close
DünyaKitlesel Fonlama Kampanyaları

xArm: Ufak Boyutlu, Uygun Maliyetli, Endüstriyel Robotik Kol

Robotik kol çeşitli görevleri yerine getirmek için uzun yıllardır üretim hatlarında çalışıyor. Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan bu endüstriyel robotların birtakım dezavantajları da yok değil. Örneğin çok büyük oldukları için o büyük kolları taşıyacak daha büyük gövde ve ayaklara sahip olmak zorundalar. Dolayısıyla daha küçük ölçekli işler ve işyerleri için uygun değiller.

Bu dezavantajları bertaraf etmeye kararlı olan UFactory, daha küçük boyutlu, daha uygun maliyetli ve bunların yanında çok da maharetli bir robotik kolla karşımızda. xArm isimli robotik kol farklı eklem sayısı ve yük kapasitelerine göre üç farklı seçenekle geliyor.

Her üç kol da 691 mm menzile ulaşabiliyor. Hafif olmaları için karbon fiberle kaplanan robotik kollar evrensel bağlantılara sahip ve bu sayede farklı aletler eklenebiliyor.

UFactory, xArm’ın 0,1 mm’lik hassas hareketleri tekrarlayabildiğini söylüyor. Robotik kollar aynı zamanda güvenlik için dahili bir çarpışma algılayıcı sensörlere de sahip. Bir şeye ya da birisine çarptıklarında bu sensörler sayesinde yarım saniye içinde duruyorlar.

UFactory, kullanıcıların robotları çeşitli görevler için programlamaları için xArm Studio adlı bir yazılım paketi desağlıyor. Basit bir blok tabanlı sürükle-bırak kodlama arayüzü ile birlikte, kullanıcılar kolu istenen pozisyonlara sokabiliyor. Yazılım Windows, iOS, Linux ve Android cihazlarla uyumlu çalışıyor.

XArm, UFactory’nin daha önce ev kullanımına yönelik geliştirdiği UArm Swift ve Pro cihazlarının ayak izlerini takip ediyor. Ve tıpkı onlar gibi, kullanıcıların karşısına yine bir kitlesel fonlama kampanyasıyla çıkıyor.

50.000 dolar fon toplama hedefiyle yola çıkan proje, 600 bin doların üzerinde fon topladı bile. xArm kitlesel fonlama kampanyası özelinde 2.299 dolardan başlayan ön sipariş fiyatlarıyla satılıyor.

Buradan proje hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Gönder