Ape Drone Teknolojileri Sunar: X

 
Proje Sahibi Çağkan Güneri
243
20

 

 

 

APE X NEDİR?

Dayanıklı, kolay kullanılan ve taşınan drone, Ape Drone ekibi tarafından uzun süredir devam eden mekanik ve dizayn geliştirme faaliyetleri sonucunda ortaya çıktı...

 

3 eksende gimbal kamera sabitleyicisi ve 4K kamerası ile uçuş esnasında yarım saate kadar görüntü almanızı sağlar. Açık kaynaklı yazılımı ile istediğiniz şekilde modifiye edebilir ve kendi geliştirdiğiniz modülü drone üzerine ekleyebilirsiniz.

MIME KUMANDA NEDİR? 

 

APE X FPV

Tasarım sürecinde piyasadaki hiçbir drone’u kendimize kıyas almadık. İlk olarak kullanıcı deneyimi nasıl olmalı sorusunu kendimize sorduk. Yaşatmasını istediğimiz deneyimin üzerine APE X’i inşa ettik. Bütün tasarım süreci boyunca da teknik özelliklerinden çok yaratacağı kolay ve keyifli kullanım deneyimine odaklandık.

Tasarlayacağımız drone aynı zamanda herkesin kullanabileceği aynı zamanda büyük droneların yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilen bir drone olmalıydı.

Dronelar ilgisini çeken ama henüz hiç drone sahibi olmamış insanlara drone kullanmanın keyfini ilk defa APE X ile yaşatmayı hedefledik.

 

 

Deneyim odaklı bir tasarım geliştirdiğimizde piyasadaki droneların sahip olduğu sorunların en önemlilerin de kendiliğinden çözüldüğünü gördük. 

BİRLİKTE BAKALIM:

APE X İLE BU SORUNLARA TEKRAR BAKALIM:

1.APE X Dünyanın en kolay kullanılan drone’u:

Kumandası hiç kafa karıştırmadan normal bir drone’un yapabileceği her şeyi yapacak şekilde olmalıydı. En çok zaman ve enerji harcadığımız konu bu oldu.

1 yıllık bir çalışmanın sonunda MIME kumandayı yarattık.

MIME üzerinde sadece bir analog kontrolörü olan avuç içine çok rahat sığacak bir kumanda oldu. Ölçülerine çalışırken dünyadaki el boyutu ortalamalarını esas alarak ele en rahat oturacak kumandayı yaratmak istedik.

MIME’ı elinize alıyorsunuz; drone’un yükselmesi ve alçalmasını analog kontrolörü ile yapıyorsunuz. Geri kalan bütün hareketler için kumandayı elinizde oynatmanız yeterli. Aynı Nintendo Wii ile oynar gibi. Bu kadar basit. Gerçekten bu kadar basit!

2.APE X parçalaması imkansıza yakın:

Drone’un en dayanıksız kısmı pervaneleridir. Pervanelerin dışına kafes yaptığımızda bile düşüş ve temas darbelerine karşı dayanıklılık elde edemedik. Mekanik olarak çözmek çok zor görününce en yüksek kalitedeki dronelarda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemini kullanmaya karar verdik. Çoğu droneda sadece 1 adet kullanılan bu sistemden 4 adet kullandık. Drone etrafında ve altında yer alan sensörleri ile drone etrafındaki engelleri tanıyor ve siz kumandadan komut verseniz bile konumunu ayarlayarak engellere çarpmayı engelliyor.

3.APE X Fiyat/Performans başarısı:

APE X’i kasa tasarımı ve kumanda şekli ile benzersiz olsa da içinde yer alacağı drone sınıfında benzerlerinin yarı fiyatına sahip olabileceksiniz. Fiyatının uygun olmasının başlıca sebebi içinde yer alan uçuş kartı yazılımının ve tasarımının tamamen bizim tarafımızdan yapılıyor olması. Aynı zamanda büyük markaların operasyon ve personel giderleri çok büyük ölçekte olduğundan, bu durum fiyatta rekabet etmeleri için büyük bir engel teşkil ediyor. Butik bir yapı ile size bu fiyatları sunabiliyoruz.

4.APE X Kolay taşınabilirlik:

Yukarıdaki bütün bu özellikleri size 8*18 cm ebatlar ile sunuyoruz. APE X avucunuzun içine oturabilecek bir drone. Katlanabilir kanat yapısı ile sırt çantanızın içinde, alt köşesine takarak ya da fermuarlarına bile takarak taşıyabilirsiniz.

X TEKNİK VERİ DOSYASINA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

APE X’i ve kamera görüntüsünü uygulama içinden canlı olarak kontrol edebiliyorsunuz. Uygulamanızı FPV moduna alıp, telefonunuzu kutu içinde gelen sanal gerçeklik gözlüğünüze takarak MIME ile dünya üzerindeki en keyifli FPV deneyimini yaşayabileceksiniz.

 

 

WEB - SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BİZE ULAŞIN

 

   WEB SİTESİ   /   INSTAGRAM   /   TWITTER   /   LINKEDIN   /   FACEBOOK   /   YOUTUBE   /    SPOTIFY

 

2 YILA YAKIN SÜREN PROTOTİPLEME SÜREÇLERİNDEN KISA BİR FİLM

 

ÜRETİM SÜRECİ

1.Tasarım ve Prototipleme Süreçleri

Kabuk tasarımına karar verdikten sonra teknik tasarımımızı tamamladık. Uçuş dinamikleri ve kumanda çalışma uyum testleri için ofisimizde yer alan 3 boyutlu yazıcı ile ilk prototiplerimizi ürettik. Testler esnasında şu anki kusursuzluğuna getirebilmek için 10’dan fazla prototipi kaza ile parçalamamız gerekti. Şu an drone ve kumanda tasarımlarımız ve çalışır haldeki final prototipimiz hazır durumda.

2.Kalıp Üretim Süreci

Drone kabuğu ve içerisinde yer alan mekanizmalar plastik enjeksiyon yöntemi ile üretilecek. Bu yöntem ile üretim yapılabilmesi için kalıp üretilmeli. Kalıba uygun olacak endüstriyel tasarım sürecini şu an tamamlanmış durumdayız. Çelik kalıp üretimi için de Ankara’da Sincan OSB içinde yer alan bir kalıp üreticisi ile anlaştık. Fonlama sürecinin tamamlanmasının ardından desteklerinizle kalıp üretimini tamamlayıp seri üretime hazır hale geleceğiz.

3.Elektronik Aksam Üretim Süreci

Kumanda ve drone’un içinde yer alan bütün devre kartlarının yazılımları ve tasarımları bizim tarafımızdan yapıldı. Elektronik aksamların üretimi de Türkiye de yapılacak.

4.Montajlama Süreci

Montaj süreci için şu an çalıştığımız ofisten ayrı bir yer kiraladık. Kalıptan çıkacak plastik aksamlar ve elektronik aksamların montajını orada gerçekleştireceğiz.

5.Kargo Süreci

Şu an Ekşisözlük’te en az nefret edilen kargo şirketi ile görüşmeye başladık bile. Tek kargo şirketi üzerinden kargolama yapmayı planlıyoruz. Kargo işlemleri için entegre bir sistem kuracağız böylece kargolarınızın takibini karışıklık olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Ürünler