MAKEY 2.0 | Modular Electronic Puzzle

WHAT IS MAKEY?​

   

We are experiencing the days in which life is being shaped around technology and one of our greatest needs now is to understand, shape and be able to use this technology embracing us in our own projects. As the Karınca Lab we brought the Makey project to life in 2014 so that everyone could use electronics and software easily and develop projects and games; and we have brought this project to thousands of people.  http://www.makey.com.tr 

   A frame from Makey training    Our boxes that are available for you to buy now!

What is MAKEY?​


    Makey v2.0

Makey is a structure block library connected to each other with magnets in which each one carries out a specific electronic function. In the library there are 95+ modules under six different categories, or in other words six different colors. You can combine different blocks according to the project you want to make to develop robots, vehicles and projects with different functions.

For example with the power, light sensor and motor module you can make a car that operates in the daylight and stops at night, within seconds. By using materials you can find at home like cardboard, scissors, plastic bottles, etc. you can add life and meaning to your project. By using the Makey Blue module in place of a light sensor you can control your robot from smart devices.

Makey v2

We are producing a better, improved version of Makey with the impressions we have gotten from your experiences.

Meet Makey 2.0!​


  

We have overcome the base platform problem that you had also experienced, by making all Makeys Lego compatible. You can put Makeys together just like any Lego block and with other Legos. Now you can make more advanced systems more stable and easier.  

  

Makey Oz+


With coding skill becoming a basic need, we have decided to add a new Makey to our library: Makey Oz+. By connecting this Arduino based makey to your computer you can code the real world. With the Bluetooth that has been integrated on it you can code and check from smart devices. Writing code will be much more fun with this block that is the combination of the Makey Oz and Makey Blue modules from the previous version. 

 

        

Ödüller  


  

TEAM


We are a team from the Istanbul Technical University and we like ITU very much. If you want to see what we do follow us on our website: http://www.karincalab.com


 

10 Ekim 2015

Project Launched.

Şahin İncik

Kurucu

[email protected]

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu, Karınca Lab Kurucu, İTÜ Çekirdek 1.si.

Products

Yapboz Oyunları;

Yapboz oyunları, parçalardan oluşan resim veya fotoğrafların bir araya getirilerek birleştirilmesi amaçlanan bir oyuncaktır. Yapboz oyunlarının genel bir şekli olmamakla beraber, yapboz oyunlarının zorluğu büyüklüğüne ve parça sayısına göre değişebilir. Yapboz oyunlarının tarihi 18. Yüzyıla kadar dayanır. İngiliz haritacı John Spilsburry, çizdiği haritadaki ülkeleri sınırlarına göre kesip sonra tekrar birleştirmeye çalışmıştır böylelikle ilk yapboz oyunu ortaya çıkmıştır. Yapboz oyunlarının motor becerileri geliştirmesi ve yapboz oyunlarının konsantrasyonu arttırması gibi faydaları bilinmektedir. 

Elektronik Yapboz;

Günümüzde teknolojinin dünyamızı değiştirmesi birlikte yapboz oyunları 18. Yüzyılda ortaya çıktığı halinden farklı bir hal almaya başladı.  Birbirine mıknatıslar ile bağlanan ve elektronik bir işlevi yerine getirerek bir yapı bloğu oluşturan elektronik yapboz, bu değişimi en güzel açıklayan örneklerden biri. Öyle ki elektronik yapboz parçaları olan ışık sensörü ve motor modülü ile aydınlıkta giden karanlıkta duran bir araba yapabilirsiniz. Diğer bir örneğimiz ise elektronik yapboz ile bilgisayara bağlanarak blok ile çocuklar kodlama yapabilir ve elektronik yapboz ile eğlenceli bir şekilde algoritma kurmakta kendilerini geliştirebilirler.

Modüler Yapboz;

Yapbozlar artık parçaları bir araya getirip bir resim ortaya çıkarmaktan fazlası bir hale dönüşüyor. Elektronik modülleri bir araya getirerek elektronik sistemler ortaya çıkmasını sağlayan modüler yapbozlar sizi de heyecanlandırıyor olmalı. Modüler yapboz, çocukların kodlama ve algoritma yapısını eğlenerek öğrenmesini sağlıyor. Fakat modüler yapboz elbette ki sadece çocuklar için değil. Modüler yapboz, yetişkinler için de çok eğlenceli ve öğretici. Kendine üretmeyi seven yetişkinler için altyapı ve aracı sağlayan modüler yapboz, çok eğlenceli bir hobiye dönüşebiliyor.