close
Arıkovanı Girişim Haberleri

İşte Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcileri

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak için başlattığımız Genç Arıkovanı kampanyamız sonuçlandı. Liseli gençlerin geliştirdiği birbirinden yaratıcı projelerin yarıştığı kampanya sonucunda kazanan tüm genç girişimciler ve Türkiye’nin geleceği oldu.

Türkiye’deki girişim ekosistemini desteklemek, yerli teknolojiyi teşvik etmek, üreten bir topluluk oluşturmak misyonlarına sahip olan Arıkovanı, bu sene 19 Mayıs’ta ilk defa genç girişimcilerin projelerine ev sahipliği yaptı.

Teknoloji projelerinin fonlandığı Arıkovanı’nda bu kez Türkiye’nin geleceği olan liselilerin projeleri yer aldı. Destekçiler, projelerin yer aldığı genc.arikovani.com adresine giderek beğendikleri projelere sanal para ArıCoin ile fonladı. Fonlanan projelerden ilk 3’e girenler büyük ödül olan ve Arıkovanı’ndan çıkan Alya 3D Printer kazandı. Ayrıca katılan tüm ekiplere bir başka Arıkovanı projesi olan Ape X Drone hediye edildi.

Nanobot olarak kanserli hücrelerle savaştığınız sanal gerçeklik oyunu olan XCancer, 58.575 ArıCoin değerinde fon toplayan birinci oldu. Girişim ekiplerinde yer almak isteyen genç beyinleri buluşturan IdeaSity 52.775 ArıCoin ile ikinci olurken, Alzheimer dostu ev projesi AlzhEv ise 33.750 ArıCoin ile üçüncü oldu. Tüm projelere toplamda 6120 destek verildi ve 247 bin ArıCoin toplandı.

Genç girişimcilerin projelerini ArıCoin ile fonlayan destekçilere ise destekledikleri miktara göre çeşitli ödül paketleri gönderilecek. Bunların arasında Outliers Not Defteri, Türkiye’nin İnternet Girişimleri kitabı, Arıkovanı kupası, rozeti ve sticker’ları yer alıyor.

Genç Arıkovanı’na katılan tüm projelere yazının devamından ulaşabilirsiniz. (Projeler hakkında detaylı bilgi almak için proje isimlerine tıklayın.)

 

XCancer

 

xCancer bir nanobot olarak vücudunuzdaki kanserli hücreleri temizlediğiniz bir sanal gerçeklik oyunudur. Özellikle çocuk yaşta kanser ile mücadele eden çocukları motive etmek ve kanseri yenebileceklerine olan inançlarını arttırmak için geliştirilmiştir.

IdeaSity

Ideasity, girişim fikrine sahip olan ve bu fikri geliştirerek topluma sunmak isteyen insanları, bu fikirleri gerçekleştirebilecek donanıma sahip diğer insanlarla buluşturmayı amaçlayan bir platformdur. Girişimcilerin büyük sorunlarından biri olan, “fikrim var fakat ekibim yok!” cümlesini kuranlarla girişim ekiplerinde yer almak isteyen genç beyinleri eşleştirir. ideaSity, “fikir galaksisi” diyebileceğimiz bir mobil uygulamadır.

AlzhEv

AlzhEv, Alzheimer hastalarına günlük hayatlarında yardım etmeyi amaçlayan bir akıllı ev sistemidir. Alzheimer hastası ve yakınlarına hitap eden AlzhEv sayesinde hasta yakınlarının bir gözü arkada kalmıyor.

Pingu

Pingu, yapay zeka ve derin öğrenme algoritmaları yardımıyla oluşturulmuş, ilkokul öğrencilerinin çevreleriyle interaktif bir şekilde ve görsel zekalarını kullanarak İngilizce öğrenmelerine destek olacak bir mobil uygulamadır. Görevler arası geçişlerde oyunlaştırma tekniği kullanılarak öğrencilerin motivasyonunun artırılması sağlanmış ve öğrenci için en verimli öğrenme süreci tasarlanmıştır.

Acticity

Acticity, kullanıcıların konser ve festivallerde daha keyifli vakit geçirmesi için tasarlanmış, dijital alışkanlıklarımıza yeni bir bakış açısı getiren bir mobil uygulamadır. Acticity sayesinde en değerli anlarınızı ortak düşünceleri ve ilgi alanlarını paylaştığınız kişilerle geçirebilirsiniz. Üstelik yüzlerce etkinlik arasında kaybolmadan en ilgi çekici konserleri rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Pira

Pira, ismini pi sayısı ve Ra adlı mitolojik figürden alan modüler bir drone platformudur. Quadcopter’leri hobi, proje ve eğitim amaçlı kullanmak isteyen insanlara; üzerinde değişiklik yapabilecekleri, kullanarak hakkında deneyim edinebilecekleri ve kendi projelerini geliştirebilecekleri platformu sağlar.

Karbonol

Sigara izmaritlerinin içindeki katrandan, yüksek verimli, zenginleştirilmiş etanol üretme yöntemidir. Benzin veya etanolle çalışan içten yanmalı motorlarda, elektrik üretiminde, yakıt ihtiyacı duyan sanayilerde kullanılabilir. Kısacası yaşamımız için gerekli olan enerji alanlarının tümünde kullanılan bir karışımdır.

Rush

Rush, oyuncuları ve oyun tutkunlarını buluşturan sosyal medya platformudur. Bilgisayar oyuncuları ve oyun tutkunlarının dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlar edinerek oyun ağlarını genişletmelerini sağlar.

ÇiftçimYanımda

ÇiftçimYanımda, tarımsal üreticinin satış ücreti yönünden emeğinin karşılığını almasını ve tüketicinin ise ürünlere daha ucuza ulaşabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Alışveriş sürecinde aracı sayısını azaltarak bu amaca yönelik hizmet veren uygulama, üreticinin ürününü satışa sunduğu ve tüketicinin de satın alımını gerçekleştirdiği platformdur.

KriptoKart

KriptoKart, anlaşmalı yerel marketlerden kolay bir şekilde kripto para alımını sağlayan bir kart sistemidir. Banka hesabı ve kimlik doğrulaması gerektirmeyen sistem, kripto para transferini son derece hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

LighTshirt

LighTshirt, geleceğin giyilebilir teknolojisini bugünden oluşturan, kendi özel tasarımları olan, tasarımlarıyla her yaşa hitap eden fütüristik bir markadır. LighTshirt temel olarak ışıklı tişörtlerden oluşan fakat giyilebilir teknolojiye de ilk adımını atan bir girişimdir.

Mediafriens

MÖediafriens ilgi alanınıza ait her türlü sorunun cevabını alabileceğiniz bir sosyal öğrenme platformudur. Platform üzerinden alanında bilgili ya da sorduğunuz soru hakkında bilgili kişiler ile sorununuza gerçekten çare bulabilir, aynı zamanda daha çok öğrenmek için network kurabilirsiniz.

Yorum Gönder