WeWALK - Dünyanın İlk Akıllı Bastonu

  Hayallerimizi birlikte büyüttük: Hedef 500 Bin! Daha çok destek daha çok WeWALK!

WeWALK Nedir?

WeWALK, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir bastondur. 3 devrimsel özellik sunar.

 1. Engel Algılama
  Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.
 2. Telefonla Entegrasyon
  Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWALK mobil uygulamasına bağlanır.
 3. Mobil Uygulamalarla Entegrasyon
  Mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneği olarak hayata geçirildi.

WeWALK'un alttan ve üstten görünüşleri

WeWALK'un Tasarımı

WeWALK’un tasarımı üç temel kritere dayanmakta;

 • Ergonomik

 • Anlaşılır

 • Güvenilir

WeWALK’un tutamaç kısmının inceden kalına doğru giden kesintisiz yapısı, her türlü el yapısı ve farklı tutuş şekli ile uyum göstermekte. Modüler uç yapısı ise bastonun zarar görmesi veya eskimesi halinde kolayca çıkartılıp başka bir bastona takılmasına imkan sağlıyor.

Sade yapısı üzerinde kullanılan farklı malzeme dokularının amacı, dokunma hissi ile kısıtlı bir ürün algısı çerçevesinde WeWALK'ın kendini hızlı ve hatasız bir şekilde kullanıcısına anlatabilmesini sağlıyor.

WeWALK, ana form itibariyle ise temiz ve doğal çizgiler üzerinde duruyor. Böylelikle WeWALK, kullanıcısının alışmış olduğu ergonomi ve kullanımın dışına taşmadan, kolay ve hızlı benimseyeceği, güvenebileceği bir ürün halini alıyor.

WeWALK Ürün Çizimleri

 

İlk Uygulamalar

WeWALK, Google Maps ile entegre olarak uygulama üzerinde kayıt edilen konumlara navigasyon alabilecek.

Ayrıca sesli asistan, taksi ve araç çağırma, toplu taşıma uygulamaları gibi farklı çözümler için çalışmalar devam ediyor.

    

Proje Süreci

Proje sürecindeki üç önemli tarih; Mayıs 2016 - Temmuz-Ağustos 2016 - Eylül-Ekim 2016 - Mayıs 2016(Engelsiz Hackathon) - Hackathonda “engelleri algılayan gözlük” projesiyle birinci olan grup hackathon sonrasında YGA'lı mühendislerle birlikte projelerini geliştirme fırsatı buldular. - Temmuz-Ağustos 2016( Ar-Ge) - Hackathon Ekibi, 3 aylık yoğun AR-GE süreci boyunca görme engelli Danışma Kurulu üyeleriyle birlikte çalıştılar. Danışma Kurulunun yönlendirmeleriyle WeWALK’a yön veren ekip, 3 temel özelliği geliştirdi. - Eylül-Ekim 2016 - Endüstriyel Tasarım - Hackathon ekibinin geliştirdiği prototipten sonra, ürünün daha geniş bir kesime hitap etmesi ve daha iyi kullanım deneyimi için endüstriyel tasarım süreci başlatıldı.

 

Teknik Özellikler

Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. USB girişini kullanarak cihazını şarj edebilirsiniz. Bluetooth ile telefona bağlandıktan sonra ise touch pad, titreşim motorları, ultrasonik sensör gibi özellikleri WeWALK mobil uygulaması ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Engel Algılama Modu

Yalnız çalıştığı modda önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılar ve titreşim motoruyla kullanıcıyı uyarabilir. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabilir.

Telefonla Entegrasyon

WeWALK’a eşsiz özellikler katan akıllı telefon kontrol yeteneği Bluetooth ile gerçekleşiyor. Mobil uygulamaya entegre olan uygulamaların sağladığı servisler WeWALK üzerinde bulunan touch pad ile telefonu cebinden çıkarmadan kontrol edilebiliyor.

Mobil Uygulamalarla Entegrasyon

WeWALK gelecekte SDK'sını tüm uygulama geliştiricilere açarak mevcut sensör ve touchpad girdilerini onlara sunacak, titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilecekler.  Bu şekilde entegre olabildiği uygulama sayısı artarak görme engellilere birçok yeni özellik sunulacak.

Proje Ekibi

Kürşat Ceylan YGA Görme Engelliler Proje Lideri - Tülin Yücel YGA İcra Kurulu Üyesi - Mesut Yılmaz YGA Gönüllüsü - Mete A. Mordağ Endüstriyel Tasarımcı-Mordag Design - Y. Burak Savak Vestel Software Development Group Manager - Aykut Arabacıoğlu WeWALK Proje Ekibi Üyesi - Kürşat Eren Uzun WeWALK Proje Ekibi Üyesi - Mert Kaya WeWALK Proje Ekibi Üyesi - Mehmet Ali Baysal WeWALK Proje Ekibi Üyesi

Bütün üretim tecrübesini, hiçbir kar amacı gütmeden WeWALK’a aktaran ve bu yolda hep yanımızda olan Vestel’e çok teşekkür ederiz.

Arıkovanı üzerinden yapacağınız her 1 destek Vestel ve Turkcell’in desteğiyle 2 olacak.

WeWALK Logosu

  

WeWALK bir YGA projesidir.

Riskler ve Zorluklar

WeWALK, daha önce iki kere GSMA ödülünü almış, MIT Üniversitesi tarafından yılın sosyal inovasyonu olarak seçilmiş görme engellilere hizmet veren Hayal Ortağım projesi ekibi tarafından geliştirlen bir projedir. Bu tecrübemiz şimdi VESTEL'in derin üretim tecrübesiyle buluşuyor ve desteklerinizle yepyeni bir sosyal inovasyonun hayata geçmesine imkan veriyor. Bütün bu sürecin en zorlu yanı ise dünyanın ilk akıllı bastonunu tasarlarken görme engellilerin gerçek ihtiyaçlarını anlayarak, WeWALK'u bu ihtiyaçlar üzerine geliştirmek olacak. Bu noktada, WeWALK projesinin WeWALK’u kullanacak olan görme engelliler tarafından yönetiliyor oluşu doğru ihtiyaçlar üzerine geliştirmeler yapmamıza imkan sağlıyor.

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri