close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Uçuş Dünyasında Büyük Yazılım Güncellemesi; Boeing 737 Max

Sözünü verdiği yazılım güncellemesini tüm detaylarıyla ile sonunda açıklayan Boeing 737 Max, kamuoyundaki büyük merakı giderdi. Söz konusu bu güncelleme, uzun süredir bekleniyordu. Güncellemeye dair duyulan merakın bu denli büyük olması ise tahmin edilebileceği üzere, uçakların kaza riskini aşağıya çekecek güvenlik iyileştirmelerini de beraberinde getiriyor oluşuydu.

Uçuş dünyasında merakla beklenen bu gelişme, içinde güvenliğe dair bir sürü ciddi boyutta yenileme barındırıyor. Mesela, uçağın hareketsiz kalmasını engelleyen Manevra Karakteristik Artırma Sistemi (MCAS) bundan böyle 737 Max’in her iki atak açısı sensöründen de veri alacak. Boeing 737 Max önceki sisteminde bu sensörlerin sadece birinden veri alabiliyordu. Yazılımda birçok yüksek derece başka güvenlik önlemleri daha mevcut. Örneğin güncellemenin yeni versiyonunda mürettebatın sistemi daha da karıştıracak hamleler yapması engellenebiliyor.

Bu güncelleme ile birlikte Boeing hemen PC tabanlı yeni bir eğitim programı hazırladı. Söz konusu eğitim programı, pilotların MCAS’i daha iyi anlamalarına yardımcı olacak ve teknoloji devreye girdiğinde nasıl hareket etmeleri gerektiğini daha iyi anlatacak oluşuyla, yeniliklerin pratiğe geçişinde çok önemli bir adım.

ABD Ulusal Havacılık Dairesi bu yazılım güncellemesi için henüz bir onay vermiş değil. Güncellemenin dağıtımının, test edilmesinin ve mürettebat eğitiminin de hatırı sayılır bir zaman alacağını belirtirsek, özellikle ABD dışındaki ülkelerdeki hava yolu şirketleri için bu sürenin daha da uzun olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kısacası Boeing 737 Max’in yeniden havalanması biraz daha zaman alacak gibi gözüküyor.

Her ne kadar bahsettiğimiz güncelleme uzun bir zaman dilimi içinde dağıtılacak olsa da, Boeing’in önünde fazla bir seçim şansı da bulunmuyor. Endonezya ve Malezya’da yaşanan kazaları hatırlarsak Boeing hakkında ABD’de ve diğer ülkelerde resmi kurumlar tarafından birçok inceleme başlatılmıştı. Boeing’in hem bu incelemelerden başarı ile çıkması hem de sonraki uçuş hayatı için bu güncelleme fazlasıyla önemli bir yer kaplıyor. Aynı zamanda yolcuların da radarında olan bu güncelleme, uzun vadede hayatımıza girebilecek bir teknoloji dahiliği olarak uçuş tarihindeki yerini alacak gibi duruyor.

Yorum Gönder

3 × four =