close

Yerli drone projesi Ape X, Arıkovanı üzerinden başlattığı kitlesel fonlama kampanyasında rekor kırdı. 783.955 TL fon toplayan proje, Arıkovanı’nda şimdiye kadar en büyük fon miktarına ulaşan proje unvanını elde etti.

Yerli drone projesi Ape X kitlesel fonlama sürecini başarıyla tamamladı ve seri üretime geçmek için artık gün saymaya başladı. Kampanya bitimine 10 gün kala hedeflediği fon miktarını elde etmekle kalmayıp bunun epey üzerine çıkan Ape X artık uçuşa hazır.

Ape Drone ekibi tarafından uzun süredir devam eden mekanik ve dizayn geliştirme faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan Ape X dayanıklı, kolay kullanılan ve taşınan yapısıyla dikkat çekiyor. 3 eksende gimbal kamera sabitleyicisi ve 4K çözünürlüklü kameraya sahip olan drone tek şarjla 27 dakika boyunca sarsıntısız bir şekilde kaliteli görüntü almanızı sağlıyor.

“Dünyanın en kolay kullanılan drone’u”

Drone’un kontrolü tek elle yönetilen bir kumandayla sağlanıyor. MIME isimli bu kumanda alıştığımız drone kumandalarından biraz farklı. Üzerinde yönlendirme sensörleri var ve Wii kumandası gibi hareketlerinizi algılayarak drone’a yön veriyor. Arkasında yer alan tuş ile konum koruma (hover) ve GPS teknolojisi ile çalışan eve dön fonksiyonları yönetilebiliyor. “Dünyanın en kolay kullanılan drone’u” iddiasıyla yola çıkan ekip, bu iddialarını MIME kumandasına dayandırıyor.

Drone’un bir başka dikkat çekici özelliği ise FPV (first person view), yani birinci gözden görüş özelliği. Drone üzerine eklenen canlı yayın modülü, FPV kitiyle gelen VR gözlüğüne canlı yayın yapıyor. Böylece uçma deneyimini birinci gözden yaşayabiliyosunuz.
Drone yazılımını dışarıdan almak yerine ekibin bizzat geliştirmesi ve bunun açık kaynak kodlu olması da dikkat çekiyor. Açık kaynaklı yazılımı ile istediğiniz şekilde modifiye edebiliyor ve kendi geliştirdiğiniz modülü drone üzerine ekleyebiliyorsunuz.

Rekor destek

Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyasını bitiren Ape X projesi, seri üretime geçmek için 200 bin TL fon toplamayı hedefliyordu. Ancak gördüğü yoğun destekle birlikte bunun çok daha üzerine çıkarak 700 bin TL’nin üzerinde fon topladı.

Perakende fiyatı 2250 TL olarak belirlenen drone’a Arıkovanı üzerinden ön sipariş veren destekçiler 1.300 TL karşılığında sahip olma fırsatı elde etti. Seri üretime geçmek için artık gün sayan Ape X, ilk sahiplerine haziran ayından itibaren teslim edilecek.

Yorum Gönder