close

Kaliforniya merkezli Mojo Vision şirketi dünyanın ¨ilk gerçek akıllı kontak lens¨ projesinin ayrıntılarını paylaştı. Henüz geliştirme aşamasında olan bu proje önümüzdeki döneme damga vuracak özelliklere sahip. İşte Mojo akıllı lens hakkında bilmeniz gerekenler…

Akıllı lensler, Mojo Vision’un 5 yıldır üzerine çalıştığı bir proje. Şirket bu konuda ince eleyip sık dokuyor ve değişim yaratacak bir ürün çıkarmaya uğraşıyor. Şirketin kurmay kadrosu daha önce Apple, Google, Amazon ve Microsoft gibi dünyaca ünlü firmalarda çalışmış isimlerden oluşuyor. Ekip, bu teknolojiyle beraber önemli bir değişim yaratmaya hazırlanıyor. Peki ama akıllı lensler ile ilgili beklentimiz ne olmalı?

Çok önemli bir toplantı sırasında telefonunuzun çaldığını düşünün. Kimin aradığını merak ediyorsunuz fakat cebinizden telefonu çıkartıp bakmak toplantının havasını bozabilir. İşte akıllı lensler bu problemi ortadan kaldırabiliyor. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey gözünüzün köşesine doğru bakmak olacak. Bu sayede ara yüz aktif olacak ve arayan kişinin kim olduğunu rahat bir şekilde görebileceksiniz. Aynı durum saatinize bakmak istediğiniz durumlarda da geçerli olacak.

Kontakt lens takmaktan bir farkı olmayacak

Objektif tam olarak korneada yer alacak ve normal kontakt lens takmaktan bir farkı olmayacak. Retina üzerindeki gerekli hesaplamaları yapan ekip, ürünün güvenlik standartlarında olduğunu söylüyor. Geliştirme aşamasında olan teknoloji hakkında açıklamada bulunan Mojo Vision’ın kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Mike Wiemer, ¨Kendiniz gibi olmanıza ve kendiniz gibi görünmenize yardımcı olacak bir teknoloji yaratmak istiyoruz.¨ ifadelerini kullandı.

Akıllı kontak lens üretimi oldukça karmaşık bir iş olarak gözüküyor. Alphabet bile bu konudaki denemelerinde büyük zorluklar yaşadı ve akıllı lens birimine yeni bir anlayış getirmek durumunda kaldı. Bu özel teknoloji için doğru sensörlerin doğru boyutlarda yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra her şeyi çalıştıracak bir güce ve ekran sensörüne de ihtiyaç duyuluyor. Bu sensörler, özel kablosuz radyolardan göz izleme ve görüntü sabitleme için hareket sensörlerine kadar çeşitlilik gösterebiliyor.

Mojo Vision, üretilecek bu akıllı lensin ¨şimdiye kadar yapılmış en küçük ve en yoğun ekran¨ olduğunu söylüyor. Şu aşamada mercek bileğe takılan bir giyilebilir cihazdan güç alıyor. Fakat önümüzdeki dönemde bu noktada bir değişiklik de yapılabilir.

Mojo Vision, ürününü hem tüketiciler hem de işletmeler için hazırladığını söylüyor. Ancak öncelik görme problemi yaşayan insanlar. Şirket Kaliforniya, Palo Alto’da Görme Engelliler Merkezi ile ortaklık yürütüyor. Şirket ayrıca düzenlemeler noktasında da FDA uzmanlarıyla birlikte çalışıyor.

Yorum Gönder

fifteen + nine =