Alya | 3D Printer

Alya 3D Yazıcı : Öğrenim platformu

  

Uygun fiyat politikası ile rakipsiz

   Alya, ev ve okul kullanımı amacı ile üretildiği için üretim aşamasında önceliğimiz güvenli ve ekonomik bir sistem ortaya çıkartmaktı. Kullandığımız üretim yöntemleri, tercih ettiğimiz malzeme ve hammadde ile bunu başardık. Alya’yı piyasadaki benzer ürünlerin 3’te 1 fiyatına ve 1 yıl garantili olarak size ulaştırabiliyoruz. 

   Üstelik sadece satın alırken değil kullanırken de kazanmanızı sağlıyoruz. Alya, bir saatte sadece 2 (iki) Kuruş’luk enerji sarfiyatı ile de bütçe dostu bir kullanım sunuyor.

Alya, hem kullanıcı hem de çevre dostu!

   Alya, hızla kirlenen ve kaynakları tükenen dünyamıza karşı sorumluluklarının bilincinde olan bir 3D yazıcıdır. Hedefi ev ve okul kullanımı olduğu için çıktıyı hazırlarken kullanılan üretim malzemesi olarak doğada çözülebilen, çevre kirliliği konusunda duyarlı bir materyal tercih edilmiştir. PLA olarak adlandırılan bu materyalin ham maddesi mısır, buğday ve şeker kamışı gibi nişasta özlü bitkilerden elde edilmektedir. PLA, petrol içermediği için kullanım sırasında zehirli gaz çıkışı gerçekleşmez.  

 Güvenli ve kaliteli baskı garantisi

   3D yazıcıların çıktı kalitesi, baskı hassasiyeti ile belirlenir. Baskı talimatı dijital olarak verilir ve bu dijital şekil, yazıcı ile bir ürüne dönüşür. Ürünün ortaya çıkışında mikron seviyesindeki hatalar bile görsel kaliteye zarar verir. Bu aşamada Z eksen hassasiyeti büyük önem taşır. Alya’nın Z ekseni patentli ve özel bir tasarıma sahiptir. Piyasadaki diğer 3D yazıcılardan farklı olarak Alya’da, Z eksenin işleyişi için kayış rulman sistemi kullanılmış, böylelikle dijital talimatın en doğru şekli ile çıktıya dönüşmesi sağlanmıştır.

   Alya, çocukların güvenliği düşünülerek tasarlanmıştır. Hammadde olarak doğal malzeme olan PLA kullanılmakta, zararlı bir gaz çıkışı çalışma sırasında oluşmamaktadır. Baskı sırasında PLA'yı eriten uç yüksek sıcaklıklarda çalışmaktadır. Bu bölüm Alya'da çocukların ulaşamayacağı tasarımda üretilmiş, tam güvenlikli önlem alınmıştır.

  

Fikir nasıl doğdu?

     Mühendis bir baba, kızına 3D yazıcılarla oyuncak üretmeye başlar. Kızının bazı oyuncakları sevip bazılarını sevmediğini farkeder. Çocukların kendi oyuncaklarını yapabilmelerini sağlama fikri bu şekilde ortaya çıkar.

     Kızının kullanabileceği, güvenli, kullanımı kolay bir 3D yazıcı tasarlamaya başlar. Ortaya çıkan 3D yazıcıya kızının adını verir. Cihazın logosu da Zeynep Alya’dan esinlenerek tasarlanır.

     Proje, çocuklara yönelik bir cihaz olmaktan çıkıp ev kullanımına yönelik bir 3D yazıcıya dönüşür. Pazarda oldukça sevilen Alya 3D Yazıcı, seri üretime geçer.

     Ardahan’dan İzmir’e, Ordu’dan Adana’ya, Erzurum’dan Konya’ya kadar Türkiye’nin tüm bölgelerine yayılır. İhracata başlamak üzere olan Alya 3D Yazıcı,“her eve girecek bir model” olarak gösterilmektedir. Alya’nın uluslararası incelemeli patentleri bulunmaktadır.

Alya'nın Arkasındaki Ekip

Katı Hal Ar-Ge A.Ş. olarak 2013 yılında devlet desteği alarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ta 3 boyutlu yazıcılar ve geliştirme faaliyetleri üzerine kurulmuş, tecrübeli mühendis kadrosuna sahip inovatif bir şirketiz.

Şirket bünyesinde mekanik, elektrik/elektronik, malzeme ve yazılım gibi bir çok farklı disiplinde kendi alanlarında uzman mühendisler çalışmaktadır.

Şirketimiz 2016 yılında 8 kat büyümüş ve TÜBİTAK tarafından en inovatif 100 şirket arasına seçilmiştir.

 

Alya 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

 

Baskı Teknolojisi

FDM

Baskı Alanı

100x100x133 mm (X-Y-Z)

Baskı Çözünürlüğü

50-300 mikron

Pozisyon Hassasiyeti

XY 10 mikron, Z 5 mikron

Baskı Hızı

20-150 mm/sn

Başlık Hızı

30-150 mm/sn

Eritici Başlık Sayısı

1

Hammadde Çapı

1.75 mm

Hammadde

PLA (Organik)

Nozzle Çapı

0.4 mm

Nozzle Çalışma Sıcaklığı

170-240 C

Baskı Platformu

Cam Tabla

Kasa

Alüminyum + Paslanmaz Çelik

Cihaz Boyutları

267x283x385 mm

Cihaz Ağırlığı

9 kg

Güç Kaynağı

100-240V AC / 12V DC @ 84W

Veri Girişi

Wifi + SD Kart

Desteklenen Dosya Tipleri

STL/OBJ

Kullanıcı Arayüzü

Türkçe

Cihazın Menşei

Türkiye

Kullanıcı Koruması

Akrilik ön kapak

Malzeme Besleme Sistemi

Eritici başlık üzerinde direkt besleme

Hareket Mekanizması

Endüksiyonla Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelik Miller

Enerji Tüketimi

2 krş/saat (tam performans çalışma esnasında)

Kullanıcı Arayüzü

Web (WiFi) + LCD Ekran

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Ürünler

3D Yazıcı Nedir?

Üç boyutlu baskı (3D printing), sanal ortamda tasarlanan üç boyutlu nesnelerin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı (3D printer) denir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. 3D yazıcılar için gerekli hammaddenin genel adına ise filament denir. Sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı denir. 3D baskı teknolojisi ile ihtiyaç duyduğunuz bir aparat basabilir, 3D tarayıcı ile taradığınız bir cismin çıktısını alabilir, çizdiğiniz bir tasarımı prototipleyebilir, hatta kendi ürününüzü oluşturabilirsiniz. Kısacası 3 boyutlu yazıcılar ile dilediğiniz her şeyi basabilirsiniz. 

3D Yazıcı Parçaları Nedir?

3D yazıcılar pek çok farklı malzemenin bir araya gelmesiyle oluşur. 3D yazıcılarda baskı yapmak, tasarım yapmak, malzemeyi soğutmak, eritmek için pek çok farklı komponent mevcuttur. 3D yazıcının iskeletini oluşturan sigma profiller, rulmanlar, kaplinler, miller, kayışlar, kasnaklar, iskeletin oluşması için gerekli 3D baskı, plastik veya akrilik parçalar, X,Y,Z hareketleri ve extruder’ın itiş hareketi için kullanılan step motorlar, hava sirkülasyonunu sağlamak için kullanılan fanlar, ısı ölçen termistör, filamentin gerekli ısıya ulaşmasını sağlayan ısıtıcı, filamentin eritilip, itilerek nozzle ucuna aktarıldığı extruder, sıcak filamentin baskı için çıktığı nozzle, yazıcıdaki elektronik işlemleri gerçekleştiren anakart bulunur.

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

3D Yazıcı ile yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Ürün prototipleme, ev dekorasyonu, hediyelik eşya gibi kullanım amaçları için sıklıkla kullanılır. Örneğin çiçekleriniz için tasarladığınız veya hazır tasarımını bulduğunuz bir vazo basabilirsiniz. Yapmayı düşündüğünüz bir robotun gövdesinde 3D baskılara yer verebilir, hatta gövdenin tamamını 3D baskı ile yapabilirsiniz. Hatta 3D yazıcılarla kendi tasarladığınız çikolataları bile elde edebilirsiniz. 3D yazıcı teknolojisi giyilebilir teknoloji ve tekstilde de yaygın. Ortopedik çözümlerde, giysilerde, saat ve bileklik gibi aksesuarlarda 3D baskı teknolojisinden yararlanılmaktadır. Ünlü spor markaları son dönemlerde spor ayakkabılarının tabanlarında ve çeşitli bölgelerinde 3D baskı kullanarak seri üretim yapıyorlar. Bu sayede yüksek maliyet ve seri üretim sorunlarını bertaraf ediyorlar.

3D Yazıcı Fiyatları

3D Yazıcılar evlerimize girmeye başladığından beri fiyatları bir hayli düşmekte ve teknolojinin gelişmesiyle düşmeye de devam ediyor. 3D printer fiyatları pek çok değişkene göre farklılaşmakla beraber bir yazıcıya değer biçerken üründeki parça ve baskı kalitesi, kullanım pratikliği, baskı hızı gibi özellikler ayrıştırıcı oluyor. Günümüzde ev tipi bir 3D yazıcı almak istediğinizde fiyatlar değişkenlik gösterir. Örneğin Arıkovanı Mağaza’da bulunan Alya 3D Printer için sipariş verebilirsiniz. Makerlar için açık kaynak kodlu 3D yazıcı modelleri ve kılavuzları mevcut. Çok daha uygun fiyatlara istediğiniz parçalarla kendi 3D yazıcınızı yapabilir ve yaparken mekanik sistemleri öğrenebilirsiniz.