BabyAcademy Çocuk Gelişimi Destek Mobil Uygulaması

Toplumsal cinsiyet algısının okul öncesi dönemde oluştuğunu biliyor musunuz?

Araştırmalara göre insan beyin hücrelerinin %90'ı ilk 4 yaşta oluşmaktadır. Bu yıllarda, saniyede 1 milyon adet yeni sinir hücresi oluşur ve bu hız, insan hayatı boyunca ulaşılan en yüksek seviyedir. Çocuğun zeka, dil, karakter temellerinin yanında toplumsal cinsiyet rollerine dair algısı da okul öncesi dönemde oluşur.

Mevcut duruma baktığımızda, bu dönemde çocuğun maruz kaldığı oyuncaklar, hızlı tüketim ürünleri, reklamlar, çizgi filmler, moda ve hatta eğitim materyallerinin bile birçoğu geleneksel cinsiyetçi kalıplarla çocuğun potansiyelini cinsiyetiyle sınırlamaktadır. Oysaki bu dönemde hatalı edinilen davranış ve algının düzeltilmesi ileriki yaşlarda 7 kat daha maliyetli ve zordur.

Okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği temeli vermek mümkün

Oyun, çocuk gelişimini desteklemek ve onunla iletişim kurabilmenin en doğru ve kolay yoludur.

Çocuklar için en önemli dönem olarak kabul edilen ilk 5 yaşta, çocukların gelişimlerine uygun oyunlar ve doğru rol modeller ile toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı ve temelinin oluşturulması mümkün.

BabyAcademy, merkezine toplumsal cinsiyet eşitliğini alan bir çocuk gelişim mobil uygulamasıdır

BabyAcademy, hem anne-babaların çocuğa temas ettikleri her an toplumsal cinsiyet algısıyla ilgili ona doğru mesaj vermelerini sağlamayı, hem de çocuğun potansiyelini cinsiyetle sınırlanmasını engelleyerek tüm çocuklara gelişim sürecinde fırsat eşitliği sunmayı hedefliyor.

BabyAcademy, okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet algısını doğru oluşturmak üzere, özel olarak hazırlanmış uzman görüşleri ve oyunlarla, anne-babalar için çocuk gelişim desteği sunan bir mobil uygulamadır. 0-5 yaş arası dönemdeki çocukların gelişimini desteklemek için hazırlanan mobil uygulama; toplumsal rol modeller ve cinsiyet eşitliği hakkında bilgilendirici içerikler ve evde bulunan basit malzemeler ile çocuğun gelişimini destekleyen oyunlar sunuyor.

BabyAcademy, böylece çocuğun cinsiyetinden bağımsız, tamamen onun gelişim durumu ve öğrenme ihtiyaçları temel alınarak hazırlanmış bir gelişim planı sunarak, onun gelişimini en üst seviyeye taşımayı amaçlıyor. Çocukta “ben her istediğimi yapabilirim” özgüveni oluşurken, ona fırsat eşitliği sunarak kendi potansiyeline erişimini destekliyor. Çocuğun farklılıklarını saklamadan güvende ve özgür kendini ifade edebileceği bir ortam oluşturmayı amaçlarken, potansiyelini fark etmesi için onu destekliyor.

Uygulamada içeriklerin tamamı videolar ile en kolay uygulanabilir halde sunulurken, çocuğun bakım, gelişim ve sorumluluğuna babanın da dahil edilmesini hedefliyor.

Ayrıca aile içi kullanılan cinsiyetçi ifadelerin değiştirilmesi ve aile içi doğru rol modeller için eşitlikçi ve cinsiyetçi kalıplardan uzak bir iş bölümünün önemi için farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlıyor.

Oyunlar, Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (TOKAMER) ve Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü danışmanlığında hazırlanmaktadır. BabyAcademy, aynı zamanda Zorlu Holding’in kurucu ortağı olduğu imece platformu tarafından, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” alanında desteklenen projelerden biridir.  

