı boyunca ulaşılan en yüksek seviyedir. Çocuğun zeka, dil, karakter temellerinin yanında toplumsal cinsiyet rollerine dair algısı da okul öncesi dönemde oluşur.

Mevcut duruma baktığımızda, bu dönemde çocuğun maruz kaldığı oyuncaklar, hızlı tüketim ürünleri, reklamlar, çizgi filmler, moda ve hatta eğitim materyallerinin bile birçoğu geleneksel cinsiyetçi kalıplarla çocuğun potansiyelini cinsiyetiyle sınırlamaktadır. Oysaki bu dönemde hatalı edinilen davranış ve algının düzeltilmesi ileriki yaşlarda 7 kat daha maliyetli ve zordur.

Okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği temeli vermek mümkün

Oyun, çocuk gelişimini desteklemek ve onunla iletişim kurabilmenin en doğru ve kolay yoludur.

Çocuklar için en önemli dönem olarak kabul edilen ilk 5 yaşta, çocukların gelişimlerine uygun oyunlar ve doğru rol modeller ile toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı ve temelinin oluşturulması mümkün.

BabyAcademy, merkezine toplumsal cinsiyet eşitliğini alan bir çocuk gelişim mobil uygulamasıdır

BabyAcademy, hem anne-babaların çocuğa temas ettikleri her an toplumsal cinsiyet algısıyla ilgili ona doğru mesaj vermelerini sağlamayı, hem de çocuğun potansiyelini cinsiyetle sınırlanmasını engelleyerek tüm çocuklara gelişim sürecinde fırsat eşitliği sunmayı hedefliyor.

BabyAcademy, okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet algısını doğru oluşturmak üzere, özel olarak hazırlanmış uzman görüşleri ve oyunlarla, anne-babalar için çocuk gelişim desteği sunan bir mobil uygulamadır. 0-5 yaş arası dönemdeki çocukların gelişimini desteklemek için hazırlanan mobil uygulama; toplumsal rol modeller ve cinsiyet eşitliği hakkında bilgilendirici içerikler ve evde bulunan basit malzemeler ile çocuğun gelişimini destekleyen oyunlar sunuyor.

BabyAcademy, böylece çocuğun cinsiyetinden bağımsız, tamamen onun gelişim durumu ve öğrenme ihtiyaçları temel alınarak hazırlanmış bir gelişim planı sunarak, onun gelişimini en üst seviyeye taşımayı amaçlıyor. Çocukta “ben her istediğimi yapabilirim” özgüveni oluşurken, ona fırsat eşitliği sunarak kendi potansiyeline erişimini destekliyor. Çocuğun farklılıklarını saklamadan güvende ve özgür kendini ifade edebileceği bir ortam oluşturmayı amaçlarken, potansiyelini fark etmesi için onu destekliyor.

Uygulamada içeriklerin tamamı videolar ile en kolay uygulanabilir halde sunulurken, çocuğun bakım, gelişim ve sorumluluğuna babanın da dahil edilmesini hedefliyor.

Ayrıca aile içi kullanılan cinsiyetçi ifadelerin değiştirilmesi ve aile içi doğru rol modeller için eşitlikçi ve cinsiyetçi kalıplardan uzak bir iş bölümünün önemi için farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlıyor.

Oyunlar, Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (TOKAMER) ve Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü danışmanlığında hazırlanmaktadır. BabyAcademy, aynı zamanda Zorlu Holding’in kurucu ortağı olduğu imece platformu tarafından, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” alanında desteklenen projelerden biridir.  

BabyAcademy, çocuğun cinsiyetinden bağımsız, onun gelişim ihtiyaçlarını dikkate alan bireyselleştirilmiş bir oyun planı sunar

BabyAcademy iki tür üyelik sunmaktadır:

Ücretsiz üyelik: çocuğun yaşına uygun oyun, uzman görüşü ve kitap önerileri sunuyor

Premium üyelik: Çocuğun gelişim ihtiyaçlarına özel günlük oyun planı ve uzman görüşü desteği, kitap önerileri, çocuk gelişim takip grafikleri ve tüm arşive erişim sunuyor. Çocuğa özel oyun planı sunulmasının nedeni, her çocuğun gelişim hızı ve gelişim alanlarındaki ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle gelişimini en üst seviyeye çıkarmak için her alanda ona özel bir destek planı sunulmalıdır. 

Ücretsiz üyelik için oyunlarımızın prodüksiyonunu ve içerik hazırlıklarını tamamladık. Premium üyelik için prodüksiyon kalitemizi arttırarak, yeni içerikler geliştirmek üzere premium üyelik ön satışı yapmak istiyoruz. 

 

Riskler ve Zorluklar

Yazılımla ilgili veya teknolojik sıkıntılar olabilir: outsource baska bir yazılım ekibinden destek alabiliriz. Prodüksiyonla ilgili sıkıntılar olabilir: Paralelde 2 farklı post-prodüksiyon ekibi ile çalışarak her hangi bir aksiliğin veya gecikmenin önüne geçmiş olacağız.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri