WeWALK | World’s First Smart White Cane

What is WeWALK?

WeWALK is a smart white cane designed for the visually impaired. It offers 3 revolutionary features.

 1. Obstacle Detection
  Easily detects and warns the user of obstacles at breast and head level such as signs, poles, branches, etc.
 2. Phone Integration
  Simulates the phone screen and enables phone control when connected via Bluetooth.
 3. Integration with Mobile Applications
  Ability to integrate with diffenrent mobile applications. Thus, new features can be added each passing day.

  WeWALK'un alttan ve üstten görünüşleri

WeWALK Design

WeWALK’s design is based on three essential criteria;

 • Ergonomic
 • Comprehensible
 • Reliable

The uninterrupted structure of WeWALK’s handle from thin to thick adjusts to all kinds of hands and various grips. Modular tip structure allows for convenient removal and insertion on other white canes in case the white cane is damaged or worn.

The purpose of various material textures used on its plain structure allows for WeWALK to express itself to its user in a quick and reliable way in line with a limited item perception with sense of touch.

Main form of WeWALK is based on clear and natural lines. Thus, WeWALK turns into a reliable product without exceeding the ergonomics and area of use that the users are familiar with allowing for quick and easy adoption.

 

 WeWALK ürün çizimleri

 

Initial Applications

The first application to be integrated with WeWALK is Hayal Ortağım, launched with YGA and Turkcell collaboration, facilitating the lives of 200 thousand people with disabilities.
Thanks to Yol Arkadaşım technology of Hayal Ortağım, WeWALK will accompany the visually impaired and take them to the stores they like to visit in shopping malls.

   

Technical Characteristics

WeWALK consists of many cutting-edge technology parts. A powerful internal rechargeable battery comes as standard for long-lasting use. You may charge the device using the USB port. It features a software for operation with a microprocessor when not connected to the phone. It can be remote controlled and accessed using the touchpad, vibration motors, ultrasonic sensor, compass and LEDs when connected to the phone via Bluetooth.

Obstacle Detection Mode

Detects the obstacles at predefined distances using the ultrasonic sensor only in the operating mode, and warns the user using the vibrations motors located on both sides. Behaviors can be customized to user preference once connected to the phone.

 

Phone Integration

Smartphone control capability of WeWALK provides unique features via Bluetooth. Touchpad on the white can allows for the visually impaired to control the smartphone in the manner they are familiar with.

Open Platform

All application developers can connect to the device via WeWALK SDK and retrieve current sensor and touchpad inputs, and moreover, send any desired commands to the device using vibration motors and LEDs. Many applications only limited to your imagination will be integrated with the device.

- This price is only available for Turkey. For more details please contact us. - WeWALK logosu

10 Ekim 2015

Project Launched.

Products

WeWALK nedir?

WeWALK, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bastondur. Dünyanın en akıllı bastonu, 3 devrimsel özellik sunuyor. WeWalk engelleri algılayarak uyarıda bulunabiliyor. Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılıyor ve uyarıyor. Bir diğer özellik ise akıllı telefonla bağlanabilme özelliğidir. Bluetooth ile cep telefonundaki, akıllı baston mobil uygulamasına bağlanılabiliyorsunuz. Mobil uygulamalarla entegrasyonu da diğer önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca mobil uygulamalara da entegre olabiliyor. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanıyor. Google Maps bunun ilk örneklerinden birisi.

WeWALK nasıl kullanılır?

Şarj ile çalışan akıllı bastonunuzu kullanmaya başlamadan önce tamamen şarj olduğundan emin olunuz. Beyaz bastonunuzu kendiniz uygun olacak şekilde ayarlayarak takınız. Daha sonra WeWALK’unuzu açma tuşuna basılı tutarak açınız ve elinizle çalıştığından emin olmak için kontrol ediniz. Kullanımı bu kadar kolay!

WeWALK özellikleri ve avantajları

Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. USB girişini kullanarak cihazını şarj edebilirsiniz. Bluetooth ile telefona bağlandıktan sonra ise touch pad, titreşim motorları, ultrasonik sensör gibi özellikleri WeWALK mobil uygulaması ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Yalnız çalıştığı modda önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılar ve titreşim motoruyla kullanıcıyı uyarabilir. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra da ayarlanabilir.

Akıllı bastona eşsiz özellikler katan akıllı telefon kontrol yeteneği Bluetooth ile gerçekleşiyor. Mobil uygulamaya entegre olan uygulamaların sağladığı servisler baston üzerinde bulunan touch pad ile telefonu cebinden çıkarmadan kontrol edilebiliyor.

Akıllı baston gelecekte SDK'sını tüm uygulama geliştiricilere açarak mevcut sensör ve touchpad girdilerini onlara sunacak, titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilecekler. Bu şekilde entegre olabildiği uygulama sayısı artarak görme engellilere birçok yeni özellik sunulacak.

WeWALK kimler tarafından kullanılabilir?

WeWALK, görme engelliler için geliştirilmiş dünyanın en yenilikçi akıllı bastondur. Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran WeWalk, oldukça faydalı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

WeWALK ile yola devam et!