close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Ürün Paketlemede Dikkat Etmeniz Gereken 3 Nokta

Birçok girişimci ve üretici için her şeyden önce “ürün” gelir. Ancak özellikle kitlesel fonlama gibi titiz çalışmalarda bütünsel bir yaklaşım gerekir. Ürün paketleme işi de planlarınıza dahil etmeniz gereken önemli işlerden.

Kitlesel fonlama dediğimiz zaman destek-ödül temelli, yani ön siparişe dayalı bir sistemden bahsediyoruz. Destekçilerden aldığınız fon miktarı karşılığında ödüllerini onlara teslim edeceksiniz. İnsanlar alın teriyle kazandıkları parayı ürününüz için ödedi ve bunun karşılığını bekliyor. Ve kimse para ödediği bir şeyi özensizce hazırlanmış bir paketin içinde görmek istemez.

Ürün paketleme ne kulağa geldiği kadar zor olmamakla birlikte ihmal edilecek kadar basit bir iş de değildir. Ancak bu önerileri dikkate alırsanız bu işten en az yarayla çıkarsınız.

Bütçe Planlama

Paranızın ne kadarını paketlemeye ayırmalısınız? Şimdiye kadar dünya çapında gerçekleştirilen binlerce kampanyadan sonra ortaya çıkan optimum oran yüzde 1-3 arası. Yani elde ettiğiniz toplam fon miktarının en az yüzde 1’ini, en çoksa yüzde 3’ünü paketlemeye ayırmalısınız.

Doğru Paketi Seçme

Bütçeyi belirlediniz ve sıra doğru paketi seçmeye geldi. Öncelikle ürününüzün tek parça gitmesini sağlayacak bir malzeme seçin. Buna paketin içinde yer alacak ekstra bölmeler veya korumalar da dahil.

İş burada bitmiyor elbette. Paketinizin nasıl göründüğü de önemli. Yani sırada markalama var. Bu, her yere logonuzu yapıştırın demek değil. Ancak mutlaka projenizin veya geliştirdiğiniz ürünün arkasındaki fikri ve ruhu yansıtan bir paket tasarımınız olsun.

Teslimat Ücretleri

Sürecin sonuna geldik. Doğru planlamazsanız ürün teslimatı sürecin en maliyetli kısmına dönüşebilir. Teslimat ücretlerinde dikkat edilmesi gereken iki nokta var; ağırlık ve boyut.

Örneğin bir tişört göndereceksiniz. Bunu kutu yerine şık tasarımlı bir ambalajla göndermek çok daha tasarruflu olacaktır. Ürününüz için en optimum paket boyutunu seçtiğinizden emin olun.

Yorum Gönder