watchX - A smartwatch that you build and code

watchX banner


watchX - A Smartwatch that you build and code!

Technology is evolving in an enormous pace. When you think what’s ahead of us in 20 years such as AI, big data and autonomous cars, we definitely need more kids learn coding and improve their skills in technology. Supporting fact, seven million job openings in 2015 were in occupations that required coding skills, and programming jobs overall are growing 12% faster than the market average. (Src: Burning Glass)

watchX is a smartwatch that users build and code. It comes unassembled out of the box. Users assemble and code their very own smartwatch.  By doing so, they learn about basic electronics of a watch and code their very own personal item. It encourage kids to create with technology rather then just consume it.


watchX programming languages

watchX specs

watchX on press

watchX setup

watchX sensors

watchX housing

watchX daily use

watchX easy programming

watchX advanced programming

watchX box content

watchX technical specs

Risks and Difficulties

There are always challenges in mass production. We have to make sure our products will be secure and reliable and they can be manufactured efficiently at large volumes. Thankfully, we have strong experience in PCB design and manufacturing process from our ex-work. We still keep in touch with people whom we supplied electronic components and bare PCBs. We also established very good relations with manufacturers in Shenzhen/China. Moreover, watchX does not require the same tooling cost and manufacturing risks as products with injection molded plastic require. Of course, there are risks involved with the manufacturing of watchX. Unexpected changes in component lead times or availability are examples of factors that can affect delivery time line. We are doing our best to minimize these risks and deliver watchX right on time. The other risk with our product or any other product is shipping. There are a number of unforeseen incidents that can cause problems during shipping of watchX. We plan to work with proven companies that will carry watchX safe and sound to your doorstep.

10 Ekim 2015

Project Launched.

Enes ÇALDIR

Co-Founder / CDO - argeX

[email protected]

Tasarım Mühendisi / argeX Kurucu Ortağı

Rewards

watchX

watchX nedir?

watchX, herkese hitap eden, çok amaçlı, giyilebilir bir geliştirme kartı olarak anlatmak mümkün. Saat olarak kullanılabiliyor ve Arduino/Scratch/Atmel Studio yazılımları ile programlanabiliyor. Ayrıca, oyunlar, sağlık uygulamaları, adımsayar gibi akıllı saat özelliklerini kendiniz programlayarak geliştirebiliyorsunuz. Saat ile uyumlu 3D yazıcıdan edinebileceğiniz çerçeveler de mevcut. Geliştiricilerin programlama yetenekleri ve hayal gücünü geliştirmesi için ideal bir platformdur.

watchX akıllı saat nasıl kullanılır?

Arduino, basit kullanımlı ve oldukça fazla dokümana sahip bir platform. watchX de Arduino donanımına sahip bir ürün olarak öne çıkıyor. USB kablosu ile ürününüzü bilgisayarınıza bağlayabilir, Arduino IDE'yi çalıştırıp programlamaya başlayabilirsiniz.

İleri seviye uygulamalarınız için ise watchX’i Atmel Studio kullanabilirsiniz. Bu sayede daha gelişmiş bir arayüzü deneyimleme fırsatınız da olacak.

watchX’in özellikleri ve avantajları nelerdir?

Arduino Leonardo uyumlu ana işletimcisi ile kullanıcılarına büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca akıllı şarj devresine sahip olan cihaz, USB portuna bağlantı pili devreden çıkartarak şarj olmaya başlıyor ve saat gücünü harici güç kaynağından alıyor.

Dört adet alt kategoriye sahip olması da önemli avantajları arasında gösterilebilir. Seçenekler menüsünden ekran parlaklığını, ses yüksekliğini, alarmları ve saat ayarını, ekran uyku modunu, ekranın renklerini ters çevirme özelliğini ve animasyonların açık/kapalı olmasını değiştirebiliyorsunuz.

Kendi kodunuzu çalıştıracak uygulama desteği ile de kendi yazmış olduğunuz uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Kodu yazdıktan sonra saate yükleyin ve menüden programı çalıştırın, işte bu kadar kolay!

Ayrıca Scratch uyumlu olan watchX akıllı saat, çocukların kullanımı ve programlama ile tanışmaları için avantaj sağlıyor.

watchX kimler tarafından kullanılabilir?

watchX, mevcut hayal güçlerini geliştirmeleri için çocuklara özel, Scratch uyumlu bir platformdur. Ayrıca orta seviye kullanıcılar için de Aurdino sistemini bünyesinde bulunduruyor. Tabii ileri seviye kullanıcılar için de çeşitli seçenekleri mevcut. watchX, her yaş grubunun rahatlıkla kullanabileceği bir cihaz.

Haydi sen de watchX ile yeteneklerini konuştur!