close

Amazon, ücretli müzik servisi için yüksek çözünürlük hizmeti sunacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Yayınlanan rapora göre e-ticaret devi birden fazla hak sahibiyle yüksek çözünürlüklü bir hizmet sunma konusunda görüşme halinde. Bu hizmetin aylık bedelinin 15 dolar olması bekleniyor.

Amazon’un bu yeni servisi piyasadaki birçok yüksek çözünürlüklü yayın servisine rakip olacak gibi görünüyor. Bu hizmetle CD kalitesinin üzerinde bir performans elde edilmesi planlanıyor. Bu konuda ilk girişim Deezer’dan gelmişti. Deezer, ABD’de ilk yüksek çözünürlüklü müzik hizmetini başlatmış ve aylık ücretini de 20 dolar olarak belirlemişti. Aynı alanda boy gösteren Tidal da yüksek çözünürlüklü müzik servisi için aylık 20 dolar talep ediyor.

Amazon şu anki müzik servisine aylık üyelik için 10 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Prime kullanıcıları içinse 2 dolarlık bir indirim bulunuyor. Amazon’un bu alana giriş yapacak olması sürpriz olarak nitelendirilmemeli. Şirket son aylarda ses donanımı ile yükselişe geçmişti. Yakın zamanda da Alexa ses kontrolü ile ilgilenen audiophile tüketicileri için bir Echo Link Amp ürünü piyasaya sürülmüştü.

Amazon’un yeni hizmetinde yer alacak müzikleri lisanslamak için müzik hakları sahipleriyle görüşme halinde olduğu ve büyük plak şirketlerinin bu yeni hizmete katılacağı iddia ediliyor.

Amazon yetkilileri konu hakkında resmi bir açıklama yapmazken, bu yeni hizmetin yıl sonuna kadar hayata geçmesi planlanıyor. Apple Music ve Spotify gibi bu alanda önemli yer tutan servislerin bu yeni girişimden nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

Yorum Gönder