close

Dünya genelinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve hızla yayılmaya devam eden Koronavirüs, insanlık için önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin önüne geçebilmek ve olası kötü sonuçlarını minimumda tutabilmek için birçok sağlık kuruluşu çalışmalarına devam ediyor. Aynı zamanda, dünya genelinde birçok ülkede sınır kapıları kapanmış durumda. Peki bu önlemler alınmaya devam ederken, Koronavirüs salgınına yapay zeka çözüm olabilir mi?

Çok hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor

Koronavirüs gibi ölümcül salgınlar, genellikle bilim insanları önleyecek çözümü bulamayacak kadar hızlı ortaya çıkar ve yayılır. Bu nedenle bilim insanlarına göre mevcut salgında virüs çoktan yayıldığından yapay zeka çözüm olamayacak olsa da bir sonraki salgında önemli rol oynayabilir. Binlerce hastanın verilerini tarayabilecek bir yapay zeka yazılımı, ne tür tedavilerin işe yarayabileceğini veya bir sonraki izlenecek deneyleri belirlemeyi kolaylaştıran bağlantılar yakalayabilir. Aynı zamanda hastalığın teşhis aşamasında gen dizilimini tespit etmek için verilerden anlam çıkarmaya çalışan bir yapay zeka kullanılabilir.

Yapay zeka Start-up’ları İlaç üretmek İçin çalışıyor

İngiltere’de çalışmalarını sürdüren bir girişim olan Exscientia Ltd. hızlı bir şekilde ilaç üretmek için yapay zeka kullanan şirketler arasında. Girişimin CEO’su Andrew Hopkins, bir hastalık ortaya çıktıktan sonra 18-24 ay içerisinde ilacı üreterek, klinik testlere başlayabileceklerini belirtiyor. Geçtiğimiz yıl Exscientia, araştırmaya başladıktan sadece bir yıl sonra test edilmeye hazır olan obsesif kompulsif bozukluğu tedavi edebilecek bir bileşik tasarlamıştı. Şirkete göre bu ortalamadan beş kat daha hızlı.

Yayılma hızını tahmin edebiliyor

Kanada’da BlueDot isimli yapay zekayı kullanan bir startup,  Covid-19 salgınının Çin’de ortaya çıkmasının ardından çevre ülkelere yayılma ve küresel uyarı ilanı hızında doğru öngörülerde bulunduğunu belirtiyor. BlueDot, salgının Çin’in dışında yayılacağı olası kentlerin başında Tokyo, Seul, Taipei ve Bangkok’u sayarak doğru tahminlerde bulunurken, Dünya Sağlık Örgütü’nden dokuz gün önce ve ABD merkezli Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezleri’nden (Centers for Disease Control and Prevention- CDC) altı gün önce gerekli uyarıları yapmış

Oxford: Birkaç aya aşı hazır

Oxford Üniversitesi’nden Sarah Gilbert, yine İngiltere’de aşı geliştirme merkezi olarak faaliyet gösteren Jenner Enstitüsü ile birlikte bir aşı üzerinde çalıştıklarını, bu aşının birkaç ay içinde hazır olacağını söyledi. Gilbert, ilk aşamada bin dozluk hazırlanacak aşının klinik testlerinin yakında İtalya’daki ilaç üreticisi Advent Srl ile gerçekleştirileceğini bildirdi.

Yorum Gönder

3 × five =