WeWALK - Dünyanın İlk Akıllı Bastonu

 
Proje Sahibi Kürşat Ceylan
12
0

  Hayallerimizi birlikte büyüttük: Hedef 500 Bin! Daha çok destek daha çok WeWALK!

WeWALK Nedir?

WeWALK, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir bastondur. 3 devrimsel özellik sunar.

 1. Engel Algılama
  Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.
 2. Telefonla Entegrasyon
  Bluetooth ile cep telefonuna bağlandığında, telefon ekranını simüle ederek, telefonu kontrol etme imkanı sunar.
 3. Açık Platform
  Tüm mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır.

WeWALK'un alttan ve üstten görünüşleri

WeWALK'un Tasarımı

WeWALK’un tasarımı üç temel kritere dayanmakta;

 • Ergonomik

 • Anlaşılır

 • Güvenilir

WeWALK’un tutamaç kısmının inceden kalına doğru giden kesintisiz yapısı, her türlü el yapısı ve farklı tutuş şekli ile uyum göstermekte. Modüler uç yapısı ise bastonun zarar görmesi veya eskimesi halinde kolayca çıkartılıp başka bir bastona takılmasına imkan sağlıyor.

Sade yapısı üzerinde kullanılan farklı malzeme dokularının amacı, dokunma hissi ile kısıtlı bir ürün algısı çerçevesinde WeWALK'ın kendini hızlı ve hatasız bir şekilde kullanıcısına anlatabilmesini sağlıyor.

WeWALK, ana form itibariyle ise temiz ve doğal çizgiler üzerinde duruyor. Böylelikle WeWALK, kullanıcısının alışmış olduğu ergonomi ve kullanımın dışına taşmadan, kolay ve hızlı benimseyeceği, güvenebileceği bir ürün halini alıyor.

WeWALK Ürün Çizimleri

 

İlk Uygulamalar

WeWALK’a entegre olan ilk uygulama YGA ve Turkcell işbirliğiyle hayata geçen, 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran Hayal Ortağım oldu.
Hayal Ortağım’ın Yol Arkadaşım teknolojisi sayesinde, WeWALK görme engellilere alışveriş merkezlerinde gitmek istedikleri mağazaya kadar eşlik edecek.

    

Proje Süreci

Proje sürecindeki üç önemli tarih; Mayıs 2016 - Temmuz-Ağustos 2016 - Eylül-Ekim 2016 - Mayıs 2016(Engelsiz Hackathon) - Hackathonda “engelleri algılayan gözlük” projesiyle birinci olan grup hackathon sonrasında YGA'lı mühendislerle birlikte projelerini geliştirme fırsatı buldular. - Temmuz-Ağustos 2016( Ar-Ge) - Hackathon Ekibi, 3 aylık yoğun AR-GE süreci boyunca görme engelli Danışma Kurulu üyeleriyle birlikte çalıştılar. Danışma Kurulunun yönlendirmeleriyle WeWALK’a yön veren ekip, 3 temel özelliği geliştirdi. - Eylül-Ekim 2016 - Endüstriyel Tasarım - Hackathon ekibinin geliştirdiği prototipten sonra, ürünün daha geniş bir kesime hitap etmesi ve daha iyi kullanım deneyimi için endüstriyel tasarım süreci başlatıldı.

 

Teknik Özellikler

WeWALK, üstün teknoloji ürünü bir çok parçayı içeriyor. Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. USB girişini kullanarak cihazını şarj edebilirsiniz. Telefona bağlı olmadığı durumlarda üzerindeki mikro işlemci ile çalışabilecek bir yazılım mevcut. Bluetooth ile telefona bağlandıktan sonra ise touch pad, titreşim motorları, ultrasonik sensör, pusula ve ledler uzaktan kontrol edilebilir ve erişilebilir hale geliyor.

 

Engel Algılama Modu

Yalnız çalıştığı modda önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılar ve iki yanda bulunan titreşim motorları ile kullanıcıyı uyarabilir. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabilir.

Telefonla Entegrasyon

WeWALK’a eşsiz özellikler katan akıllı telefon kontrol yeteneği Bluetooth ile gerçekleşiyor. Baston üzerinde bulunan touchpad yardımı ile görme engellilerin alışık olduğu şekliyle akıllı telefon kontrol edilebiliyor. Ekran üzerindeki dokunuşları simüle ettirebilen touchpad ile telefonunuzu cebinizden çıkarmadan, akıllı telefonunuzla ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik şu anda yalnızca Android telefonlarda sunuluyor.

Açık Platform

WeWALK SDK ile tüm uygulama geliştiriciler cihaza bağlanıp mevcut sensör ve touchpad girdilerini alabilir, ayrıca titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilirler. Hayal gücü ile sınırlı bir çok uygulama bu sayede cihaza entegre olacaktır.

Proje Ekibi

Kürşat Ceylan YGA Görme Engelliler Proje Lideri - Tülin Yücel YGA İcra Kurulu Üyesi - Mesut Yılmaz YGA Gönüllüsü - Mete A. Mordağ Endüstriyel Tasarımcı-Mordag Design - Y. Burak Savak Vestel Software Development Group Manager - Aykut Arabacıoğlu WeWALK Proje Ekibi Üyesi - Kürşat Eren Uzun WeWALK Proje Ekibi Üyesi - Mert Kaya WeWALK Proje Ekibi Üyesi - Mehmet Ali Baysal WeWALK Proje Ekibi Üyesi

Bütün üretim tecrübesini, hiçbir kar amacı gütmeden WeWALK’a aktaran ve bu yolda hep yanımızda olan Vestel’e çok teşekkür ederiz.

Arıkovanı üzerinden yapacağınız her 1 destek Vestel ve Turkcell’in desteğiyle 2 olacak.

WeWALK Logosu

  

WeWALK bir YGA projesidir.

Riskler ve Zorluklar

WeWALK, daha önce iki kere GSMA ödülünü almış, MIT Üniversitesi tarafından yılın sosyal inovasyonu olarak seçilmiş görme engellilere hizmet veren Hayal Ortağım projesi ekibi tarafından geliştirlen bir projedir. Bu tecrübemiz şimdi VESTEL'in derin üretim tecrübesiyle buluşuyor ve desteklerinizle yepyeni bir sosyal inovasyonun hayata geçmesine imkan veriyor. Bütün bu sürecin en zorlu yanı ise dünyanın ilk akıllı bastonunu tasarlarken görme engellilerin gerçek ihtiyaçlarını anlayarak, WeWALK'u bu ihtiyaçlar üzerine geliştirmek olacak. Bu noktada, WeWALK projesinin WeWALK’u kullanacak olan görme engelliler tarafından yönetiliyor oluşu doğru ihtiyaçlar üzerine geliştirmeler yapmamıza imkan sağlıyor.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri