Ignite Greenhouse: Akıllı Sera

Ignite Greenhouse nedir?

Ignite Greenhouse bir akıllı sera projesidir.

Sera bilgilerini uzaktan kontrol edebildiğin, talimatlar verebildiğin, hatta talimatları otomatik hale getirebildiğin bir otomasyon sistemidir.

Böylece seranın ortam koşulları bilgisine istediğin zaman istediğin yerden erişebilir ve uzaktan komutlar verebilrsin.

Neden Akıllı Sera?

  • Geleneksel yöntemler ile ihtiyaç duyulan kaynaklar olan harcanan zaman ve iş gücü gereksinimini büyük ölçüde azaltır. Böylece aynı kaynaklar üretimi artırmada kullanılabilir ve verimliliğe katkı sağlar.
  • Serada bulunmaya gerek kalmaksızın anında müdahale edilerek ürünlerin birkaç saatlik aksama ile zarar görmesi engellenmiş olur.

  • Serada kullanılan sistemleri otomatikleştirerek efor sarfetmeden ortam koşullarının istenen değerlerde kalması sağlanır.

  • Seraların yanısıra ev tipi versiyonu ile evlerde saksılardan oluşan minik seralar kontrol edilebilir.

  Nasıl Çalışır?

1-Greenhouse kiti içinde yer alan sensörlerin sera içine yerleştirilmesiyle sera verileri elde edilir.

2-Mobil cihaz veya web sayfasından uzaktan izlenir.

3-Kolay kurulum ve kullanımı sayesinde kullanıcının teknik desteğe ihtiyacı yoktur.

4-Anlık ve geriye dönük sera ortam bilgisine erişilebilir.

5-Uyarılar için kurallar belirlenebilir. Örneğin toprak nemi seviyesi düştüğünde sulama sistemimi çalıştır kuralı tanımlanır ve sonrasında otomatik uygulanır.

6-Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda sensörler çeşitlendirilebilir, artırılabilir

 

Neden Açık Kaynak?

IoT-Ignite olarak derin bir tecrübemizin bulunduğu bulut altyapımızı kullanarak başka şirketler ve girişimciler de kendi akıllı tarım çözümlerini gerçekleyebilir, açık kaynak olarak yayınladığımız IgniteGreenhouse uygulamasının kodları üzerinden geliştirmeye başlayabilirler. Sektöre güvenli ve hızlı bir giriş imkanı oluşturarak Türkiye akıllı tarım sektöründe kısa vadede hareketlilik sağlamayı, özellikle yüksek teknolojileri kullanmayı karşılayamayan üreticilere daha uygun bir fırsat oluşturmayı hedefliyoruz.

Sizin İçin Oluşturulan Hazır Kitleri Satın Alabilir veya Kendi Kitinizi Hazırlayabilirsiniz.

Adım adım anlatılan talimatlar ile her maker kendi kitini oluşturabilir. Geliştiriciler için açık kaynak kod desteği sayesinde uygulama üzerinde geliştirme yapmak mümkündür.

https://iot-ignite.github.io/IgniteGreenhouse adresindeki talimatlar ile kendi kitinizi çok düşük bir maliyet ile, sadece donanımları istediğiniz yerden temin ederek oluşturabilirsiniz.

Destek Paketleri

   

Neden Desteğinize İhtiyacımız Var?

Şimdilik seranız hakkında gerçek zamanlı bilgi edinmenizi sağlayan IgniteGreenhouse için nihai hedefimiz edindiği bu bilgiyi yorumlayabilen, bu yorumlara dayalı aksiyon alabilen, anlık data kombinasyonlarına göre kurallar konulabilen, kısaca seraları çok daha otonom hale getirebilecek kadar akıllı bir kontrol sistemi oluşturabilmek. Örneğin seranızın toprak nemi belli bir değerin altına düştüğünde otomatik sulama sistemini tetikleyecek ve istediğiniz değere ulaştığında kendiliğinden kapatılmasını sağlayacak kurallar tanımlayabilmek. Ortam sıcaklığı ve diğer koşullar için de benzer kurallar tanımlanabilir. Bunu başarmak için de daha fazla AR-GE çalışmasına, dolayısıyla desteğinize ihtiyacımız var.

 

 

   

 

 

 

Riskler ve Zorluklar

Nesnelerin interneti alanında proje geliştirmenin zorluğunu platform tecrübemiz sayesinde çok iyi biliyoruz. IoT-Ignite ile 130.000 uç noktaya hizmet vermek ve sürdürülebilir şekilde yürütmek bize deneyim kazandırdı. Sahada bilimsel çalışmalar için ziraat odasının desteğini almak ve prototip çalışmalarını tamamlamak aştığımız zorluklardandı. Şimdi mobil uygulama ve sensör ailesini de genişleterek bir çözüm sunmayı hedefliyoruz. En önemlisi sensör pil ömrünü uzatmak üzerine çalışıyoruz. Prototipimizi uzun pil ömrü ile ürün olarak hayata geçirebilmek için Arıkovanı'nda sizlerin desteğine gereksinim duyduk. Vereceğiniz her destek ürünü sizlere ulaştırabilmek için geliştirmeler yapmamıza imkan sağlıyor.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri