close

Şirketler çiftçilikte devrim yaratmak için robot teknolojilerini ve yapay zekayı kullanmak istiyor. Şirketlerin büyümek içinse böyle bir pazar ihtiyacı olduğunu kanıtlamaları gerekiyor.

Iron Ox, robot teknolojilerini tarım alanında kullanma konusunda ilk adımı attı ve California’da robotlar tarafından yetiştirilen bitkileri satışa sunduğunu duyurdu. Geçen Ekim ayında piyasaya giriş yapan firma, yerel ve organik ürünler konusunda uzmanlaşmış bir aile marketi olan Bianchini’s Market’in San Carlos şubesinde, müşterilerine robotlar tarafından üretilen üç çeşit yeşillik sunuyor.

Iron Ox, insanların gündelik işlerini otomatikleştirerek onlara vakit yaratmayı amaçlayan şirketlerden sadece biri. Iron Ox, sebze yetiştirmek için robotik toplama kolları, topraksız variller ve kendiliğinden çalışan taşıyıcıların bir kombinasyonunu kullanıyor.

Çiftçiliğin zaten “otonom” olduğu iddialarına rağmen, yine de tarımcılığın gelişmesi için çok fazla insana ihtiyaç duyulduğu bir gerçek. İşçiler, bitkiler yenmeye hazır olduğunda onları paketliyor. Robotlar ise bitkilerin büyümesinde yer alıyor.

Iron Ox’in ürünlerinin satışa sunulması umut verici olarak nitelendirilebilir. Fakat bu noktada otomatik tarımın avantajları ve dezavantajları iyi bir şekilde değerlendirilmeli.

Iron Ox, Bianchini’nin yolculuğu için ürettiği yeşilliklerin sadece 1 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtiyor. Bunun da tipik bir marul için kat edilenin yarısı kadar bir mesafe olduğu ifade ediliyor. Bu, daha düşük nakliye maliyeti anlamına geliyor ve aynı zamanda tabağınıza koyacağınız yemeğin doğaya daha az zarar vererek sizlere ulaştığını gösteriyor.

Ancak, Iron Ox’un sadece üç çeşit yapraklı yeşillik satıyor olması ve onları haftada bir kez Bianchini’ye teslim etmesi dezavantajları arasında gösterilebilir.
Fiyatları ise ucuz değil; iki adet kırmızı damarlı kuzukulağı kutusu 2.49 dolara, iki onsluk bir Genevieve fesleğen kutusu 2.99 dolara, dört adet bebek marul da 4.99 dolara mal oluyor.

Iron Ox’in tarımcı robotları hakkında konuşan uzmanlar ise: “İnsanlar hala robotlardan daha ucuzlar ve bu nedenle çiftçiliğin büyük çoğunluğu için kullanılıyorlar. Iron Ox, ürünlerini taze, organik ve daha az gıda miliyle pazarlayabiliyor. Bu da onu bir ana ürün alternatifinden çok bir butik ürün haline getiriyor.” dedi.

Yine de Iron Ox, yeni otomatik çiftçilik girişimleri dalgası için sadece bir başlangıç. Yaratmaya çalıştıkları pazar büyümeye başlarsa, çeşit çeşit meyvelerin robotlar tarafından yetiştirileceği bir döneme girebiliriz.

Yorum Gönder