close

Asya’da tarım denince akla ilk olarak pirinç yetiştiriciliği geliyor. Asyalı çiftçiler pirinç tarlalarında zirai ilaç kullanmak yerine yüzyıllardır ördekleri kullanıyor ve bu şekilde doğal bir çözüm üretiyor. Fakat son yaşanan gelişmeler doğrultusunda ördeklerin de yerini alacak bir çözüm bulundu: Robot Ördekler

Aslında ördekler pirinç üreticileri için oldukça faydalı işlere imza atıyor. Çeltik tarlalarında suların altında kalan yabani otları koparan ördekler, mahsullere zarar verebilecek böceklere de göz açtırmıyor. Fakat 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve teknoloji her alanda olduğu gibi tarım alanında da etkisini göstermeye başladı. Yeni üretilen robot ördekler ise bunun en güzel örneği.

Dünyaca ünlü Japon otomobil üreticisi Nissan için çalışan bir mühendis, çeltik tarlalarına alternatif bir robot teknolojisi geliştirdi ve bu robot şu anda Japonya’nın kuzeydoğusundaki Yamagata Bölgesi’nde test ediliyor. Henüz test aşamasında olan bu projenin henüz ticarileşme gibi bir amacı yok. Fakat tarım dünyasında önemli bir heyecan yarattığını söylemek mümkün.

Nissan tarafı ise henüz seri üretim noktasında bir açıklamada bulunmadı. Teknisyenin geliştirdiği bu robot şirket tarafından destekleniyor fakat seri üretim için sürecin takip edilmesi gerekiyor.

Aigamo robotu, bu eski uygulamanın modern versiyonunda kullanılan ördek ırkının ismini taşıyor. Büyük bir elektrikli süpürge boyutunda olan robot 1,5 kilo ağırlığında. Robotun tasarımı ise oldukça dikkat çekici. Alt tarafında iki adet dönen fırça bulunan robot, bu sayede ayağa kalkıyor ve yabancı otların büyümesini engelleyerek oksijen üretiyor. Robotun en önemli özelliği ise fırçaları sayesinde suyu bulandırması. Bu sayede yabancı otlar yeterince güneş ışığı alamıyor ve gelişemiyor.

Japonya ekonomisi olumlu bir şekilde etkilenecek.

Geliştirilen bu robot eski ve yeni tarım tekniklerinin bir harmanı olarak nitelendiriliyor. Bu gelişme ile birlikte çiftçiler daha verimli ürünler yetiştirebilecek. Bu gelişimin hayata geçmesiyle birlikte hem tarım sektörü hem de genel olarak Japonya ekonomisi olumlu bir şekilde etkilenecek.

Pirinç sektörünün Japonya için hayati bir anlam taşıdığı bir gerçek. Ülkenin işçi robotlarına ilgisi, kısmen azalan tüketim, personel sıkıntısı ve yaşlanan nüfus göz önünde bulundurulduğunda robot ördekler potansiyel taşıyan bir proje olarak görülebilir.

Yorum Gönder

3 × 2 =