Arıkovanı Nedir ?

Arıkovanı, girişimcilerin geliştirdikleri teknoloji ve inovasyon odaklı projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kaynağı toplumdan edinmesini sağlayan bir kitlesel fonlama platformudur.

Kitlesel Fonlama

Nedir ?

Dünyada ‘crowdfunding’ olarak bilinen ve dilimize ‘kitlesel fonlama’ olarak geçen konsept, projeler için bir maddi kaynak yaratma modelidir. Proje sahiplerine, üzerinde çalıştıkları ürünleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı, belirli bir kişinin veya kurumun yatırımı yerine, toplumdaki bireylerin irili ufaklı desteği ile ulaşma şansı tanır.


Neye Benzer ?

Kitlesel fonlamayı, Türk kültürünün önemli motiflerinden imecenin belirli kural ve yükümlülükler çerçevesinde, çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleştirilen bir türü olarak düşünmek yanlış olmayacaktır. Her iki uygulamada da amaç, karşılıklı yardımlaşma yoluyla toplumun sorunlarının giderilmesidir.


Arıkovanı'nın Amacı

Arıkovanı’nın başlıca hedefleri; Türkiye’nin yerli teknoloji üretimini artırmak ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilinci kazandırmaktır. Bu doğrultuda, gerçek bir ihtiyaca yanıt veren veya soruna çözüm olan teknoloji projelerinin, erken aşamalarda hedef kitlesi ile buluşmasını ve fonlanmasını sağlar. Toplumun, teknoloji projelerine erken aşamalarda dahil olarak şekillenmesini sağlaması çığır açacak yeniliklerde rol almasını sağlar.


Dünyada Örnekleri

Kitlesel fonlama mekanizması özellikle Amerika ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmakta. Örneğin, sanal gerçeklik akımının öncüsü olarak kabul edilen başlık Oculus Rift ve giyilebilir teknoloji akımının başlatıcısı Pebble akıllı saat projelerinin her ikisi de kitle fonlama platformlarından topladıkları bağışlar ile hayata geçmişlerdir.

Projeler Nereden Gelir?

Prototipi hazır olan ve Arıkovanı kriterlerine uyan projeler, Arıkovanı platformu üzerindeki çevrimiçi form aracılığıyla taleplerini iletebilirler.

Projelerin Kriterleri Nelerdir ?

 • Teknoloji ve inovasyon odaklı
 • Son tüketiciye yönelik geliştirilmiş
 • Prototipini hazırlamış
 • Kısa zamanda seri üretime geçebilecek olan
 • Daha önce herhangi bir satış aktivitesi gerçekleştirmemiş projeler Arıkovanı'na başvuru yapabilirler

Kitlesel Fonlamaya Hazırlık Talepleri onaylanan projeler öncelikle 'Hazırlık ’ aşamasına geçiyorlar. Bu aşamada ilk kez hedef kitlesiyle buluşan proje, Arıkovanı topluluğundan aldığı geri bildirimler ile topluluğun ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda evrilme fırsatı yakalıyor.

Proje Talebi

Kitlesel Fonlamaya Hazırlık

Kitlesel Fonlama

Teslimat

Fonlama

‘Kitlesel Fonlama’ aşamasında, proje Arıkovanı üzerinden halk ile buluşuyor ve isteyen herkes tarafından desteklenebiliyor. 60 gün sonunda hedeflediği destek miktarına ulaşan veya aşan proje sahipleri, belirledikleri ödülleri vaat ettikleri tarihte destekçilerine ulaştırmayı taahhüt etmiş oluyor.

Başarısız Olursa

Hedefine ulaşamayan projelerde ise toplanan destek miktarı herhangi bir kesintiye uğramadan destekçilerine iade ediliyor. Böylesi bir başarısızlık senaryosunda, girişimci projesinin eksik yönlerini tamamlayıp, onu hedef kitlenin ihtiyaçlarına daha uygun hale getireren Arıkovanı’na yeniden katılabiliyor.


