close
DünyaKitlesel Fonlama Kampanyaları

Wayaland: Güneş Enerjisiyle Çalışan Ve Yüzen Piramit Şehir

Bir İtalyan tasarım stüdyosu, geleceğin şehircilik anlayışını değiştirecek oldukça ilginç bir projeye imza attı. Ekip, su üzerinde güneş enerjisiyle çalışan bir piramit şehir tasarladı.

Wayaland isimli şehir projesi, geleceğin evlerini yeniden tanımlıyor. Kitlesel fonlamaya da açılan proje, hayata geçmek için 350 bin euro fon desteği arıyor. Projenin lideri Pierpaolo Lazzarini, piramit şehir konseptinin ütopik bir fikirden ibaret olmadığını kanıtlamak için ilk Waya evinin prototipini tamamlamış durumda.

Wayaland’in, piramit şeklinde modüller tarafından oluşturulan, manevra yapması kolay, güneş panellerine sahip ve kendi kendini sürdürebilen bir yüzen şehir olması planlanıyor.

Çatılardaki güneş panelleri ile birlikte Wayaland için bir başka enerji kaynağı da su türbinleri olacak. Bu eşsiz şehrin konumu ise projeye kitle fonlaması kampanyasıyla destek olanlar tarafından belirlenecek.

Lazzarini’nin planı, 2022 yılına kadar yüzer piramitleri kiralamaya hazır hale getirmek. Kitlesel fonlama kampanyasıyla da yatırımcılara 160 metrekarelik süit için gecelik 1000 euroluk bir fiyattan ön sipariş verme imkanı sunuyor.

Wayaland’in, oteller, barlar, sinema salonları ve alışveriş dükkanları ve eğlence tesisleriyle birlikte eşsiz bir yaşam alanına sahip olması hedefleniyor. Deneyimi daha da ilginç kılmak için, projenin yaratıcıları Waya pasaportu ile birlikte her yatırımcıya Wayaland vatandaşlığı vermeyi planlıyor.

Temiz enerjili yüzen bir şehir fikri, tasarım açısından oldukça iddialı ve benzersiz olmakla birlikte çevre açısından da son derece faydalı görünüyor. Waya piramitlerinin hayata geçtiğini görmeyi dört gözle bekliyoruz!

Yorum Gönder

four × two =