close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin Yapılacaklar (ve Yapılmayacaklar) Listesi

Son yıllarda başlatılan ve başarıyla sonuçlanan kitlesel fonlama kampanyalarının sayısı kar topu misali artıyor. Dünyanın dört bir yanından insanların kolektif çabaları ve desteklerini bir araya getiren kitlesel fonlama, daha fazla girişimcinin dünyanın ihtiyaç duyduğu projelerini bir sonraki seviyeye taşımalarını mümkün kılıyor.

Tabii ki kitlesel fonlama kampanyası başlatan projelerin hepsi hedeflerine ulaşamıyor. Arıkovanı’ndaki kampanyaların başarı oranı yüzde 72 oranındayken, küresel platformlarda bu oran yüzde 31 seviyesine kadar geriliyor. İyi haber ise girişimciler için başarıdan olduğu kadar başarısızlıktan da öğrenilebilecek dersler var.

Arıkovanı’nda başlatılan kampanyaları ve performanslarını inceledikten sonra, kendi projesini kitlesel fonlama ile hayata geçirmek isteyen girişimciler için 10 maddelik bir yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi hazırladık.

◊ ÖYKÜNÜZÜ ANLATIN ?

İyi öyküler hedef kitlenizi heyecanlandırmak, ilgilerini canlı tutmak ve projenizi desteklemeleri için motive için birebirdir. Kampanya sayfanızı ve videonuzu hazırlarken, başarı şansınızı artıracak noktalara odaklanın ve etkili hikaye anlatma sanatının temel ilkelerine sadık kalın. Projenize neden başladığınız, ürününüzü nasıl şekillendirdiğiniz ve ürünün sağladığı değer gibi kilit noktaları es geçmeyin.

◊ ODAKLARINIZDAN ŞAŞMAYIN ?

İyi bir öykü anlatmanızın amacının kitlesel fonlama kampanyanızı başarıya ulaştırmak olduğunu unutmayın. Öykünüzün ana teması hedef kitlenizin değerli göreceği bilgi ve mesajlardan oluşmalı. Gereğinden fazla, konu dışı ve ileri teknik bilgiler vermekten kaçının. İnsanlar için gerçekten önemli olanlara odaklanın ve olabildiğince basit tutun.

◊ VAAT ETTİĞİNİZ DEĞERLERİ VURGULAYIN ?

Yeni bir teknolojiyi veya ürünü hedef kitlenize tanıtırken yalnızca teknik özellikleri kullanamazsınız. Ürününüzü onlar için daha anlamlı hale getirmek adına, vaat ettiği avantajları ve kolaylıkları öne çıkarmanız gerekir. Böylece potansiyel destekçilerinizin ürünün insanların hayatlarını nasıl kolaylaştıracağını daha iyi anlayacaklarından emin olabilirsiniz.

◊ TUTAMAYACAĞINIZ SÖZLER VERMEYİN ?

Destekçilerinize vaatlerde bulunurken ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Kampanyanın başarılı olması halinde yapacağınızı söylediğiniz her şeyi kapsayan iyi düşünülmüş net bir stratejiye sahip olmalısınız. İhtiyaç duyduğunuz parayı toplayabilmek uğruna gerçekleştirebileceğinizden emin olmadığınız sözler vermeyin. Karşılıklı güven kitlesel fonlama kampanyalarının başarısı için hayati önem taşır; bunu sarsmak istemezsiniz değil mi?

◊ STRATEJİK BİR ÖDÜL LİSTESİ HAZIRLAYIN ?

Hangi fiyat aralıklarına hangi ödülleri vaat ettiğiniz kampanyanızın başarısında rol oynar. Ödül listesi hazırlarken, bu ödüllerin farklı fiyat aralıklarını kapsamasına ve farklı destekçi gruplarının ilgisini çekebilecek türden olmalarına özen gösterin. Küçük destekler karşılığında ödüller kazanacak olmak daha fazla insanı projenizi desteklemeye teşvik edecekken, büyük destekler karşılığında vaat edeceğiniz cezbedici ödüller ise hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

◊ GEREĞİNDEN FAZLA PARA İSTEMEYİN ?

Projenizin hayata geçmesi için gereken maddi ihtiyaçları çok iyi saptamanız gerekiyor. Ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunun yanı sıra, topladığınız destekleri ne şekilde harcayacağınızı da bilmelisiniz. Yüksek hedefler birçok heyecan verici kampanyanın başarısızlık ile sonuçlanmasına sebep oldu. Hedefi yüksek belirlemek yerine ihtiyacınız olanı isteyin; doğru adımları attığınız takdirde topluluk sizi bundan daha fazlasıyla ödüllendirecektir.

◊ ÜRÜNÜN NASIL ÇALIŞTIĞINI GÖSTERİN ?

Çalışan bir prototipe sahip olmak Arıkovanı kriterlerinin başında gelir ve buna sahip olmayan projeler platformda kampanya başlatamazlar. Destekçilerinizin ürünün nasıl çalıştığına dair algısını netleştirmek için, video ve fotoğraflarda prototipinizi kullanın. Ürünün işlevini ve kullanım alanlarını görselleştirmek daha fazla insanın ona sahip olmak istemesini sağlayacaktır.

◊ TOPLULUĞUN FİKİRLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN ?

Kitlesel fonlamada hedef kitlenizden yalnızca paralarını değil, en az onun kadar önemli olan geri bildirimlerini de alırsınız. Ürününüzü kullanacak olanlar, ihtiyaçları doğrultusunda belirttikleri fikirler ile çok daha geniş kitleler tarafından sevilecek ve kullanılabilecek ürünler ortaya çıkarmanızı sağlayabilir. Bu nedenle Arıkovanı’na kabul edilen her proje kampanyasına başlamadan önce Toplumsal Düşünme aşamasına girer.

◊ DESTEKÇİLERİNİZ İLE TEMAS HALİNDE KALIN?

Kitlesel fonlamada sosyalleşmek ve destekçileriniz ile çift taraflı diyalog kurmak önemlidir. Kampanyanız tamamlandıktan sonra destekçilerinizi habersiz bırakmamalısınız. Başarınızı onlara, başarısızlığı kendinize atfederek onları sürekli projenin gidişatı hakkında bilgi sahibi tutun. Bu sayede gelecekte bir kampanya daha başlatmak istediğinizde destekçilerinizin sizin için orada olacağından emin olabilirsiniz.

◊ BİLGİLENDİRME SIKLIĞI RAHATSIZ EDİCİ OLMASIN ?

Destekçileriniz ile yalın diyaloglar kurmak ve sosyal medyada ne yaptığınızı bilmek kampanyanızın başarısına etki yapar. Projenin gidişatına dair ne aralıklarla bilgilendirmeler yapacağınızı belirlemelisiniz. Kampanyanıza ve ürününüze dair çok sık paylaşımlarda bulunmak kimi destekçileriniz tarafından rahatsız edici bulunabilir; bunun sonucunda sizi takip etmekten vazgeçebilirler.

Yorum Gönder

4 − 2 =