Arıkovanı Ne Değildir ?

Proje Sahipleri İçin,

 • Kuluçka merkezi veya hızlandırma programı değildir.
 • Sermaye destek merkezi değildir.
 • İş geliştirme merkezi veya danışmanlık şirketi değildir.
 • Yatırımcı değildir.
Proje Başlatın

Destekçiler İçin,

 • E-ticaret platformu değildir; amacı projelerin hayata geçirilmesini sağlamaktır.
 • Yatırım platformu değildir; verilen destek karşılığında proje sahibi girişime ortak olmazsınız.
 • Komisyoncu değildir; hizmetleri karşılığında destekçilerden ve proje sahiplerinden komisyon bedeli talep etmez.
Projeleri Keşfet

Bilmen Gerekenler

Bu karşılıklı güveni sağlayacak olan aslında yine bizleriz, yani proje sahipleri, proje destekçileri ve Arıkovanı.

O yüzden hepimize düşen görevlerimiz var;

Destekçiyim

Proje Destekleyeceğim

Başla !
Bir projeye destek vermeden önce, projeye ve onu gerçekleştirecek ekibe dair aklındaki tüm soru işaretlerini giderdiğinden emin olmalısın. Bunun için proje sayfasındaki bilgileri okuyabilir, yeterli olmadığı takdirde web üzerinden kapsamlı bir araştırma yapabilirsin ya da doğrudan proje sahibiyle iletişime geçebilirsin.
Bir projeye destek vermeden önce, diğer insanların projeye ve projeyi gerçekleştirecek ekibe dair düşüncelerini, proje sayfasında yer alan yorumlar kısmından okuman yararına olacaktır.
Herhangi bir projenin sayfasında, Arıkovanı kurallarını ihlal eden bir bulguya rastladığında bunu rapor etmelisin. Rapor edilen her proje Arıkovanı küratör ekibi tarafından hassasiyetle incelenmektedir. Kuralları ihlal eden her bir proje, istisnasız olarak tereddüt edilmeksizin Arıkovanı’ndan kaldırılır.
Arıkovanı bir e-ticaret platformu değildir. Verdiğin destekler projenin hayata geçmesi için kullanılır. Projelerde gecikmeler, aksaklılar hatta tamamlanamama durumları yaşanabilir.

Proje Sahibiyim

Proje Başlatacağım

Başla !
Arıkovanı’nda yalnızca teknoloji ve inovasyon odaklı projenin kampanyasını başlatabilirsin.
Arıkovanı’nda kampanyaya açtığın projenin fikri sana ait olup, projeni sen yaratmalısın. Telif hakları olan veya patent sahibi ürünleri izinsiz kopyalayarak Arıkovanı’nda kampanya başlatamazsın.
Arıkovanı sadece para kazanma yeri ya da toplanan fonların karşılıksız hibe edildiği bir yer değildir. Toplanan fonlar karşılığında vermiş olduğun hediye ve ödül sözlerini yerine getirmelisin.
Arıkovanı platformu e-ticaret sitesi değildir.Desteğini, projenin hayata geçmesi için verirsin. Projelerde gecikmeler, aksaklıklar hatta tamamlanamama durumları yaşanabilir, bunları bilerek destekte bulunmalısın.
Proje sahipleri alkol, kumar, ateşli silah ve diğer yasaklı içerikleri olan hediye ve ödüller veremezler.
Proje sahipleri, projelerine fon toplamak amacıyla hisse, geri ödeme veya diğer finansal önerilerde bulunamazlar.
Kampanyaya sunmak istediğin projenin planlarını iyi hazırlamış olmalısın. Projen için gerekli olan fon miktarını gerçekçi belirlemeli, topladıktan sonra en iyi şekilde kullanmalısın.
Kampanyanda doğru olmayan hiçbir içerik yayınlamamalısın. Abartı hediyelerle kişileri yanlış yönlendirmemelisin. Proje destekçilerine karşı her zaman açık ve samimi olmalısın.
Projen, kampanya tanıtımın, belirlediğin hediyelerin ve ödüllerin, hatta takımın ve senin hakkında saygı çerçevesi içerisinde yapılan eleştiriler karşısında tepkiler vermemelisin. Eleştirileri dinleyerek yapacağın geliştirmeler sayesinde projeni daha iyi noktaya getirmelisin.
Arıkovanı prototipini üretmiş olan projelere kampanya başlatmaktadır. Yani, ürün prototipini üretmiş olmalısın.

