close
Kitlesel Fonlama KampanyalarıTürkiye

Türkiye’ye Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama Sistemi Geliyor

Uzun bir süredir gündemde olan hisse bazlı kitlesel fonlama için somut artık geri sayım başladı. Önümüzdeki ay ilgili düzenlemenin meclisten geçmesiyle birlikte hisse bazlı kitlesel fonlama sistemi resmen hayata geçecek.

Hazine, kitlesel fonlamayı düzenleyecek mevzuat ve altyapıya ilişkin kapsamlı bir çalışma yürüttü. Türkiye’deki kitlesel fonlama kampanyaları şu anda yalnızca ödül karşılığı veya hibe yoluyla gerçekleşiyor. Hisse veya borçlanma karşılığı fonlama ise bankacılık, sermaye piyasaları ve ticaret hukuku düzenlemelerinden kaynaklı nedenlerle yasal olarak yapılamıyor.

Yasal düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte hisse bazlı sistem de işlemeye başlayacak. Destekçiler böylece fon sağladıkları girişimlere hisse karşılığında ortak olabilecek. Bu hem girişimciler hem de yatırımcılar için önemli bir kazanım olacak.

Konu hakkında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekim ayında meclise gidecek tasarının kitle fonlaması, Ar-Ge-inovasyon ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye yönelik birçok konuyu içerdiğini söyledi.

Yorum Gönder

15 + twelve =