Twin - Çocuklar için Bilim Kiti

 
Proje Sahibi Didem Yücel
3
0

İçini açma, bozarsın!

Elleme çarpılırsın!

Zor işler bunlar, benim kafam bunlara çalışmaz!

Fizik çok sıkıcı!

YGA logosu

tabularını ortadan kaldırıp, çocukların zihinlerindeki bilimin tanımını değiştirmeyi ve daha iyi bir dünya için geleceğin öncü yenilikçilerini yetiştirmeyi hayal ettik.

YGA Kamplarından bir kız öğrenci kendi elektrik motorunu yapıyor.

 

Arçelik A.Ş., YGA ile 2014 yılından bu yana süren işbirliği kapsamında gerçekleştirdiği bu sosyal sorumluluk projesiyle genç kuşakların bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırmayı ve inovatif düşünme becerilerinin gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Arçelik, destekleyeceğiniz her bir kit için, hayalimize inanan Arçelik de bir kiti, imkanları kısıtlı bir çocuğa hediye edecek, onlar da bilimi keşfetme imkanı bulacak.

YGA Kamplarından 2 yıldız birlikte deney yapıyorlar.

Türkiye de daha çok teknolojiyi seven, interneti verimli kullanan çocuklar yetişmesi için ortam sağlamak istiyoruz. Çocukların kendi geliştirdiği projeleri arkadaşlarıyla paylaşabileceği özgün içeriklerin yayınlandığı online bir paylaşım platformu üzerinde çalışıyoruz. Bu platformda çocuklara bilimi sevdirecek, özgün anlatımlı videolar bulunacak. Tüm çocukların kendi yaptıkları deneyleri paylaşmasına da imkan sunacak; kendini besleyen, sürdürülebilir bir ekosistem oluşturacağız.

Bu online platform içeriklerinin ilk adımını TWIN bilim kiti ile başlattık. Çocukların bu platform üzerinden, bir yandan özgün videolar izlerken bir yandan da somut şekilde elleriyle keşfedecekleri bir kit tasarladık.

Teknoloji ile hiç ilgisi olmayan çocukların bile hızlıca ve keyif alarak öğrenebileceği, birbiri ile kolayca birleşebilecek parçalardan oluşan bu kiti;

 • Günlük hayatımızda gördüğümüz cihazların mantığını keşfedebilmeleri,
 • Komplike gibi görünen devrelerin aslında ne kadar kolay olduğunu görmeleri,
 • Kendi hayal ettikleri deneyleri yapabilmeleri,
 • Dünyayı değiştirecek projeler hayal etmelerini sağlama amacıyla tasarladık.

 

 

Malatya'da yetim öğrenciler kendileri yaptıkları bilim kiti ile poz veriyor.

Fotoğraftaki bilim kiti YGA tarafından tasarlanmamıştır.

 

 

Mıknatıs yardımı ile kolayca birleştirilebilen, küçük elektronik twin parçalarından oluşan bir bilim kitidir.

 • Twinler işlevlerine göre 4 farklı renk altında gruplandırılmıştır. Mavi renk Enerji, kırmızı renk Girdi, sarı renk İletim ve yeşil renk Çıktı grubunun parçalarını temsil eder.
 • Böylelikle çocukların bir devre oluştururken, renk tanımlaması yardımı ile daha hızlı öğrenmelerini ve öğrendiklerini kolay bir şekilde akılda tutmalarını sağlar
 • Twin’lerin enerji ve veri iletimi 3 noktadan temas eden güvenli bağlantı ara yüzleri ile sağlanır. Parçaların yanlış birleşmesi, mıknatıslanma ve ters mıktanıslanma özellikleri ile engellenmiştir
 • Twinlerin isimleri, üzerlerine hem Türkçe hem de Braille alfabesinde yazılmıştır. Bu sayede, görme engelli çocukların da kiti rahatlıkla kullanabilmesi sağlanmıştır

 

Basic, TWIN’in başlangıç paketidir

 • İçerisinde mıknatısla birleşen 12 adet twin bulunuyor.
 • Bu parçalar kullanılarak onlarca farklı deney yapılabiliyor.
 • Bu paket 5 adet örnek deneyin bulunduğu bir anlatım kitapçığı da içeriyor.

 

 

Discovery, TWIN’in kapsamlı paketidir

 • İçerisinde mıknatısla birleşen 30 adet twin bulunuyor
 • Bu parçalar kullanılarak yüzlerce farklı deney yapılabiliyor
 • Bu paket 10 adet örnek deneyin bulunduğu bir anlatım kitapçığı da içeriyor

 

 

Kit içerisinde bulunan Orange serisi fizik deneylerini kapsayacak.

İlk olarak elektrik motorundan başladık. Çocukların elektrik motorunun nasıl çalıştığını, güvenli ve eğlenceli bir şekilde keşfetmesini istiyoruz. Aynı zamanda bu elektrik motorları kitin içindeki parçalarla da birleşerek çalışabilecek. Gelecek hedeflerimizde olan kimya, yenilenebilir enerji ve yazılım konularını kapsayan deney serileri için çalışmalara başladık.

Elektrik Motoru çocukların rahatlıkla birleştirebileceği, gövde, şaft, bobin, mıknatıs, bakır levha ve kapak olmak üzere 6 parçadan oluşuyor. Çocuklar aynı zamanda plastik çubuk, bakır tel ve pil yardımıyla mıknatıslanmanın temel mantığını anlayabilecek.

Bilim kitinin elektirik motoru modülün için yapısı, tabla, bobin, bakır şaft, bakır levha, Twin bağlantı yeri, kapak ve mıknatıslardan oluşuyor.Twin takım üyeleri


 

Twin parçaları

Birbirine bağlanmış twin parçaları

Bilim kiti ile yapılmış araba

Birbirine bağlanmış twinler

 Twin ekibi ellerinde bilim kitinden yapılmış bir araba ile poz veriyor. 

Riskler ve Zorluklar

Geliştirdiğimiz ürün pazardaki büyük bir boşluğu dolduruyor. Çocuklara elektrikli ve elektronik devrelerin nasıl çalıştığını öğretirken aynı zamanda hep kapalı olarak gördükleri makinelerin içini anlamalarına imkân sağlıyor. Bu sebeple pazara ulaşmak ile ilgi bir risk görmüyoruz. Parçaların üretim tarafında mevcut iş planına uyabilmek ve sizlere verdiğimiz söz doğrultusunda, zamanında teslimat yapabilmek ciddi bir çalışma gerektiriyor. Planda çıkabilecek problemleri öngörerek, hem üretim hem de lojistik konularda güçlü ve hayalimizi paylaşan hayal ortakları ile çalışıyoruz. Sizlere ve çocuklarımıza sözümüzde sadığız!

10 Ekim 2015

Proje Başladı.

Destek Paketleri