close
Kitlesel Fonlama Kampanyaları

Dijital Dünyanın Yükselen Yıldızı: Nesnelerin İnterneti

İnternete bağlanabilen cihaz sayısının artmasıyla birlikte birçok endüstri ister istemez kendini bu dijitalleşmeye adapte ediyor. Nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) dediğimiz bu kavram, birçok girişimcinin de adımlarını bu yönde atmasını sağlıyor.

Son yapılan araştırmalara göre 2020 yılına kadar 24 milyar cihazın internete bağlı olması bekleniyor. Bu da nesnelerin internetine yönelik girişimlerinin artık alternatiften ziyade ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Kitlesel fonlama kampanyalarından en çok dikkat çekenleri şüphesiz teknolojiyle ilintili projeler oluyor. Onların arasında son zamanlarda en çok dikkatimizi çekenler ise teknolojinin yükselen yıldızı nesnelerin interneti ile ilgili olanlar.

En başarılı IoT projelerinin başında ise SkyBell geliyor. Indiegogo üzerinden fon kampanyasına başlayan proje, hedefinin 5 katına, 600 bin doların üzerinde fon miktarına ulaşmayı başarmıştı. SkyBell, evde olmasanız dahi akıllı telefonunuz üzerinden kapıya cevap vermenizi sağlayan bir akıllı kapı zili sistemi.

IoT cihazları artık kapılarımızdan içeri, mutfağımıza kadar girmiş durumda. Yemek yapma deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyan Paragon gibi. Gelişmiş ısı takip teknolojisi ile pişirme işlemlerini çok daha kolay hale getiren akıllı ocak, Indiegogo kampanyasından 360 bin dolar fon toplamıştı.

Homey ise evin bir bölümünü değil, tüm evi akıllandırmayı hedefleyen bir IoT sistemi. Evdeki tüm cihazları kablosuz teknolojisiyle birbirine bağlayarak tek bir yerden yönetmeye imkan tanıyan akıllı ev sistemi, Kickstarter kampanyasında 200 bin doların üzerinde fon toplamayı başarmıştı.

Sizin de buna benzer harika fikirleriniz varsa Arıkovanı üzerinden kitlesel fon kampanyası başlatarak projenizi kullanıcılarla buluşturmaktan çekinmeyin.

Yorum Gönder