Sıkça Sorulan Sorular

You may find detailed information about the project by visiting the project page. For other questions related to the project, you may contact directly the project owner via the project page. If you think your question may be relevant to other supporters and you want them to benefit from the answer, you may write your comments in the comment section of the project page.
Arikovani operates on the basis of reward-based crowdfunding. Therefore, each project offers many reward options. Once you've selected the reward you like from the project page, you may support the projects you like by completing the payment.
Arikovani does not get any commission from the amounts donated to the projects. Only the fees, collected by banks or other payment systems for payment transactions, are deducted from your donation and then transferred to the entrepreneur.
Arikovani monitors the production phase of the supported projects, but does not have any direct responsibility regarding their completion. Once determined the projects' compliance with the criteria, Arikovani allows them to get crowdfunding and acts as a bridge between projects and backers. If the project is funded successfully, the project owner will be liable to deliver the promised products to the supporters timely and completely.
If the project you supported fails to reach the target funding, your support amount will be returned to your account without deduction.
If the delivery date, specified on the project page, elapses and you still haven't received your reward, first you may check the project page for any delivery date updates that might have been made by the project owner. If there is no delivery date update, then you may directly contact the project owner or ask for information via the comment section of the project page.
Supports given to projects can be cancelled until 24 hours before the end of the campaign period. But please remember that the cancellation of your support will disappoint the project owner.
You can only get the reward you've selected through the support stage, and cannot get a share in the project in return of your support. Arikovani is not a share-based crowdfunding platform.
Arikovani is a crowdfunding platform. The funding to be accumulated here comes from the crowd. Therefore, your project must be suitable for crowdfunding.
You can understand whether or not your project suits crowdfunding by measuring its compliance with the following criteria. Your project must: Be developed for end users, Be able to present a real reward to its supporters, Have a ready prototype, Be able to complete final production in short time.
We, as Arikovani, can only promote technology- and innovation-oriented projects on our platform. Additionally, the project must be at prototype phase as a minimum.
You can apply by completing the project application form in Start a Project tab of arikovani.com. Your project will be evaluated by our team with regards to crowdfunding criteria, and you will receive a positive or negative reply.
You can check the status of your application by clicking My Projects tab on your Profile page. Additionally, you will receive an information e-mail upon completion of qualification phase.
Only our team can see your project at the application phase. There will be no problems at this phase. Then, if the process goes well and your project is opened for funding, everyone will be able to see your project. At this point, Arikovani does not carry out any actions and give any commitments regarding the protection of your project. If you wish, you may apply for patent and protect your project against stealing.
If the amount of funding at the end of the campaign is below your target, all the amounts will be returned to the supporters. If it reaches the target, all the amounts will be transferred to the project owner. There is no upper limit for funding. This way the projects can be in a better position financially and can be executed in a shorter time frame than expected.
Arikovani does not require any commissions or shares from the funds donated to the projects. Only the fee, collected by payment system providers, will be deducted from the funds before transferring them to the entrepreneurs.
Neither Arikovani nor any supporters, who have supported you on arikovani.com, can become partners in your company. They only get the reward that you've determined before.

İletişim

Turkcell Küçükyalı Plaza, Aydınevler Mahallesi İnönü Caddesi No:20 Küçükyalı Ofispark B Blok - Maltepe / İSTANBUL
532-111-2746
[email protected]
ÜNVAN: TURKTELL BİLİŞİM HİZMETLERİ A.Ş