Ape Drone Teknolojileri Sunar: X

 

 

 

APE X NEDİR?

Dayanıklı, kolay kullanılan ve taşınan drone, Ape Drone ekibi tarafından uzun süredir devam eden mekanik ve dizayn geliştirme faaliyetleri sonucunda ortaya çıktı...

 

3 eksende gimbal kamera sabitleyicisi ve 4K kamerası ile uçuş esnasında yarım saate kadar görüntü almanızı sağlar. Açık kaynaklı yazılımı ile istediğiniz şekilde modifiye edebilir ve kendi geliştirdiğiniz modülü drone üzerine ekleyebilirsiniz.

MIME KUMANDA NEDİR? 

 

APE X FPV

Tasarım sürecinde piyasadaki hiçbir drone’u kendimize kıyas almadık. İlk olarak kullanıcı deneyimi nasıl olmalı sorusunu kendimize sorduk. Yaşatmasını istediğimiz deneyimin üzerine APE X’i inşa ettik. Bütün tasarım süreci boyunca da teknik özelliklerinden çok yaratacağı kolay ve keyifli kullanım deneyimine odaklandık.

Tasarlayacağımız drone aynı zamanda herkesin kullanabileceği aynı zamanda büyük droneların yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilen bir drone olmalıydı.

Dronelar ilgisini çeken ama henüz hiç drone sahibi olmamış insanlara drone kullanmanın keyfini ilk defa APE X ile yaşatmayı hedefledik.

 

 

Deneyim odaklı bir tasarım geliştirdiğimizde piyasadaki droneların sahip olduğu sorunların en önemlilerin de kendiliğinden çözüldüğünü gördük. 

BİRLİKTE BAKALIM:

APE X İLE BU SORUNLARA TEKRAR BAKALIM:

1.APE X Dünyanın en kolay kullanılan drone’u:

Kumandası hiç kafa karıştırmadan normal bir drone’un yapabileceği her şeyi yapacak şekilde olmalıydı. En çok zaman ve enerji harcadığımız konu bu oldu.

1 yıllık bir çalışmanın sonunda MIME kumandayı yarattık.

MIME üzerinde sadece bir analog kontrolörü olan avuç içine çok rahat sığacak bir kumanda oldu. Ölçülerine çalışırken dünyadaki el boyutu ortalamalarını esas alarak ele en rahat oturacak kumandayı yaratmak istedik.

MIME’ı elinize alıyorsunuz; drone’un yükselmesi ve alçalmasını analog kontrolörü ile yapıyorsunuz. Geri kalan bütün hareketler için kumandayı elinizde oynatmanız yeterli. Aynı Nintendo Wii ile oynar gibi. Bu kadar basit. Gerçekten bu kadar basit!

2.APE X parçalaması imkansıza yakın:

Drone’un en dayanıksız kısmı pervaneleridir. Pervanelerin dışına kafes yaptığımızda bile düşüş ve temas darbelerine karşı dayanıklılık elde edemedik. Mekanik olarak çözmek çok zor görününce en yüksek kalitedeki dronelarda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemini kullanmaya karar verdik. Çoğu droneda sadece 1 adet kullanılan bu sistemden 4 adet kullandık. Drone etrafında ve altında yer alan sensörleri ile drone etrafındaki engelleri tanıyor ve siz kumandadan komut verseniz bile konumunu ayarlayarak engellere çarpmayı engelliyor.

3.APE X Fiyat/Performans başarısı:

APE X’i kasa tasarımı ve kumanda şekli ile benzersiz olsa da içinde yer alacağı drone sınıfında benzerlerinin yarı fiyatına sahip olabileceksiniz. Fiyatının uygun olmasının başlıca sebebi içinde yer alan uçuş kartı yazılımının ve tasarımının tamamen bizim tarafımızdan yapılıyor olması. Aynı zamanda büyük markaların operasyon ve personel giderleri çok büyük ölçekte olduğundan, bu durum fiyatta rekabet etmeleri için büyük bir engel teşkil ediyor. Butik bir yapı ile size bu fiyatları sunabiliyoruz.

4.APE X Kolay taşınabilirlik:

Yukarıdaki bütün bu özellikleri size 8*18 cm ebatlar ile sunuyoruz. APE X avucunuzun içine oturabilecek bir drone. Katlanabilir kanat yapısı ile sırt çantanızın içinde, alt köşesine takarak ya da fermuarlarına bile takarak taşıyabilirsiniz.

X TEKNİK VERİ DOSYASINA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

APE X’i ve kamera görüntüsünü uygulama içinden canlı olarak kontrol edebiliyorsunuz. Uygulamanızı FPV moduna alıp, telefonunuzu kutu içinde gelen sanal gerçeklik gözlüğünüze takarak MIME ile dünya üzerindeki en keyifli FPV deneyimini yaşayabileceksiniz.

 

 

WEB - SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BİZE ULAŞIN

 

   WEB SİTESİ   /   INSTAGRAM   /   TWITTER   /   LINKEDIN   /   FACEBOOK   /   YOUTUBE   /    SPOTIFY

 

2 YILA YAKIN SÜREN PROTOTİPLEME SÜREÇLERİNDEN KISA BİR FİLM

 

ÜRETİM SÜRECİ

1.Tasarım ve Prototipleme Süreçleri

Kabuk tasarımına karar verdikten sonra teknik tasarımımızı tamamladık. Uçuş dinamikleri ve kumanda çalışma uyum testleri için ofisimizde yer alan 3 boyutlu yazıcı ile ilk prototiplerimizi ürettik. Testler esnasında şu anki kusursuzluğuna getirebilmek için 10’dan fazla prototipi kaza ile parçalamamız gerekti. Şu an drone ve kumanda tasarımlarımız ve çalışır haldeki final prototipimiz hazır durumda.

2.Kalıp Üretim Süreci

Drone kabuğu ve içerisinde yer alan mekanizmalar plastik enjeksiyon yöntemi ile üretilecek. Bu yöntem ile üretim yapılabilmesi için kalıp üretilmeli. Kalıba uygun olacak endüstriyel tasarım sürecini şu an tamamlanmış durumdayız. Çelik kalıp üretimi için de Ankara’da Sincan OSB içinde yer alan bir kalıp üreticisi ile anlaştık. Fonlama sürecinin tamamlanmasının ardından desteklerinizle kalıp üretimini tamamlayıp seri üretime hazır hale geleceğiz.

3.Elektronik Aksam Üretim Süreci

Kumanda ve drone’un içinde yer alan bütün devre kartlarının yazılımları ve tasarımları bizim tarafımızdan yapıldı. Elektronik aksamların üretimi de Türkiye de yapılacak.

4.Montajlama Süreci

Montaj süreci için şu an çalıştığımız ofisten ayrı bir yer kiraladık. Kalıptan çıkacak plastik aksamlar ve elektronik aksamların montajını orada gerçekleştireceğiz.

5.Kargo Süreci

Şu an Ekşisözlük’te en az nefret edilen kargo şirketi ile görüşmeye başladık bile. Tek kargo şirketi üzerinden kargolama yapmayı planlıyoruz. Kargo işlemleri için entegre bir sistem kuracağız böylece kargolarınızın takibini karışıklık olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Ürünler

Drone Nedir?

Drone, kelime anlamı olarak İngilizce’de erkek arı demek. Hobi amaçlı kullanılan drone’ların çıkardığı sesten dolayı bu benzetme yapılıyor. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Drone ya da İnsansız Hava Araçları (İHA), günümüzde birçok farklı sektör tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Özellikle son yıllarda popülerlik kazanmayı başaran drone'lar; reklamcılıktan kargo taşımacılığına kadar çeşitli görevler üstlenebiliyor. Her ne kadar son yıllarda tanınmaya başlansa da drone veya İnsansız Hava Araçlarının geçmişi 20. yüzyılın başlarına kadar gidiyor. Öncelikle savunma sanayiinde gözlem aracı olarak kullanılan drone'lar, 20. yüzyılda ulaşımın zor olduğu bölgelerde analizler yapmak amacıyla tercih edilmişti. Askeri alanda kullanılmasıyla birlikte, büyük bir kitlenin dikkatini çeken drone'lar artık bireysel kullanımının dışında ticari amaçlı olarak da kullanılıyor.

Geçmişte daha çok askeri amaçlı kullanılan drone’lar, artık daha ulaşılabilir durumda. Günümüzde iki farklı drone tipi var diyebiliriz. Biri Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen hobi amaçlı dronelar. Bir diğeri ise gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmakta.

Kameralı Drone ile Neler Yapabilirsiniz?

Drone'lar kullanım alanlarına ve amaçlarına özel olarak üretiliyorlar. Fotoğraf ve video çekimi için tasarlanmış bir drone ile taşımacılık için kullanılacak drone'lar arasında teknik anlamda farklar olabiliyor. Ancak temelde bu cihazlar gövde, kontrol kartı, motor, pervaneler, batarya, alıcı ve uzaktan kumandayı barındırıyor. Kontrolörün üzerindeki ekranlar sayesinde sürüş sırasında çekimler de eş zamanlı olarak görüntülenebiliyor. Özellikle inşaat sektöründe reklam amaçlı kullanılan kameralı dronelar, çeşitli organizasyonlar sırasında da tercih edilebiliyor. Hava çekimleri, özellikle son birkaç yılda video klipler için de epey yoğun şekilde tercih ediliyor.

Drone Fiyatları

Son dönemde en çok satılan teknolojik ürünlerden drone ve aksiyon kamerasının bir araya gelişiyle ortaya çıkan kameralı drone modelleri sayesinde artık havadan çekim yapmak çok kolay. İster profesyonel bir drone pilotu olun ister amatör bütçenize en uygun kameralı drone modelini Arıkovanı Mağaza’da bulabilirsiniz. Birçok etkinlikte veya özel gününüzde kameralı drone ile havadan çekim yapabilir ve anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca tablet veya akıllı telefonunuz ile kontrol edebileceğiniz drone’ununuz üzerindeki kamera sayesinde görüş açınızda olmasa dahi kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Senin için En İyi Drone

Eğer başlangıç seviyesinde bir drone kullanıcısıysanız ya da daha önce hiç drone kullanmadıysanız bütçenize en uygun ve en ucuz drone modelini Arıkovanı Mağaza’da bulabilirsiniz. Mağazada bulunan Ape X drone için sipariş vererek fotoğraf ve video çekmeye başlayabilirsiniz. Ape kameralı drone ile havadan çekim yapabilir ve anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca tablet veya akıllı telefonunuz ile kontrol edebileceğiniz drone’ununuz üzerindeki kamera sayesinde görüş açınızda olmasa dahi kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Dayanıklı, kolay kullanılan ve taşınan drone APE X’i ve kamera görüntüsünü uygulama içinden canlı olarak kontrol edebiliyorsunuz. Uygulamanızı FPV moduna alıp, telefonunuzu kutu içinde gelen sanal gerçeklik gözlüğünüze takarak MIME ile dünya üzerindeki en keyifli FPV deneyimini yaşayabileceksiniz.