close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Toplumun Çehresini Değiştiren Kitlesel Fonlama Projeleri

Kitlesel fonlama, insanlara farklı projelerin bir parçası olma ve kampanyanın sunduğu havalı ürün ve hizmetlerin ilk sahibi olma fırsatını sunuyor. Kitlesel fonlama ayrıca, insanlara fark yaratan ve dünyayı daha iyi hale getiren sosyal projeleri destekleme şansını da veriyor.

Kitlelerin kolektif gücü sayesinde fon toplama, insanların yaratıcı ve yenilikçi kentsel sürdürülebilir projeleri destekleyerek şehirlerinin görünümünü değiştirmelerine yardımcı oluyor. Şehirlerin çehresini iyi anlamda şekillendirmeyi amaçlayan birçok kitlesel fonlama projesi mevcut ve aralarında ilham verebilecek üç başarılı örnek var:

Whitelock Halk Çiftliği

Elisa Lane isimli girişimci, 2011 yılında Reservoir Hill’deki terk edilmiş bir bölgede, bölge sahipleri tarafından yönetilecek bir çiftlik fikriyle geldi ve bunu kitlesel fonlama kampanyasına taşıdı. 10.000 dolar fon toplama hedefiyle yola çıkan Lane, Kickstarter kampanyasında 200 destekçiden 10.799 dolar toplamayı başardı.

Glyncoch Topluluk Merkezi

Topluluk merkezleri şehirleri canlı tutuyor, bir araya gelmeyi, öğrenmeyi ve işbirliğini teşvik ediyor, aynı zamanda yeni iş kolları da yaratıyor. 2012’de Louisa Addiscott, Glyncoch kasabası için yepyeni bir çok amaçlı topluluk merkezi kurmak hedefiyle kitlesel fonlama kampanyası başlattı. Girişim 107 destekçi tarafından desteklendi ve toplamda 792.021 sterlin elde etti.

Lava Mae Mobil Duş Hizmeti

Kentlerin dönüştürülmesi yalnızca peyzajla değil, aynı zamanda vatandaşların hayatlarının dönüşümüyle anlam kazanır. Evsizlere mobil duş sağlamayı amaçlayan Lava Mae projesi tam da bunu amaçla yola çıkmıştı. Doniece Sandoval tarafından başlatılan Indiegogo kampanyası 459 destekçi tarafından 51.806 dolar fon toplamayı başardı. Lava Mae girişimi şu anda mobil hijyen devrimini herkesin uygulayabilmesi için araç setinin kullanımına izin veriyor.

Yorum Gönder