BabyAcademy, çocuğun cinsiyetinden bağımsız, onun gelişim ihtiyaçlarını dikkate alan bireyselleştirilmiş bir oyun planı sunar

BabyAcademy iki tür üyelik sunmaktadır:

Ücretsiz üyelik: çocuğun yaşına uygun oyun, uzman görüşü ve kitap önerileri sunuyor

Premium üyelik: Çocuğun gelişim ihtiyaçlarına özel günlük oyun planı ve uzman görüşü desteği, kitap önerileri, çocuk gelişim takip grafikleri ve tüm arşive erişim sunuyor. Çocuğa özel oyun planı sunulmasının nedeni, her çocuğun gelişim hızı ve gelişim alanlarındaki ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle gelişimini en üst seviyeye çıkarmak için her alanda ona özel bir destek planı sunulmalıdır. 

Ücretsiz üyelik için oyunlarımızın prodüksiyonunu ve içerik hazırlıklarını tamamladık. Premium üyelik için prodüksiyon kalitemizi arttırarak, yeni içerikler geliştirmek üzere premium üyelik ön satışı yapmak istiyoruz. 

 

Riskler ve Zorluklar

Yazılımla ilgili veya teknolojik sıkıntılar olabilir: outsource baska bir yazılım ekibinden destek alabiliriz. Prodüksiyonla ilgili sıkıntılar olabilir: Paralelde 2 farklı post-prodüksiyon ekibi ile çalışarak her hangi bir aksiliğin veya gecikmenin önüne geçmiş olacağız.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulaması

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulaması okul öncesi dönemde çocuklar için toplumsal cinsiyet algısını doğru oluşturmak üzere geliştirilmiş bir mobil uygulamadır. BabyAcademy özel olarak hazırlanmış, uzman görüşleri ve oyunlar ile anne babalara çocukların toplumsal cinsiyet gelişiminde destek sunan, bir çocuk gelişim mobil uygulamasıdır.

Çocuk Gelişimi

Ailelerin çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Çocuk gelişimi bireyin yetişkin dönemi için önemli bir altyapıdır. Çocuk gelişiminin önemli basamaklarından biri çocuğun toplumsal cinsiyet gelişimidir. Çocuk gelişiminde bu basamak için aileler uzmanlar ve yardımcı programlardan yardım alabilirler.

Toplumsal cinsiyet algısı

Toplumsal cinsiyet algısı kültür, eğitim, aile yapısı gibi pek çok nedenden etkilenebilir. Toplumsal cinsiyet algısı küçük yaşlarda oluşur. Toplumsal cinsiyet algısı doğru inşa edilmiş bireyler daha özgüvenli olurlar. Küçük yaşlarda ailelerin ve okul gibi eğitici kurumların vereceği doğru toplumsal cinsiyet algısı birey için oldukça faydalıdır.

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulaması hangi dönemde kullanmalıyım?

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulaması, 0-5 yaş arası dönemdeki çocuklar için geliştirilmiş bir çocuk mobil uygulamasıdır. BabyAcamdemy çocuk gelişim mobil uygulaması toplumsal cinsiyet gelişimi hakkında bilgilenme dönemi için oldukça güzel bir çocuk gelişim mobil uygulamasıdır.

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulamayı neden kullanmalıyım?

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulama, toplumsal cinsiyet gelişimi hakkında çocukları bilgilendirici içerikler sunar. Ayrıca BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulama, evde bulunan basit malzemeler ile çocuğunuzun gelişimini destekleyen oyunla fikirleri de belirtir.

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulamasında bulunan oyunları kim hazırlıyor?

BabyAcademy Çocuk Gelişimi Mobil Uygulaması, Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü danışmalığında ve Altınbaş Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından hazırlanmakta. BabyAcademy toplumsal cinsiyet gelişimin mobil uygulamasında bulunan oyunlar uzmanlar tarafından hazırlanıyor.