close

Sıradan projeksiyon ve televizyonu interaktif hale getiren girişim Wollox Pro, 4 Şubat 2020 itibariyle 1.647.420 TL fonlanarak Arıkovanı’nda en çok fonlanan proje unvanını kazandı. Kasım 2018’de hayata geçen proje, belirlediği 200.000 TL hedefin %823 üzerine çıkarak önemli bir başarıya imza attı.

Hikayesi nasıl başladı?

Wollox Pro’nun yaratıcısı Alaattin Tamer Cengiz, 2005’te Milli Eğitim’de çalışırken akıllı tahta projesinin koordinasyon sorumluluğunu yürütür. Dünya Bankası tarafından okullara bağışlanan akıllı tahtaların öğretmenler tarafından kullanılırken yaşanılan zorluklara şahit olan Cengiz, hobi olarak bu projede geliştirmeler yapmaya karar verir.

Alaattin Tamer Cengiz’in gözlemlerine göre, öğretmenler kendi bilgisayarlarını rahatlıkla kullanabilmekte ancak akıllı tahtanın kendi yazılımını kullanmakta zorluk yaşamaktadır. 2007 yılında tahta parçaları ve küçük bir topu bir araya getirerek prototip optik mouse yapar. O yıllarda Nintendo Wii’nin yaratıcısı Johnny Lee ile irtibata geçer ve insan-bilgisayar interaksiyonu konusunda çalışmalarına başlar.

2017 yılında oğlu Efe, hastalığı sebebiyle okuldan bir süre uzak kalmak zorunda kalır. Cengiz, oğlunun okuldan uzak kalmasından endişelenip nasıl çalıştırabileceğini düşünürken Wollox fikri yeşerir. Optik bir cihaz geliştirir ve evdeki televizyonu interaktif hale getirir. Böylelikle bugün Arıkovanı’nda 1.647.420 TL fonlanan Wollox Pro projesinin ilk adımları atılmış olur.

Nasıl çalışıyor?

Wollox’un özgün teknolojisi bilgisayarınızı, yansıttığınız alanda dokunmatik olarak kullanmanızı sağlar. Böylece sıradan televizyonuz ya da projeksiyon cihazınızı bir tablet ya da akıllı tahta gibi kullanabilirsiniz. Siz Wollox kalemini ekran üzerinde kullanırken, yapay zeka ile güçlendirilmiş akıllı sensörler, ekran önündeki ışık havuzunu piksel detayında takip eder. Her hareketinizi bilgisayara eşzamanlı aktararak ekranın interaktif ve dokunmatik hale gelmesini sağlar.

Kurulumu ise oldukça kolay. Wollox sensörünü ekrana bakacak şekilde yerleştirin, USB ile bilgisayara kolayca bağlayın. Ek bir yazılım yüklemenize gerek kalmadan Wollox kaleminizle sadece 15 saniyede kalibrasyonu tamamlayın. Artık Wollox kalemiyle ekran üzerinde her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz! Özgürce dokunun, çizin, düzenleyin.

1.647.420 TL fonlanarak Arıkovanı’nda en çok fonlanan proje unvanını kazanan Wollox Pro’nun başarı hikayesi böyle. Siz de buradan proje sayfasına giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Gönder

14 − twelve =